1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. کاهش نرخ دلار موقتی است/ احتمال…

کاهش نرخ دلار موقتی است/ احتمال ریزش قیمت دلار تا ۵۱ هزار تومانیک کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در صورت اعلام آتش بس در غزه نرخ دلار به 51 هزار تومان کاهش پیدا می کند اما قیمت ها از این پایین نمی آید.به گزارش میهن تجارت، مرتضی افگه درباره وضعیت بازار ارز تا پایان سال و اظهارات اخیر وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه رشد نرخ دلار عامل اقتصادی ندارد، گفت: دولت مدعی شود. اینکه افزایش نرخ دلار عامل اقتصادی ندارد، وظیفه کنترل بازار ارز را زیر پا می گذارد. وی منکر این نیست که اگر افزایش نرخ دلار عاملی غیراقتصادی داشته باشد باز هم دولت باید پاسخگوی این شرایط باشد.

وی ادامه داد: نکته این است که اقتصاد آنقدر در برابر همین عامل غیراقتصادی آسیب پذیر است که قیمت دلار حتی با انتشار یک خبر به قدری نوسان می کند. این وضعیت ناشی از تحریم هایی است که از سال 97 تشدید شده است و اگرچه دولت فعلی وعده داده بود که نمی گذارد جان مردم از تحریم ها آسیب ببیند، اما نتوانست این کار را انجام دهد و مشکل تحریم همچنان پابرجاست.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: این نگرانی وجود دارد که اگر روند به همین منوال پیش برود، اگر ترامپ در دولت بعدی آمریکا باشد، به دوران تحریم های شدید برمی گردیم و در این صورت عملا دولت خلع سلاح می شود.

ورود دولت به بازار ارز در آستانه انتخابات

افقه با بیان اینکه گمان می رود با توجه به انتخابات مجلس، دولت برای کاهش نرخ دلار وارد بازار ارز شده است، گفت: به احتمال زیاد در صورت اعلام آتش بس در غزه، کاهش نرخ دلار ادامه خواهد داشت. این کاهش نرخ دلار ربطی به آن ندارد.» پاسخگوی اقدامات دولت نیست و دولت همچنان در این زمینه منفعل است. دلیل عدم فعالیت دولت این است که ارز لازم را ندارد زیرا مشکل تحریم ها حل نشده و FATF تشکیل نشده است. بنابراین ذخایر دلاری دولت همچنان ضعیف است، بنابراین دولت منفعل است و متأسفانه تحت تأثیر کوچکترین اخبار خارجی قرار می گیرد.

دلار احتمالا تا انتخابات آمریکا گران می شود

وی با تاکید بر اینکه معتقدم اگر در غزه آتش بس اعلام شود، نرخ دلار به 51 هزار تومان کاهش پیدا می کند، اما قیمت ها از این کمتر نمی شود، ادامه داد: به هر حال احتمال افزایش دوباره نرخ دلار وجود دارد. تا انتخابات آمریکا، به ویژه سال آینده، دولت با کسری بودجه قابل توجهی مواجه است.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ دلار بر تورم تاثیر می گذارد، تصریح کرد: در اقتصاد بحثی به نام اثرات دنده ای مطرح است و افزایش نرخ دلار بر سایر متغیرها تاثیر دارد اما روند کاهش قیمت این اثر را ندارد. چون با موضوع چسبندگی قیمت مواجه هستیم. قطعا بازار تا مدتی تحت تاثیر رشد نرخ دلار قیمت ها را بالا نگه می دارد.

کاهش قیمت دلار موقتی است

افکه افزود: در حال حاضر رشد نرخ دلار اثر تورمی خود را بر بازار گذاشته است و فعلا افت نرخ دلار به 55 هزار تومان تاثیری در کاهش قیمت ندارد. اما در میان مدت در صورت تایید تثبیت نرخ دلار، قیمت ها در بازار تعدیل می شود.

وی بیان کرد: البته بعید است در میان مدت کاهش نرخ دلار ادامه یابد و حتی با اعلام آتش بس در غزه، کاهش نرخ دلار موقتی خواهد بود و به دلایلی از جمله خطر انتخابات آمریکا و بازگشت ترامپ یا پیروزی جمهوری خواهان در برابر دموکرات ها در هر نظرسنجی و همچنین کسری بودجه. تا 6 ماه آینده شاهد تاثیرات بودجه بر نرخ ارز خواهیم بود.
منبع:

ایلانا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *