1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. سمنان ناسالم‌ترین هوای کشور را دارد…

سمنان ناسالم‌ترین هوای کشور را دارد / وضعیت ۲۵ شهر سالم و پاک

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، اگر نگاهی به گذشته و امروز – پنجشنبه بیست و یکم آذرماه – بیندازیم، سطح و شدت آلودگی هوا را که آسمان شهرهای مختلف را فرا گرفته است، حس می کنیم. از این رو خبرگزاری به گزارش میهن تجارت به مقایسه شاخص کیفیت هوا در شهرهای مختلف می پردازد. بحث کرده است که طبق سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروزه هیچ یک از کلان شهرها در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار ندارنداما دیروز شهرهای اصفهان، اهواز و کرمان ناسالم (قرمز) بودند.

همچنین امروزه دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ یک از کلانشهرها در وضعیت خطرناک (قهوه ای) یا بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

از این رو، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهرهای سمنان با شاخص 132 و اهواز با شاخص 128 در وضعیت ناسالم هوا (نارنجی) قرار دارد. این در حالی است که بیستم آذرماه کلانشهرهای مشهد و سمنان در وضعیت ناسالم (نارنجی) به ثبت رسیدند.

دانستن آن ضروری است دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلانشهرهای تبریز با شاخص 71، اصفهان با شاخص 95، کرج با شاخص 65، بوشهر با شاخص 57، تهران با شاخص 68، بیرجند با شاخص سال 61، مشهد با شاخص 90، زنجان با شاخص 58، زاهدان با شاخص 53، شیراز با شاخص 82، قزوین با شاخص 94، قم با شاخص 61، کرمان با شاخص 94، کرمانشاه با شاخص 57، خرم آباد با شاخص 68، اراک با شاخص 83، همدان با شاخص 51 و یزد با شاخص 69 در شرایط جوی سالم. (زرد) واقع شده است.

بر این اساس طی روز گذشته ایستگاه های پایش کیفیت هوا در شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، بجنورد، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، خرم آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار گرفتند. .

در این رابطه، امروز ایستگاه های کیفیت هوا در شهرهای ارومیه با شاخص 47، ایلام با شاخص 38، شهرکرد با شاخص 29، بجنورد با شاخص 27، سنندج با شاخص 37، یاسوج با شاخص شاخص 33 و رشت با شاخص 37 در وضعیت پاک (سبز) قرار دارند. در حالی که روز گذشته شهرهای ارومیه، ایلام، زنجان، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، رشت و همدان در وضعیت پاک (سبز) به ثبت رسیدند.

به این ترتیب وضعیت کیفی هوای امروز در کلانشهرهای اردبیل، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما در روز بیستم آذرماه، شهرهای اردبیل، بیرجند، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده وارد شدند.

در نهایت بر اساس اطلاعات موجود سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفیت هوا، امروز هیچ یک از کلانشهرها در رنگ های خطرناک (قهوه ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشد. اما دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد 18 شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و چهار شهر بدون داده ثبت شده است، در حالی که دیروز سه شهر ناسالم (قرمز)، دو شهر ناسالم ( نارنجی)، 13 شهر سالم (زرد)، هشت کلانشهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده وارد شدند.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *