1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. اروپا: در دریای سرخ به دنبال…

اروپا: در دریای سرخ به دنبال جنگ نیستیم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا قصد ندارد کشتی های جنگی خود را با ماموریت رزمی به دریای سرخ بفرستد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، بورل به خبرنگاران در اسپانیا گفت که اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای اعزام گروهی از نیروهای دریایی به دریای سرخ است، اما «تنها ماموریت آن حفاظت از کشتیرانی است». او گفت: «ما باید هر کاری که ممکن است برای تضمین آزادی دریانوردی انجام دهیم، اما در عین حال از تشدید تنش ها جلوگیری کنیم.

قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه هفته جاری در بروکسل نشستی داشته باشند تا درباره استقرار ناوگان این اتحادیه در دریای سرخ گفتگو کنند. بیش از یک هفته پیش، نیروهای دریایی آمریکا و انگلیس در دریای سرخ حملات تهاجمی خود را به اهداف ارتش یمن آغاز کردند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت که این حملات در توقف حملات ارتش یمن به کشتی ها در دریای سرخ موفقیت آمیز نبوده است، اما تهدید کرد که این حملات ادامه خواهد یافت.

بورل در ادامه سخنان خود مدعی شد که کشتیرانی جهانی در دریای سرخ ممکن است مختل شود و این امر باعث “خطر جدی” برای تشدید جنگ در غزه خواهد شد. وی ادامه داد: ما در آستانه وضعیتی هستیم که می تواند بسیار خطرناک باشد.

بورل همچنین در سخنرانی خود در دانشگاه وایادولید گفت: ما با دوره ای از بالاترین سطح خطر ژئوپلیتیکی از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 روبرو هستیم. وی با اشاره به تحولاتی که منجر به وقوع جنگ جهانی دوم شد، گفت: این دوره مرا به یاد سناریوهای دهه 1930 نیز می اندازد.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان این سخنرانی در ادعایی عجیب گفت که رژیم صهیونیستی پیش از این برای تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس را تامین مالی کرده است. این دیپلمات که نقشه راه 10 ماده ای را برای یک روند صلح بالقوه تهیه کرد، شواهد روشنی برای حمایت از ادعای خود ارائه نکرد.

او بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را متهم کرد که شخصاً هر گونه تلاش برای حل مناقشه چند دهه با فلسطینی ها را از مسیر خارج می کند.

بورل گفت: خبر بد این است که اسرائیل، بدیهی است که کابینه آن به طور کامل از پذیرش راه حل (دو دولتی) امتناع می ورزد و نتانیاهو دیروز این موضع را تکرار کرد، گویی حرف های امروز من را پیش بینی کرده بود و شخصاً در 30 آن را تحریم کرد. این راه حل در سال گذشته.

بورل گفت: ما معتقدیم که راه حل دو دولتی باید از بیرون تحمیل شود تا صلح برقرار شود.

این مقام اروپایی پیشتر گفته بود که راه حل دو کشوری «بهترین تضمین امنیتی» برای رژیم صهیونیستی است. بورل در طول سخنرانی خود گفت که متاسفم که «همه به جز کابینه اسرائیل» خواهان راه حل هستند.

بورل از آغاز دور آخر جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس، از طرف اتحادیه اروپا خواستار کاهش تنش ها شده و همچنین خواستار تبدیل وقفه های انسانی در نوار غزه به آتش بس دائمی شده است که امکان سیاسی را فراهم می کند. مذاکرات صلح آغاز شود

جوزپ بورل به حضار خود در اسپانیا گفت: «اگر ما با زور مداخله نکنیم، چرخه نفرت و خشونت نسل به نسل، از مراسمی به تشییع جنازه دیگر ادامه خواهد یافت و بذر نفرت امروز در غزه کاشته می‌شود». ادامه خواهد داشت.”

به گزارش «یورو نیوز»، بورل همچنین به شهرک سازی های افراطی صهیونیستی اشاره کرد و گفت: جامعه جهانی آنها را غیرقانونی می داند اما تاکنون کاری برای مقابله با این وضعیت غیرقانونی انجام نداده است. “امروز، شهرک نشینان نسبت به قبل از شروع درگیری فعلی در 7 اکتبر خشن تر هستند.”

سرویس اقدام خارجی اروپا، بازوی دیپلماتیک اتحادیه به ریاست بورل، در حال بررسی پیگیری تحریم‌های آمریکا و بریتانیا علیه شهرک‌نشینان تندرو صهیونیستی است که مسئول خشونت در کرانه باختری هستند. با این حال چندین منبع دیپلماتیک اعلام کردند که بعید است وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود تحریم ها علیه شهرک های صهیونیستی را تایید کنند.

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا همچنین گفت که اسرائیلی ها و فلسطینی ها دیگر قادر به سازش نیستند. وی خواستار آن شد که «جهان عرب، اروپا، آمریکا و کل سازمان ملل متحد، تأسیس کشور فلسطین را حتی با وجود مقاومت اسرائیل به رسمیت بشناسند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *