1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. از تصویب کمک به اسرائیل در…

از تصویب کمک به اسرائیل در سنای آمریکا تا روزهای پر التهاب پاکستان

از تصویب کمک به اسرائیل در سنای آمریکا تا روزهای پر التهاب پاکستان

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بسته سیاست های بین المللی گزیده ای از اخبار منتشر شده در هفته گذشته را ارائه می دهد:

ایرلند و اسپانیا در راه بررسی روابط با تل آویو

ایرلند و اسپانیا در نامه ای بهاورسولا واندرلینرئیس کمیسیون اروپا نگرانی عمیق خود را از وخامت اوضاع در غزه ابراز کرد و خواستار “بازنگری فوری” شد. در باره آیا اسرائیل به تعهدات حقوق بشری خود بر اساس توافق با اتحادیه اروپا عمل می کند یا خیر.

به گزارش روزنامه ایرلندیایرلندی تایمز، در نامه لئو ورادکار نخست وزیر ایرلند پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا اورسولا واندرلیناز کمیسیون اروپا نیز خواسته شده است در صورت با مشاهده نقض تعهدات اسرائیل در توافقنامه مشترک این رژیم با اتحادیه اروپا، «اقدامات مناسب» را پیشنهاد می کند.

در نامه نخست وزیران ایرلند و اسپانیا همچنین آمده است که آنها “عمیقاً نگران وخامت اوضاع در غزه، به ویژه تأثیری که درگیری های جاری بر فلسطینیان بی گناه، به ویژه کودکان و زنان می گذارد” هستند.

علی اف: ارمنستان فراموشکار است

رئیس جمهوری آذربایجان روز گذشته در مراسم تحلیف خود با بیان اینکه «ظاهراً ارمنستان نتایج جنگ دوم قره باغ را فراموش کرده است»، تاکید کرد: این کشور باید به تمامی تعهداتی که برعهده گرفته است، به طور کامل عمل کند. به گزارش راشاتودی، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان که با پیروزی قاطع در انتخابات برای یک دوره هفت ساله دیگر رهبری این کشور را بر عهده خواهد داشت، گفت: در دوران پس از جنگ، موضع اصولی خود را نشان داده ایم. در همه مسائل… اما با گذشت زمان دیدیم که ادعاهای ارضی علیه ما دوباره توسط ارمنستان مطرح شد.

گویا ارمنستان نتایج جنگ دوم قره باغ را فراموش کرده است. شاید کسی به آنها توصیه کند که به این تعهدات عمل نکنند.» الهام علی اف که سال گذشته گروه استقلال طلب منطقه مورد مناقشه قره باغ را سرکوب کرد، هفته گذشته با کسب 92 درصد آرا برای پنجمین بار متوالی در انتخابات ریاست جمهوری جمهوری آذربایجان پیروز شد. مدت، اصطلاح.

تصویب کمک به اسرائیل و اوکراین در سنای آمریکا

دموکرات ها و جمهوری خواهان سنای آمریکا سرانجام بسته امنیت ملی به ارزش 95 میلیارد دلار شامل کمک به اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان را تصویب کردند.

در رای نهایی مجلس سنا، لایحه مذکور با 70 رای موافق در مقابل 29 رای مخالف به تصویب رسید. پس از ماه‌ها تأخیر و سنگ اندازی جمهوری‌خواهان در مسیر تصویب این لایحه که عمدتاً شامل یا نبودن بسته امنیتی مرزها بود که محور این مخالفت‌ها بود، تصویب لایحه مذکور اقدامی قابل‌توجه تلقی می‌شود. البته ورود این لایحه به مجلس نمایندگان که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، آینده نامشخصی دارد.

دیدار سید حسن نصرالله و زیاد نخاله درباره غزه و کرانه باختری

سید حسن نصرالله روز دوشنبه با دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در خصوص حوادث غزه و کرانه باختری دیدار کرد. مطابق با در بیانیه دفتر اطلاع رسانی حزب الله لبنان، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و زیاد نخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، تحولات جبهه های حمایت و کمک به محور مقاومت را مورد بررسی قرار دادند. .

در این دیدار آخرین تحولات غزه و کرانه باختری از نظر میدانی، مردمی و سیاسی بررسی شد. امکانات موجود و تحولات مورد انتظار چه در سطح میدانی و چه در تماس های سیاسی از دیگر محورهای این دیدار بود.

بر اساس بیانیه دفتر اطلاع رسانی حزب الله لبنان، این دو رهبر مقاومت بر حفظ ثبات و تداوم تلاش ها برای رسیدن به پیروزی موعود تاکید کردند.

روزهای التهابی پاکستان

نتایج نهایی انتخابات پاکستان در حالی که پس از چند روز تأخیر، اعلام شد که هر یک از طرفین از یک سو مدعی تشکیل دولت هستند و از سوی دیگر ناآرامی هایی در برخی مناطق این کشور به ویژه از سوی هواداران «تحریک» رخ داده است. اعتراض حزب انصاف به نتایج انتخابات.

روز دوشنبه، هزاران نفر از حامیان عمران خان، نخست وزیر زندانی سابق پاکستان و اعضای دیگر احزاب سیاسی همسو، بزرگراه های کلیدی را مسدود کردند و یک روند اعتراضی را در اعتراض به “وقوع تقلب در انتخابات” آغاز کردند.

لازم به ذکر است که در این انتخابات هم خود عمران خان و هم حزب حامی او یعنی تحریک انصاف با ممنوعیت قانونی شرکت در رقابت ها مواجه شدند و نامزدهای همسو با خان به عنوان نامزدهای «مستقل» در انتخابات شرکت کردند و 101 کرسی را به دست آوردند. از مجموع 266 کرسی وجود داشت.

پس از احزاب مستقل، حزب راستگرا و محافظه کار به رهبری «مسلم لیگ». نواز شریف نخست وزیر سابق 75 کرسی به دست آورد و حزب چپگرای خلق پاکستان (PPP) رهبری آن را برعهده داشت. بلال بوتو زرداری (کودکی بی نظیر بوتو) نیز با کسب 54 کرسی در رده سوم قرار گرفت. دو حزب مذکور یعنی مسلم لیگ و مردم پاکستان به همراه چند حزب دیگر کمپین برکناری عمران خان را دنبال کردند که در نهایت منجر به برکناری خان از سمت نخست وزیری در آوریل 2022 شد.

خشم جمهوری خواهان از موضع ترامپ

زبان قرمز دونالد ترامپ و اظهارات تند او مبنی بر جانبداری از روسیه در مقابل کشورهای عضو ناتو، صدای هم حزبی هایش را درآورد و او را وادار کرد. سابل انتقاد کرد

اگرچه او در دوران ریاست جمهوری خود بارها بر عدم تمایل خود به پیوستن به آمریکا در ناتو تاکید کرده بود، اما این اظهارات را تکرار کرد و گفت: «از کشورهایی که در صورت حمله روسیه به آنها هزینه دفاعی نمی‌پردازند، حمایت نمی‌کنم» این برای او گران تمام شد. رقابت های درون حزبی و به کاخ سفید امتیاز داد.

کریس کریستی که تا چند هفته پیش در لیست رقبای ترامپ در رقابت های درون حزبی قرار داشت، گفت: به خاطر همین موارد است که همیشه گفته ام او برای ریاست جمهوری آمریکا مناسب نیست. ” خوبی هیلیفرماندار سابق کارولینای جنوبی که برخلاف سایر نامزدها حاضر به کناره گیری از رقابت های درون حزبی نیست، از این فرصت برای انتقاد از ترامپ نیز استفاده کرد و تاکید کرد: حمایت از روسیه آخرین چیزی است که باید بخواهیم.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *