1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. قطر: از اظهارات منتسب به بنیامین…

قطر: از اظهارات منتسب به بنیامین نتانیاهو برآشفته شده‌ایم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: قطر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را متهم کرد که مانع از تلاش های میانجیگری در جنگ غزه شده و منافع شخصی خود را در اولویت قرار داده است.

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در حساب کاربری خود در توییتر با اشاره به اظهارات منتسب به نتانیاهو که در آن قطر را در مذاکرات با حماس «آشوب‌ساز» خوانده بود، گفت: ما از اظهارات منتسب به حماس آگاه هستیم. نخست وزیر اسرائیل در گزارش های رسانه های مختلف درباره نقش “ما از میانجیگری قطر آشفته هستیم.”

آقای انصاری همچنین در ادامه نوشت: «اگر این اظهارات صحت داشته باشد، نخست‌وزیر اسرائیل تنها به دلایلی است که به‌نظر می‌رسد در خدمت منابع سیاسی شخصی وی باشد، نه اینکه اولویت نجات جان بی‌گناهان از جمله جان گروگان‌های اسرائیلی باشد. مانع این امر همچنین به روند میانجیگری آسیب می زند.”

به گزارش آسوشیتدپرس، نتانیاهو در دیدار ضبط شده با خانواده های گروگان ها که روز سه شنبه از شبکه 12 اسرائیل پخش شد، قطر را «مشکل ساز» خواند و نتانیاهو همچنین در آن پرونده گفت: آیا تا به حال متوجه شده اید که من از قطر تشکر نکردم؟ من از قطر تشکر نکردم، چرا؟ چون ماهیت قطر به نظر من با سازمان ملل و سازمان صلیب سرخ فرقی ندارد و راهی که در پیش گرفته مشکل سازتر است».

نتانیاهو همچنین می افزاید که آماده است از هر میانجی که بتواند به گروگان ها برای بازگشت به خانه کمک کند، استفاده کند. در بخشی دیگر از این پرونده ضبط شده، نخست وزیر اسرائیل ادامه داد که قطر از حماس حمایت مالی می کند و این گروه را تحت فشار قرار می دهد. وی همچنین به خانواده‌های گروگان‌ها می‌گوید که از تصمیم آمریکا برای تمدید حضور نظامی این کشور در پایگاهی در قطر بسیار عصبانی است.

سخنگوی دولت اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره اظهارات قطر و صحت این فایل صوتی گفت که اسرائیل “نمی تواند در مورد تلاش ها و اقدامات انجام شده برای آزادی گروگان ها وارد جزئیات شود.”

قطر که تعدادی از رهبران سیاسی حماس در آن مستقر هستند، به عنوان میانجی اصلی بین گروه فلسطینی و مقامات اسرائیلی عمل کرده است. در ماه نوامبر، قطر به برقراری آتش بس هفت روزه کمک کرد که طی آن 110 گروگان اسرائیلی و خارجی از غزه آزاد شدند و 240 فلسطینی از زندان های اسرائیل آزاد شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *