1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. آمریکا چگونه «شورای امنیت» را «سپر…

آمریکا چگونه «شورای امنیت» را «سپر دفاعی» اسرائیل کرد؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سازمان ملل بامداد پنجشنبه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای محکومیت عملیات ارتش یمن علیه ناوهای رژیم صهیونیستی در دریای سرخ را تصویب کرد.

در این قطعنامه ضمن محکومیت حملات نیروهای مسلح یمن به شناورهای وابسته به رژیم صهیونیستی که در واکنش به حملات بیش از سه ماهه اسرائیل به غزه و کشتار چند ده هزار فلسطینی انجام شده است، آمده است. بر ضرورت حفظ امنیت ناوبری دریایی تاکید شده است. .

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که آمریکا با استفاده از حق وتو بارها از تصویب قطعنامه شورای امنیت مبنی بر توقف جنگ و نسل کشی عمدی مردم غزه توسط ماشین کشتار رژیم صهیونیستی جلوگیری کرده است.

همزمان با طرح شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی در دیوان بین المللی لاهه، آمریکا برای به حاشیه راندن این اقدام وارد عمل شد.

دولت بایدن به این وسیله و با هدف قرار دادن سازمان ملل به عنوان سپر دفاعی اسرائیل بار دیگر ثابت کرد که آمریکا سازمان های بین المللی را به اهرم فشار خود تبدیل کرده و یکجانبه گرایی را بر ساختار بین المللی و جامعه جهانی تحمیل کرده است. نمی داند

واشنگتن با ادامه این رویکرد، نظم جهانی مبتنی بر هنجارهای خود را ناکارآمدتر کرده و نظام بین الملل را به آشفتگی کشانده است.

در چنین فضایی، تهران به عنوان یکی از بازیگران جهانی، نسبت به وضعیت کنونی نظام بین‌الملل و سازوکار کنونی که توانایی برقراری صلح و ثبات بین‌المللی را ندارد، موضعی انتقادی و تجدیدنظرطلبانه اتخاذ کرده و به اتحاد واکنش نشان داده است. توافق ملل در روز پنجشنبه

بر این اساس سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به قطعنامه 2722 شورای امنیت سازمان ملل که با نظارت و مرکزیت آمریکا ارائه و تصویب شد، گفت: این قطعنامه ظاهرا مدعی است. حمایت از حقوق کشتیرانی در دریای سرخ، اما در واقع پوششی برای تضمین اهداف سیاسی آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی و تداوم جنایات این رژیم علیه مردم بی دفاع غزه است.

ناصر کنعانی تصریح کرد: دولت آمریکا به جای اقدام قاطع برای توقف جنایات رژیم اسرائیل، با حمایت کامل سیاسی، نظامی، بین المللی و دیپلماتیک در کنار رژیم مذکور ایستاده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: با وجود بیش از 3 ماه حملات مخرب و غیرانسانی نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع نوار غزه و تخریب گسترده منازل و زیرساخت های شهری، خدماتی، درمانی و بهداشتی، اقدام نظامی آمریکا در ممانعت از تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت که شامل درخواست توقف جنگ با غزه است، عملاً مانع از اجرای وظایف شورای امنیت در حفظ صلح و امنیت بین المللی و مخالفت با تقاضای غزه می شود. جامعه جهانی برای پایان دادن به کشتار فلسطینی ها و برقراری آتش بس.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آمریکا با فشار بر اعضای شورای امنیت و بدون توجه به ریشه‌ای بحران و تنش در منطقه، قطعنامه‌ای را در شورای امنیت تصویب کرد که ظاهرا حقوق و آزادی دریانوردی در دریای سرخ، اما هدف اصلی آن مشروعیت بخشیدن به «ائتلاف دریایی خوش ساخت» به رهبری واشنگتن، دستیابی به اهداف سیاسی خاص و ایجاد سپر لازم برای ادامه جنایات جنگی رژیم اسرائیل در غزه است.

کنعانی تاکید کرد: اظهارات نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت درباره آنچه “حقوق و آزادی دریانوردی همه کشورها در دریای سرخ” خوانده شده تنها با هدف انحراف اذهان مردم از حقیقت جنایات جاری در غزه بوده است. اراضی اشغالی فلسطین توسط رژیم اشغالگر. ; جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای بی اساس آمریکا و هشدار نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز و غیرمسئولانه این کشور که صلح و امنیت منطقه را به خطر می اندازد، از شورای امنیت می خواهد که به وظایف خود در قبال مقابله با عوامل این حادثه عمل کند. وضعیت فعلی و تنش در دریای سرخ.

کنعانی تاکید کرد: شورای امنیت باید فوراً اقدامات قاطعی برای وادار کردن رژیم اسرائیل به توقف خونریزی و اجرای کامل قطعنامه‌های 2712 و 2720 اتخاذ کند تا ارسال سریع، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در سراسر کشور را تسهیل و تضمین کند. . نوار غزه را تضمین کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *