1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. از مصوبه مالیاتی لایحه بودجه ۱۴۰۳…

از مصوبه مالیاتی لایحه بودجه ۱۴۰۳ برداشت غلط کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، روابط عمومی شورای اسلامی شهر در این اطلاعیه نوشت: مطابق با تصورات غلط الف هدف مهم، روشن کننده و علیه فساد مونتاژ در صورت حساب بودجه 1403 برخی از رسانه ها فضاسازی کرده و مطالبی کذب و خلاف واقع علیه این مصوبه منتشر کرده اند.

مطابق با صورت حساب دولت برای قانون بودجه 1403 و هدف مونتاژ در پاراگرافج» تبصره 6 این لایحه «در صورتی که مجموع مبلغ و دفعات واریز به حساب‌های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه بیشتر از مجموع مبلغ و دفعات سپرده‌های تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار تا زمان تعیین شده باشد. اواخر اردیبهشت 1403 اثبات غیر درآمدی بودن معاملات و ارائه اسناد به عهدش مالک حساب است.

حساب غیرتجاری به حسابی گفته می شود که به عنوان حساب مرتبط با فعالیت در سازمان امور مالیاتی کشور ثبت می شود. مالیات دهنده ثبت نشده است.» برخی به اشتباه گمان کرده اند که بر اساس این مصوبه، هرکس در سال آینده مبلغ واریز به کارت های بانکی خود را نسبت به قبل افزایش دهد، در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه و خلاف مصوبه باشد، باید مالیات پرداخت کند.

هدف از این مصوبه تفکیک حساب های تجاری از حساب های عادی و شفاف سازی درآمد برخی از مشاغل است عمده فرار مالیاتی توسط آنها انجام شده و تراکنش های درآمدی خود را کارت به کارت به حساب های شخصی واریز می کردند. این دسته از صاحبان مشاغل تاکنون به طرق مختلف از پرداخت مالیات طفره رفته اند، از جمله عدم استفاده از دستگاه های کارتخوان و الزام مشتریان به پرداخت کارتی یا نقدی (مثلاً بیماران، خریداران خودرو، مستغلات یا مشتریان و غیره) و حتی عمده مبادلات درآمدی آنها به حساب های غیرتجاری بود. در حقیقت این مصوبه ربطی به مردم عادی و تشکل های صنفی عمومی ندارد و فقط شامل این موارد می شود دسته بندی خاص یکی از صاحبان مشاغلی است که تاکنون تقلب کرده است دور زدن قانون، از شفاف سازی درآمدهای کلان خود خودداری کرده اند.

همچنین برخلاف ادعاهای غیرواقعی، این گونه نیست که همه افرادی که درآمدشان نسبت به سال قبل افزایش یافته است مشمول این مصوبه شوند. بلکه بر اساس همین مصوبه «شورای پول و اعتبار موظف است تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده مشخص کند» حساب بانکی مردم با چه مشخصات تجاری شناخته می شود. به عنوان مثال حساب هایی که ماهیانه 100 تراکنش درآمدی دارند و مجموع این سپرده ها بیش از 35 میلیون تومان است مشمول این مصوبه می شوند. یعنی اگر حسابی 99 تراکنش درآمد داشته باشد و کل مبلغ آن بیش از 35 میلیون تومان باشد مشمول قانون نمی شود یا اگر حسابی 100 تراکنش درآمدی در ماه داشته باشد اما کل سپرده ها 34 میلیون و 999 باشد. هزار تومان هنوز در قانون نیست چرا؟ طبق قانون هم تعداد معاملات و هم کل درآمد ماهانه باید قید شود با یکدیگر محقق شود

بنابراین، همه مصادیق و ادعاهایی که برای این مصوبه در فضای رسانه ای و مجازی مطرح شده و ادعا می شود بر اساس آن هرکس حتی یک میلیون تومان افزایش درآمد داشته باشد باید مالیات بدهد کذب محض است و احتمالا هدف از این کار این بوده است. دولت و مجلس را نابود کند و مردم را از شرکت در انتخابات منصرف کند. است.

روابط عمومی مجلس مثل همیشه همه رسانه ها درخواست می کنند پس از بررسی کارشناسی و تخصصی مصوبات، آن را منتشر کنند تا اطلاعات غلط به مخاطبان خود ارائه نکنند. در این زمینه روابط عمومی شورای اسلامی نیز آماده رفع ابهامات و پاسخگویی است سوالات رسانه ها و خبرنگاران وارد عمل شوند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *