1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. ادعای گروسی: ایران برخی بازرسان آژانس…

ادعای گروسی: ایران برخی بازرسان آژانس را به دلیل ملیت‌هایشان نپذیرفته است / ایران زمانی که از سوی فرانسه، انگلیس یا آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرد، آژانس را برای حل اختلافات سیاسی خود با دیگران گروگان می‌گیرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی در حاشیه اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خود با آژانس را محدود کرده و این سازمان را در اختلافات خود به گروگان گرفته است. با کشورهای غربی

به گزارش «میهن تجارت»، رافائل گروسی گفت: این وضعیت بسیار ناامیدکننده است. ما در آنجا به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم، اما مقامات جمهوری اسلامی همکاری‌های بی‌سابقه‌ای را محدود کرده و به حداقل رسانده‌اند».

وی مدعی شد که تهران برخی از بازرسان آژانس را به دلیل ملیتشان نمی پذیرد.

وی همچنین گفت: وقتی سران جمهوری اسلامی از سوی فرانسه، انگلیس یا آمریکا مورد انتقاد و فشار قرار می گیرند، آژانس بین المللی انرژی اتمی را به گروگان می گیرند تا اختلافات سیاسی خود را با دیگران حل کنند که برای ما غیرقابل قبول است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشی دیگر از سخنان خود از افزایش نرخ و سرعت غنی سازی اورانیوم در ایران خبر داد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی همزمان با کاهش سرعت غنی سازی اورانیوم در ایران، سرعت غنی سازی اورانیوم خود را کاهش داد. مذاکرات غیرمستقیم با ایالات متحده برای احیای برجام، اما این روند دوباره تکرار خواهد شد. در پایان سال 2023 تسریع شود.

رافائل گروسی تنها راه حل مشکلات با ایران را دیپلماسی دانست و گفت: دیپلماسی تنها چیزی است که به آن نیاز داریم. ما باید گفت‌وگو را ادامه دهیم و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنیم.»

این اظهارات گروسی در حالی است که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه به پرسشی درباره میزان دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات هسته ای ایران پاسخ داد. بر اساس پادمان ها، آژانس یک کارشناس اعزام می کند و دوربین ها را در تاسیسات هسته ای کشور نصب می کند.

وی ادامه داد: سر و صدایی که اروپایی ها هر سه ماه یک بار علیه ایران می کنند بیشتر مربوط به سند برجام است. سند برجام به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تبدیل شده است که ایران نیز بر اساس قانون اقدام راهبردی عمل می کند. گزارش‌های آژانس انرژی اتمی بر اساس یک سری بندها، عدم پایبندی را گزارش می‌کنند، اما بند ۲۶۳۶ که ایران در برجام به آن پایبند است، وظیفه آژانس برای گزارش عدم اجرای تعهدات طرف‌های برجام نیست. ما خودمان باید گزارش دهیم که این کار را انجام می دهیم اما گزارش های ما شنیده نمی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: وقتی طرف اروپایی به تعهدات خود عمل نمی‌کند و تحریم‌ها را لغو نمی‌کند، ایران نیز به تعهدات محدود به مفاد و پادمان‌های برجام عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *