1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. آن‌ها که گوشت را حتی قسطی…

آن‌ها که گوشت را حتی قسطی هم نمی‌توانند بخرند!

آن‌ها که گوشت را حتی قسطی هم نمی‌توانند بخرند!

به گزارش به گزارش میهن تجارت، در روزهای اخیر آمار جدیدی از سرانه مصرف گوشت قرمز از صداوسیما منتشر شد. آماری که رسانه ها آن را «شگفت انگیز» توصیف کردند.

مهدی سروی کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی و از مشاوران اقتصادی دولت در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: میانگین مصرف گوشت خانواده ها در کشور 8 کیلوگرم و در سه دهک پایین جامعه این میزان است. 2 کیلوگرم در سال.” به گفته وی، سرانه مصرف گوشت قرمز برای هر نفر در 3 دهک پایین جامعه حدود 700 گرم در سال است.

اگر همان 8 کیلوگرم را به عنوان میانگین مصرف گوشت خانواده ها در نظر بگیریم و میانگین یک خانواده ایرانی 3 نفره را در نظر بگیریم، سرانه مصرف سالانه گوشت در ایران 2.6 کیلوگرم است. به عبارت دیگر، هر فرد به طور متوسط ​​سالانه 2.6 کیلوگرم گوشت قرمز مصرف می کند، در حالی که میزان مصرف سالانه گوشت قرمز برای هر فرد در 3 دهک پایین تنها 700 گرم است! یعنی هر ایرانی متعلق به سه دهک کم درآمد که از قضا شامل حقوق بگیران و کارگران شاغل و بازنشسته می شود، سالانه حتی یک کیلوگرم گوشت قرمز هم مصرف نمی کند.

نگاهی به نمودارهای تاریخی سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور روند نزولی مستمری را نشان می دهد که این افت از اوایل دهه 90 آغاز شد و به تدریج در سال های پایانی این دهه شتاب گرفت.

بر اساس آمار در سال 1389، سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور 13 کیلوگرم بوده است. در آن زمان هر ایرانی در طول سال 13 کیلوگرم گوشت قرمز مصرف می کرد که در مقایسه با ارقام امروزی بسیار قابل قبول تر بود، اما در سال های بعد به تدریج و با افزایش قیمت گوشت قرمز، سرانه مصرف کاهش یافت. هر سال یک کیلوگرم، به طوری که سرانه مصرف گوشت قرمز در سال 1391 به 12 کیلوگرم، در سال 1392 به 11 کیلوگرم، در سال 1394 تا 1396 در محدوده 10 تا 11 کیلوگرم و در سال های 1397 و 2018 با افزایش قیمت ارز، مصرف گوشت قرمز نیز کاهش یافت و به سرانه 8 کیلوگرم رسید و در سال 2019 سرانه مصرف گوشت دوباره کاهش یافت و میانگین مصرف به 7 کیلوگرم رسید و در سال 1400 این میزان به 6 کیلوگرم رسید. ، و در سال 1401 با کاهش 1 کیلوگرمی مصرف به 3 کیلوگرم رسید.

اکنون به نظر می رسد در اواسط سال 1402 سرانه مصرف گوشت هر ایرانی به کمتر از 3 و حدود 2.6 کیلوگرم در سال رسیده است. و این در حالی است که طبق اعلام فائو در سال 2019، میانگین سرانه مصرف گوشت در جهان 41 کیلوگرم است. سرانه مصرف سالانه کویت برای هر نفر بیش از 67 کیلوگرم، امارات بیش از 62 کیلوگرم و عربستان سعودی حدود 54 کیلوگرم است.

تورم شدید گوشت قرمز

کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران ارتباط مستقیمی با تورم شدید این بخش و کاهش قدرت خرید مردم به ویژه گروه‌های مزدبگیر دارد. نگاهی به «گزارش افزایش قیمت اقلام خوراکی در آذرماه» که در روزهای گذشته از سوی مرکز آمار منتشر شد، به خوبی نشان می دهد که چرا نمودارهای مصرف گوشت تا این حد کاهش یافته است.

در این گزارش تورم نقطه به نقطه اقلام پروتئینی مانند گوشت گوسفند، گاو و ماهی بیش از 100 درصد است. به عبارت دیگر این اقلام در آذرماه امسال نسبت به آذرماه سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش قیمت داشته است. به این ترتیب ماهی قزل آلا 90 درصد، گوشت گاو و گوساله 130 درصد و گوشت گوسفند 136 درصد گران شده است.

بر اساس این داده ها، گوشت قرمز در فاصله دسامبر سال گذشته تا دسامبر سال جاری بیش از 130 درصد گران شده است. امروز قیمت هر کیلو گوشت قرمز در بازار بیش از 500 و حتی 600 هزار تومان است. حال باید پرسید کارگر یا بازنشسته ای که کمتر از 9 میلیون تومان حقوق ماهیانه دارد چگونه می تواند بیش از 600 هزار تومان پرداخت کند و یک کیلو گوشت قرمز بخرد؟ به گفته ابراهیم یوسف زاده، یکی از اعضای هیئت مدیره کانون بازنشستگان رشت، “700 گرم در سال زیاد است، زیرا مستمری بگیران کم درآمد در ماه های متوالی سال حتی 100 گرم گوشت قرمز نمی خرند!”

بازنشستگانی که حتی توان پرداخت اقساط گوشت را ندارند!

بر اساس آماری که یک کارشناس اقتصادی در سایت صداوسیما اعلام کرد، «سرانه مصرف گوشت قرمز در سه دهک پایین ۷۰۰ گرم است» اما یوسف زاده نماینده ضعیف ترین گروه های حقوق بگیر کشور می گوید: مستمری بگیران قدرت خرید ندارند. اصلا نمی توانند گوشت کیلویی 650 هزار تومان بخرند. برای خرید وقتی یک بازنشسته 6 یا 7 میلیون تومان حقوق می گیرد چطور می تواند گوشت قرمز سر سفره داشته باشد، حتی توان خرید قسطی گوشت را ندارد.

به گفته این فعال بازنشسته صنفی، حداقل حقوق بازنشستگان زیر 8 میلیون تومان است و در شهرستان رشت 60 درصد بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی با این حداقل حقوق زندگی می کنند.

یوسف زاده در پاسخ به این سوال که «به نظر شما میزان مصرف ماهیانه و سالانه گوشت این بازنشستگان کم درآمد چقدر است؟»، می گوید: این بازنشستگان به هیچ وجه نمی توانند گوشت قرمز بخرند؛ این بازنشستگان به هیچ وجه نمی توانند گوشت قرمز بخرند. ماه به ماه می گذرد و گوشت قرمز نمی خرند. ممکن است یکی دو ماه در سال باشد که این بازنشستگان مهمان داشته باشند یا مراسم خاصی برگزار شود که در آن 100 گرم یا 200 گرم گوشت قرمز بخرند. بسیاری از این بازنشستگان حتی ۷۰۰ گرم گوشت قرمز در سال مصرف نمی کنند.

حقوق بگیران با درآمد ثابت نمی توانند گوشت قرمز بخرند

به این ترتیب کارگران و مزدبگیرانی که درآمد ماهانه ثابتی دارند، از قدرت خرید گوشت قرمز محروم می شوند. کارگران فصلی، کارگران غیررسمی و کارگران بدون درآمد ثابت وضعیت بسیار بدتری دارند. زهره فروشنده زن متروی تهران در پاسخ به این سوال که سالی چند کیلو گوشت قرمز می خرید گفت: اگر بگویم برای خانواده یکی دو کیلو گوشت قرمز نمی خرم. از 4 در کل سال، من دروغ نمی گویم.

وی می افزاید: اجاره را می توانم با دستفروشی پرداخت کنم، هنر زیادی کرده ام، می دانید به جای گوشت، سیب زمینی، تخم مرغ، گوجه فرنگی… اینها هم گران شده اند.

در حالی که داده های استاندارد جهانی نشان می دهد که هر فرد به طور متوسط ​​باید بیش از ده یا بیست کیلو گوشت قرمز در سال مصرف کند، هر فرد متعلق به یک خانواده کارگری در ایران حتی یک کیلو یا 700 گرم گوشت قرمز در سال مصرف نمی کند. این شرایط نشان می‌دهد که برنامه‌های دولت برای تامین اقلام سفره‌های مردم مانند یارانه یا کاتالوگ الکترونیکی نتوانسته سفره‌های خالی فرودستان را از فقر غذایی نجات دهد و در عین حال این طرح‌ها از مدیریت ناتوان بوده است. قیمت مواد غذایی ضروری در بازار و کاهش مصرف پروتئین با شیب تند ادامه دارد. داشته است.

یک کارگر ساختمانی اهل بانه در استان کردستان که به گفته خودش نیمی از سال را بیکار است و نیمی دیگر را با حقوق ناچیز سپری می کند، در پاسخ به سوال مکرر ما می گوید: گوشت قرمز، گوشت سفید یا حتی برنج. سفره‌هایمان پر است کشیده‌اند، همین نان و تخم‌مرغ را می‌توانیم تهیه کنیم، کار زیاد است؛ «مخصوصاً وقتی خانه ندارید و زیر سقف گران مردم اجاره می‌دهید، دیگر پولی نمی‌ماند. برای غذا و گوشت.”
منبع:

ایلانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *