1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. واشنگتن پست: اسرائیل در حال ایجاد…

واشنگتن پست: اسرائیل در حال ایجاد یک منطقه حائل بیش از نیم مایلی در داخل مرزهای غزه است

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: ارتش اسرائیل در حال پیشبرد طرحی بحث برانگیز برای ایجاد «منطقه حائل» در امتداد مرز خود با غزه با تخریب خانه های موجود در این منطقه است.

بیانیه روز سه شنبه ارتش اسرائیل اولین تأیید عمومی بود که این استراتژی برای مدت طولانی برقرار بوده است.

ارتش اسرائیل گفت سربازانی که روز دوشنبه در نزدیکی شهر خان یونس کشته شدند، بخشی از خدمه تخریب بودند که اصابت موشک باعث انفجار مواد منفجره و فروریختن دو ساختمان بالای سر آنها شد. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «نیروها در حال برداشتن سازه‌ها» در حدود 650 یارد از حصار مرزی بودند تا «شرایط امنیتی برای بازگشت ساکنان شهرک‌های جنوبی به خانه‌های خود ایجاد کنند». هرزی حلوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز گفت که این نیروها در «منطقه حائل بین جوامع اسرائیلی و غزه» کشته شدند.

واشنگتن پست در گزارش خود درباره این منطقه حائل نوشت: آمریکا آشکارا مخالف ایجاد منطقه حائل بود و گفت که نباید تغییر دائمی در سرزمین فلسطین ایجاد شود. گروه های حقوق بشر می گویند که تخریب خانه ها و مزارع غیرنظامیان می تواند یک “جنایت جنگی” باشد.

قبل از 7 اکتبر و عملیات طوفان الاقصی، گاردهای مرزی اسرائیل یک منطقه حائل 330 یاردی را در اطراف حصار 36 مایلی ایجاد کردند، اگرچه فلسطینی ها می توانستند در این منطقه کشاورزی کنند.

مقامات صهیونیستی اکنون استدلال می کنند که امنیت ضعیف در منطقه به جنگجویان حماس اجازه داد تا در 7 اکتبر از حصار مرزی عبور کنند. در ماه های منتهی به عملیات طوفان الاقصی، واحدهای مرزی اسرائیل گزارش دادند که افرادی را مشاهده کرده اند که با نقشه هایی که به نظر می رسید به دیوار نزدیک می شدند. بررسی آن برای نقاط ضعف

ارتش اسرائیل از ارائه جزئیات بیشتر در مورد منطقه حائل، از جمله عمق منطقه ای که قصد پاکسازی آن را دارد، خودداری کرده است. ارتش در بیانیه ای اعلام کرد: «این بخشی از اقدامات لازم برای اجرای یک طرح دفاعی است.

جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که درک او این است که این منطقه کمی بیش از نیم مایل از مرز امتداد خواهد داشت – بیش از دو برابر اندازه منطقه حائل قبل از جنگ. وی بیان کرد: در برخی مناطق ممکن است عریض و در برخی مناطق کمی کمتر باشد.

طبق گزارش کانال 12 اسرائیل، زمانی در مجموع 2850 ساختمان در منطقه حائل برنامه ریزی شده قرار داشت و ارتش اسرائیل تاکنون تقریباً 1100 ساختمان را ویران کرده است.

ارتش اسرائیل از اظهار نظر خودداری کرد. مقامات رژیم صهیونیستی از ابتدای درگیری برای ایجاد یک منطقه حائل گسترده لابی کردند و یک لایه نظامی دیگر بین محاصره و شهرک‌ها ایجاد کردند. الی کوهن، وزیر امور خارجه وقت، در 18 اکتبر به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «در پایان این جنگ نه تنها حماس دیگر در غزه نخواهد بود، بلکه از قلمرو غزه کاسته خواهد شد».

چند روز بعد، آوی دیشتر، وزیر کشاورزی رژیم و رئیس سابق اطلاعات، گفت که این طرح ایجاد «منطقه امن» است که هیچ فلسطینی اجازه ورود به آن را نداشته باشد.

ویدئوها و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که نیروهای ارتش اسرائیل در حال تخریب کنترل شده ساختمان ها هستند که برخی از آنها در نزدیکی مرز هستند. در ویدئویی که در 12 دسامبر به صورت آنلاین منتشر شد و توسط واشنگتن پست تأیید شد، فریاد و کف زدن سربازان اسرائیلی هنگام انفجار مدرسه ای در شمال غزه شنیده می شود. این مدرسه که به گفته ارتش اسرائیل از آن به عنوان پایگاه حماس استفاده می شد، حدود یک مایل با حصار مرزی فاصله داشت. تصاویر ماهواره ای از 20 ژانویه نشان دهنده آسیب به مدرسه و دیگر ساختمان های مجاور، به ویژه در شمال و شرق است. ویدئوهای دیگری که در اواسط ژانویه به صورت آنلاین منتشر شد، تخریب چندین ساختمان مسکونی در آس سوریج، یک منطقه کشاورزی در خان یونس، در حدود یک کیلومتری حصار را نشان داد. در یک ویدیو، یک پهپاد از بالای پشت بام ها اوج می گیرد و لحظه بلند شدن دود و شعله های آتش از حدود 10 ساختمان را ثبت می کند. در ویدیوی دیگری حدود هفت سازه به طور همزمان تخریب می شوند. تصاویر ماهواره ای بعدی ساختمان ها را کاملا مسطح نشان می دهد.

ارتش اسرائیل به سؤالات واشنگتن پست در مورد این ویدئوها یا اینکه آیا این تخریب مربوط به منطقه حائل است، پاسخی نداد. آمریکا همواره گفته است که پس از درگیری‌های کنونی نباید از وسعت سرزمین‌های فلسطینی کاسته شود. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ماه دسامبر گفت: “بنابراین، اگر هر منطقه حائل پیشنهادی در داخل غزه باشد، این نقض این اصل و چیزی است که ما با آن مخالفیم.” به گفته یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، تل آویو به ایالات متحده اطلاع داده است که منطقه حائل در حال ساخت در داخل غزه تنها یک مکان امنیتی موقت برای از بین بردن مواضع حماس در نزدیکی مرز است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در جریان سفر به نیجریه گفت که واشنگتن “مخالف آوارگی اجباری مردم است” اما افزود که اتخاذ تدابیر امنیتی برای اجازه دادن به اسرائیلی‌ها برای بازگشت به خانه‌های خود در جنوب “مناسب” است. . او گفت: «اگر نیاز به ترتیبات انتقالی برای تحقق آن باشد، این یک چیز است. اما زمانی که صحبت از وضعیت دائمی غزه در آینده می شود، ما کاملاً در مورد عدم تجاوز به خاک غزه صحبت می کنیم.

ارتش اسرائیل از اظهار نظر درباره موقتی بودن منطقه حائل خودداری کرد.

سخنگوی ارتش گفت: انتظار دارم این قانون تا زمانی که گروه های مقاومت در غزه حضور دارند اجرا شود. مقامات ارتش گفته اند که جنگ علیه حماس ممکن است سال ها طول بکشد.

ویدئوهایی از سربازان اسرائیلی که بخش هایی از ساختمان ها را در غزه منفجر می کنند، در پرونده اخیر آفریقای جنوبی در دادگاه بین المللی لاهه که اسرائیل را به نسل کشی متهم می کند، گنجانده شده است. تمبکا نگکوکایتوبی، وکیل آفریقای جنوبی با اشاره به ویدئویی از تخریب 50 ساختمان گفت: «سطح ویرانی در غزه، هدف قرار دادن دسته جمعی خانه‌های خانواده‌ها و غیرنظامیان… همگی روشن می‌کنند که نیت نسل‌کشی هر دو قابل درک است. و در حال انجام است.” عملی است.

تل آویو اتهامات آفریقای جنوبی را رد کرده و از تخریب ها به عنوان اقدامی ضروری برای تخریب زیرساخت های حماس دفاع کرده است.

بازل السورانی، وکیل مرکز حقوق بشر فلسطین، گفت: «اموال غیرنظامی باید تحت قوانین بشردوستانه بین المللی محافظت شود. این خانه ها خالی است و کسی در آنها نیست. چرا آنها این انفجارها را به عنوان بخشی از طرح جابجایی اجباری خود انجام می دهند؟

سورانی گفت که قبل از جنگ، منطقه حائل بیش از 40 درصد از زمین های کشاورزی غزه را پوشش می داد و کشاورزان را برای بیش از یک دهه از مزارع خود منع می کرد. در سال 2006، توافقنامه ای با میانجیگری صلیب سرخ بین المللی به آنها اجازه بازگشت به وطن خود را داد. حالا با این منطقه 1 کیلومتری که می گویند و مطمئنم بیشتر است، چه کنیم؟

سورانی گفت که مزرعه خانواده اش که شامل حدود 10000 درخت زیتون است و در فاصله یک مایلی و نیمی از مرز قرار دارد، قبلاً با بولدوزر تخریب شده و حتی یک شاخه زیتون باقی نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *