1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ قابلیت…

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ قابلیت جنگ با موشک‌های فوق‌پیشرفته در آسمان

حمید محمدی در گفت وگو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به رزمایش تخصصی پدافند هوایی «مدافعان آسمان ولایت 1402» اظهار کرد: اساساً در رزمایش ها چند هدف عمده دنبال می شود؛ در این رزمایش، رزمایش پدافند هوایی به صورت تخصصی انجام می شود. هدف اول آموزش نیروهای جوان و جدید است تا بتوانند یک میدان جنگ را در یک محیط واقعی تجربه کنند و به نوعی به تجربه خود بیفزایند.

وی افزود: هدف و وظیفه ویژه سایر رزمایش ها نشان دادن توانمندی نیروها به دشمنان و ایجاد رعب و وحشت در دل آنها و از سوی دیگر ایجاد اطمینان و قدرت در دل دوستان است.

این تحلیلگر ارشد مسائل پدافندی ادامه داد: از دیگر مواردی که می توان به عنوان کار ویژه رزمایش ها نام برد، تست و به کارگیری سامانه های جدید است که همگی در رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت گنجانده شده است. ۱۴۰۲ عملیاتی شد.

اولویت ما دفاع آگاهانه و پدافند هوایی است

وی با بیان اینکه این رزمایش با سایر رزمایش ها متفاوت بود، درباره تفاوت های آن اذعان داشت: با توجه به بیانیه فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه «دفاع در اولویت ماست» این بیانیه بی سابقه بوده و برای اولین بار است. زمان. رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ اگر بخواهیم از زاویه راهبردی به دلیل نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که وقتی دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر پدافند آگاهانه است، باید پدافند هوایی را در اولویت قرار داد.

محمدی تاکید کرد: البته اولویت قرار دادن دفاع به معنای عدم توجه به حمله نیست، بلکه در میدان است. افندی ما نیز آن را رصد و توسعه می دهیم، اما بر اساس دکترین امنیتی اولویت ما بر اساس دفاع آگاهانه و پدافند هوایی است.

ایجاد شبکه دفاعی یکپارچه با هم افزایی نیروهای مسلح متعدد

وی هم افزایی نیروهای مسلح را از دیگر تفاوت های این رزمایش با رزمایش های گذشته خواند و گفت: در این رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به ویژه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دوشادوش همکاران خود هستند. در ارتش جمهوری اسلامی ایران اعم از نیروی هوایی، نیروی زمینی و پدافند هوایی. و شروع به درگیری در دریا کرد.

این کارشناس مسائل پدافندی ادامه داد: نکته ای که این رزمایش را برجسته کرد این بود که در حوزه پدافند هوایی تمام نقاط جمهوری اسلامی ایران را در قالب پدافند پهن پیکر مانند چتر امنیتی رصد و دفاع کردیم. بر این اساس شبکه دفاعی واحدی ایجاد کردیم که فراتر از هر دو نیروی مسلح است که با هم افزایی دو نیرو ایجاد شد و ایجاب می کند که این شبکه دفاعی یکپارچه همواره با هم افزایی و هماهنگی نیروهای مسلح متعدد همراه باشد.

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ توانایی نبرد با موشک های فوق پیشرفته در آسمان

توانایی مبارزه با هواپیماهای بدون سرنشین موشک های خصمانه و کروز در آسمان

وی استفاده از تجهیزات، امکانات و سامانه های جدید را یکی از وجوه تمایز رزمایش آسمان ولایت عنوان کرد ۱۴۰۲ وی دانست و گفت: این تجهیزات کارایی خود را در عرصه عمل به منصه ظهور رساند. اگرچه در تمرین دیگری از برخی سیستم ها استفاده کردیم، اما این بار بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند.

محمدی افزود: علاوه بر سامانه های 9 بعدی، دوش پرتاب جهان و سامانه مجید، پهپاد در این تمرین از آن استفاده شد که قدرت جنگ را در آسمان داشت. یعنی جنگنده ای که بتواند هدفش را در آسمان بزند. قبل از آن از مهمات رومینگ یا چیز دیگری استفاده می شد هواپیماهای بدون سرنشین فقط شناسایی یا بمب گذاری این کار را می کردند و برمی گشتند، اما در این تمرین شاهد هواپیماهای بدون سرنشین تونستیم باهاش ​​بجنگیم هواپیماهای بدون سرنشین دشمن موشک های کروز در آسمان داشت.

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ توانایی نبرد با موشک های فوق پیشرفته در آسمان

پیام رزمایش در حوزه مطالعات راهبردی

وی تصریح کرد: نکته دیگری که در این رزمایش حائز اهمیت است محل برگزاری تمرین بود سفت کن در گذشته رزمایش عموماً در دل کویرهای سمنان و اصفهان برگزار می شد، اما این رزمایش به طول 6000 کیلومتر و عمق 400 کیلومتر از آبادان تا شرقی ترین نقطه دریای عمان و خلیج فارس برگزار می شد. این پیام را می دهد که اگر منافع جمهوری در جنوب کشور به خطر بیفتد با شدیدترین حمله نیروهای مسلح و پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد و این نیروها از کل دفاع خواهند کرد. جمهوری اسلامی ایران با تمام وجود.

این تحلیلگر ارشد مسائل دفاعی تصریح کرد: همچنین از منظر مطالعات راهبردی، این رزمایش در شرایطی برگزار شد که منطقه دستخوش ناآرامی و تنش است و نشان داد که در سخت ترین شرایط غرب آسیا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حفظ منافع کشورشان، دوردست ها را رصد می کنند و در راستای حفظ امنیت پایدار در مرزها نیز گام برمی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *