1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. عوارض کمبود خواب چیست؟ – به…

عوارض کمبود خواب چیست؟ – به گزارش میهن تجارت

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، کم خوابی یا نداشتن خواب کافی می تواند حاد یا مزمن باشد. در شرایط مزمن، فرد در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی می کند. همچنین کم خوابی می تواند بر سلامت بدن تاثیر بگذارد و باعث بروز علائم خاصی شود که در زیر به بررسی برخی از این علائم می پردازیم:

خواب آلودگی در طول روز

یکی از عوارض کم خوابی، بروز خواب آلودگی در طول روز است که ممکن است با احساس خستگی و کاهش هوشیاری همراه باشد و بر عملکرد افراد در محل کار یا مدرسه تاثیر بگذارد. اگر افراد از کمبود خواب رنج می برند، تمرکز آنها در طول روز کاهش می یابد.

اختلال عملکرد ذهنی

هنگامی که افراد به اندازه کافی نمی خوابند، یادگیری، تمرکز و تصمیم گیری برای آنها دشوار می شود و درگیر بی ثباتی عاطفی و نوسانات خلقی می شوند. وقتی افراد کم خواب هستند، مغز نمی تواند به درستی کار کند.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

کم خوابی سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند و افراد را مستعد ابتلا به بیماری ها و عفونت ها می کند. سیستم ایمنی بدن از بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها محافظت می کند، اما زمانی که ضعیف شود، احتمال ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد.

افزایش وزن

کمبود خواب نه تنها بر سلامت روان افراد تأثیر می گذارد، بلکه متابولیسم را نیز تغییر می دهد، چاقی ممکن است به دلیل تغییر در اشتها و متابولیسم ایجاد شود. زمانی که فرد خواب کافی ندارد، هورمون های استرس مانند کورتیزول افزایش می یابد و منجر به التهاب و مقاومت به انسولین می شود، به همین دلیل است که افزایش وزن اغلب با کمبود خواب همراه است. خواب بر ساعت درونی بدن تاثیر می گذارد و هورمون هایی که باعث گرسنگی می شوند را کنترل می کند، به هم خوردن این تعادل باعث افزایش اشتهای افراد و تمایل به مصرف غذاهای پرکالری و شیرین می شود که در این صورت فرد دچار اضافه وزن می شود.

مشکلات قلبی و فشار خون بالا

یکی از اثرات کم خوابی افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی و فشار خون بالا است، معمولا افرادی که کم خوابی را تجربه می کنند فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته مغزی و ضربان قلب نامنظم دارند. کمبود خواب باعث می شود قلب سخت تر کار کند و خطر مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *