1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. گرم شدن انتخابات از شهرستان‌ها

گرم شدن انتخابات از شهرستان‌ها

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رسانه ها، روزنامه ها و مطبوعات آزاد از ارکان توسعه و دموکراسی در هر جامعه ای محسوب می شوند. بر این اساس خبرگزاری به گزارش میهن تجارت مروری بر عناوین روزنامه های کشور دارد.

روزنامه ایران در صفحه اول امروز با تیتر “انتخابات، مظهر وحدت ملی” وی به سخنان رئیس جمهور در جلسه هیات دولت پرداخت و نوشت: رئیس جمهور روز گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: ضرورت تلاش همگان برای برگزاری هرچه پرشور این رویداد. محمد گفت: توجه به قانون، رعایت اخلاق انتخاباتی، اتخاذ رویکرد امیدوارانه و پرهیز از سیاه نمایی باید دغدغه همه فعالان عرصه انتخابات و تبلیغات باشد.

وی گفت: حفظ وحدت و انسجام ملی یکی از ضروری ترین ضرورت ها در عرصه تبلیغات انتخاباتی است و اساسا خود انتخابات باید یکی از جلوه های مهم و بزرگ انسجام ملی باشد. آیت الله رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود به وتوی آمریکا به قطعنامه آتش بس فوری در غزه اشاره کرد و اظهار داشت: امروز بدون شک آمریکا مرکز همه شرارت های جهان و پایه گذار اصلی جنایات و نسل کشی در غزه است. غزه و مسئول ادامه این جنایات است و همه جهان باید این اقدامات را محکوم کنند. وی همچنین با اشاره به اعلام بازگشت اموال بابک زنجانی به کشور از تلاش های سازمان اطلاعات سپاه و همچنین همکاری مسئولان قوه قضائیه که با همکاری و مجدانه این پرونده به نتیجه رسید قدردانی کرد. با پیگیری های اطلاعاتی و قضایی گفت: این اموال کامل متعلق به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران است و به عنوان پشتوانه پولی کشور به خزانه بانک مرکزی باز می گردد.

روزنامه کیهان در صفحه اول امروز با تیتر “آغاز مناظره های انتخاباتی در آستانه رونمایی از لیست ها” وی نوشت: 8 روز تا روز جمعه 20 اسفندماه، ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره انتخابات شورای اسلامی باقی مانده است و فعالیت نهادهای مسئول تشدید شده تا زمینه را فراهم کنند. مشارکت مردمی در انتخابات میدان انتخابات پیش روی ملت بزرگ ایران است و آینده کشور با مشارکت آگاهانه مردم رقم خواهد خورد. بیش از 15 هزار و 200 نامزد انتخابات مجلس شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند که حدود 75 درصد از کاندیداها را شامل می شود. این میزان احراز صلاحیت در انتخابات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هرگز دیده نشده است. در این شرایط امروز مناظره های انتخاباتی از رسانه ملی پخش می شود و جریان های سیاسی در آستانه رونمایی از لیست های انتخاباتی هستند.

رقابت های انتخاباتی دوازدهمین دوره شورای اسلامی مجلس از ساعت 1 بامداد امروز آغاز شده و تا ساعت 8 صبح روز دهم اسفندماه ادامه دارد. محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به دستورالعمل تبلیغات انتخاباتی تاکید کرد: نامزدها باید در کارهای تبلیغاتی خود سایز 70*100 اعلام شده را رعایت کنند.

گرم شدن انتخابات از شهرها

روزنامه جوان در صفحه اول امروز با تیتر “جستجوی پایگاه اجتماعی پای صندوق های رای با واقع بینی” وی نوشت: تندروهای جبهه اصلاحات در تلاشند تا تمامی دریچه های مشارکت در انتخابات را ببندند و با اقدامات خود تعبیری عینی نشان دهند که پروژه کاهش مشارکت را دنبال می کنند. به این ترتیب از سرکوب نیروهای داخلی جبهه خود هراسی ندارند. اما معتدلان این جبهه تنها راه یافتن پایگاه اجتماعی سال های دور را بازگشت به پای صندوق های رای با رویکرد واقع گرایی می دانند. اکنون پروژه عقلانیت سیاسی که دیروز روزنامه جوان در تیتر اصلی خود بر آن تاکید کرد و مسیر هر دو جریان اصلی سیاسی کشور دانست، مورد توجه قرار گرفته و حتی دکتر عبدالکریم سروش در پیامی به اصلاح طلبان، بر این عقلانیت سیاسی تاکید کرد و یک توصیه گفت: لزومی ندارد در انتخابات شرکت کنی یا نکنی، بلکه این موضوعی است که باید با رجوع به وجدان و دل و تشخیص خود با آن برخورد کنی. یعنی نوعی همسویی ضمنی با معتدل ها. به نظر می رسد قالب سیاسی کشور در حال عبور از اصلاح طلبی و اصولگرایی و شکل گیری قالب جدیدی است که مردم بیش از گذشته خود را صاحب سرنوشت این جریان ها می دانند.

گرم شدن انتخابات از شهرها

روزنامه وطن مزور در صفحه اول امروز خود با تیتر به نتایج آخرین نظرسنجی های معتبر در مورد انتخابات 20 اسفند پرداخته است. “حرارت انتخابات از شهرها” وی نوشت: آخرین نظرسنجی ها درباره انتخابات 20 اسفند که در هفته پایانی بهمن ماه برگزار شد، نشان می دهد که تمایل به حضور در انتخابات نسبت به نظرسنجی هایی که تا 10 روز اول بهمن ماه انجام شده، افزایش یافته است.

«وطن امروز» در شماره روز یکشنبه 29 بهمن ماه در گزارشی با عنوان «عزیز حساس باش» به برخی از نتایج نظرسنجی های انجام شده تا 10 روز اول بهمن اشاره کرد. اکنون آخرین نظرسنجی ها نتایج قابل توجهی را نشان می دهد. بر اساس این گزارش، چندین مرکز معتبر نظرسنجی در روزهای پایانی بهمن ماه، نظرسنجی هایی را درباره انتخابات 20 اسفند انجام داده اند. مهمترین سوال در این نظرسنجی ها موضوع تمایل به شرکت در انتخابات بود. پاسخ شرکت کنندگان در این نظرسنجی نشان می دهد که تعداد کسانی که برای شرکت در انتخابات 20 اسفند اعلام کرده اند نسبت به نظرسنجی های انجام شده تا 20 بهمن افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات دریافتی «وطن امروز»، جمع‌آوری داده‌های این نظرسنجی‌های معتبر انجام‌شده در هفته آخر بهمن، نتایج زیر را نشان می‌دهد:

1- نرخ رشد مشارکت در انتخابات از هفته اول بهمن تا هفته آخر بهمن 6 درصد بوده است.

2- میانگین مشارکت در کل کشور تا هفته آخر بهمن نزدیک به 40 درصد بود.

3- میانگین مشارکت در شهرها (منهای کلان شهرها) از 50 درصد فراتر رفته است.

گرم شدن انتخابات از شهرها

روزنامه شرق در صفحه اول امروز با تیتر “رافائل در راه تهران؟” وی نوشت: دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفتگو با مقامات کشورمان در ماه آینده، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، آن را بعید می داند. که این سفر در اسفند ماه انجام خواهد شد. معاون رئیس جمهور روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: با توجه به تراکم برنامه ها بعید است که این سفر در اسفند ماه باشد و با توجه به اینکه اردیبهشت آینده اولین کنفرانس بین المللی هسته ای و کشورهای مختلف را برگزار خواهیم کرد. کشورهای جهان برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده اند… از آقای گروسی نیز برای سخنرانی در آن کنفرانس دعوت شده است. به گفته اسلامی، «در سال 1403 که پنجاهمین سال انرژی اتمی است، این یک رویداد خواهد بود، علاوه بر این، سی امین کنفرانس ملی هسته ای و اولین کنفرانس بین المللی هسته ای خواهد بود، مهمانان زیادی خواهد داشت و آقای گروسی نیز دارد. همچنین برای سخنرانی در آن کنفرانس دعوت شد.

از سوی دیگر، رافائل گروسی پیشتر در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که ایران «فراتر از نیازهای تجاری هسته‌ای» به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد و اعلام کرده بود که می‌خواهد ماه آینده (اسفند) برای اولین بار در یک سال گذشته بحث کند. و برای مشورت با مقامات ایرانی به تهران سفر کنید. با این حال رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان روز گذشته در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: «تعاملات ایران و آژانس به روال عادی خود ادامه دارد و مذاکرات برای رفع ابهامات و توسعه همکاری ها انجام می شود». به گزارش افکارنیوز، گروسی تمایل خود را برای سفر به ایران اعلام کرده و در دستور کار وی قرار دارد و در برنامه ما نیز قرار دارد که با هماهنگی ها انجام شود.

گرم شدن انتخابات از شهرها

روزنامه جهان در صفحه اول امروز، خود تیتر “بزرگ بیشترین درگیری لاهه انتخاب کرد و نوشت: سفیر آفریقای جنوبی در هلند در جریان جلسه دادگاه بین‌المللی دادگستری درباره قانونی بودن سیاست‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی، تاریخ تبعیض نژادی کشورش را یادآور شد. به گزارش نیویورک تایمز، سفیر آفریقای جنوبی گفت: ما به عنوان آفریقای جنوبی، سیاست ها و اقدامات غیرانسانی و تبعیض آمیز رژیم اسرائیل را به عنوان یک نوع شدیدتر آپارتاید که علیه سیاه پوستان در من نهادینه شده است، درک می کنیم، می شنویم و احساس می کنیم. کشور از سال 1948. این آپارتاید تا سال 1994 ادامه داشت.

ووسیموزی مادونسیلاسفیر آفریقای جنوبی در هلند همچنین تاکید کرد که ایجاد کشور فلسطین راه حلی دائمی برای مناقشه اسرائیل و فلسطین است. مادونسیلا وی در سخنرانی خود در دیوان بین المللی دادگستری گفت که تمام شهرک های اسرائیلی باید برچیده شود و راه حل دولتی اجرا شود. به گفته وی، «اسرائیل قوانین بین المللی را به شکل خطرناکی نقض می کند و این روند باید متوقف شود». سفیر آفریقای جنوبی در هلند خاطرنشان کرد: حملات اسرائیل به غزه برخلاف قوانین بین المللی است و اسرائیل سیاست تبعیض نژادی را در غزه و کرانه باختری اعمال می کند.

سفیر آفریقای جنوبی همچنین سیاست های اسرائیل در قبال فلسطینی ها را «شکل افراطی آپارتاید» در دادگاه عالی سازمان ملل متحد خواند و گفت که اشغال سرزمین هایی که به منظور تشکیل کشور نهایی فلسطین است، «اساساً غیرقانونی است». جلسه استماع دادگاه بین المللی لاهه یکی از دو جلسه استماع درباره اسرائیل است: اول، تلاشی هماهنگ برای استفاده از اختیارات دادگاه و دسترسی جهانی سازمان ملل برای توقف جنگ در غزه، و دوم، بررسی قانونی بودن سیاست های اسرائیل در قبال فلسطینی ها

گرم شدن انتخابات از شهرها

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *