1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. تاکید ایران و اروپا به تداوم…

تاکید ایران و اروپا به تداوم گفت‌وگوها و دیدارها برای لغو تحریم‌ها

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از وزارت امور خارجه، در گفتگوی تلفنی امروز – دوشنبه ششم فروردین – حسین امیر عبداللهیانوزیر امور خارجه کشورمان و جوزف برلنماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، آخرین وضعیت مسائل مهم منطقه ای و بین المللی و روابط ایران و اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تبادل نظر شد.

طرفین در این گفتگو بر اهمیت ادامه گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا و تداوم تماس‌ها و نشست‌ها برای لغو تحریم‌ها تاکید کردند.

امیر عبداللهیان در این تماس با اشاره به وضعیت کنونی غزه و دریافت گزارش ها تکان دادن داه در خصوص اعدام فلسطینیان در بیمارستان شفا و کشتار زنان و کودکان توسط ارتش اشغالگر صهیونیستی گفت: متاسفانه نتانیاهو پرونده غزه و حتی منافع ملی آمریکا را گروگان منافع شخصی خود گرفته است.

وی افزود: ادامه بحران انسانی و گرسنه نگه داشتن مردم غزه توسط رژیم اسرائیل، وضعیت غزه را به «بحران واقعی قرن» تبدیل کرده است.

استانداردهای دوگانه و متناقض غرب در قبال فلسطین و اوکراین

امیر عبداللهیان از دیدگاه برل وی با قدردانی از ضرورت توقف جنگ و ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه به غزه و یادآوری مسئولیت جامعه جهانی و اتحادیه اروپا در قبال فلسطین، گفت: زمان آن فرا رسیده است که اقدامات تنبیهی علیه رژیم اسرائیل انجام شود. و یک گروه تحقیقاتی بین المللی در رابطه با جنایات این رژیم». از جمله اینکه باید در بیمارستان شفای غزه برای جرایم ترکیبی تشکیل شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه ضمن اشاره به تلاش های دیپلماتیک جوزف برل او برای کمک به پایان دادن به بحران غزه، از استانداردهای دوگانه و متناقض غرب در قبال فلسطین و اوکراین انتقاد کرد.

وی ادامه ارسال تسلیحات از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به رژیم صهیونیستی برای نسل کشی غزه در کنار نمایش ارسال کمک های بشردوستانه را نمونه ای از این رویکرد متناقض برشمرد.

ایران مصمم به ادامه همکاری سازنده با آژانس انرژی اتمی است

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا موضع روشنی در قبال مسائل منطقه داشته و به صراحت گفته ایم که توسل به جنگ راه حل نیست.

امیر عبداللهیان وی تکرار ادعاها مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی برای استفاده علیه اوکراین را داستانی کسل کننده و بی اساس خواند.

وی به مذاکرات و تماس های مستمر اشاره کرد مائورا و باقری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه همکاری سازنده با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و متقابلاً از طرف های غربی به طور جدی انتظار دارد به تعهدات خود در زمینه مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها پایبند باشند.

لزوم ادامه مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها

جوزف برل نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امنیتی نیز فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و سال جدید را به وزیر امور خارجه کشورمان تبریک گفت.

برل وی با بیان اینکه به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای همچنان یکی از اولویت های اتحادیه اروپا است، بر لزوم ادامه پیگیری مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها تاکید کرد.

وی در مورد فلسطین از طرح اتحادیه اروپا برای ادامه ارسال کمک های بشردوستانه به غزه و حمایت از اقدامات غزه حمایت کرد.آنرواوی از تلاش های سازمان ملل متحد و دبیرکل آن برای دستیابی به آتش بس دائمی و همکاری با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین حمایت کرد و مخالفت خود را با حمله اسرائیل به رفحاز سیاست این رژیم برای گرسنگی دادن غیرنظامیان انتقاد کرد.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به نقش و جایگاه مهم ایران در منطقه، خواستار تداوم تلاش ها برای کاهش تنش در منطقه شد.

در این گفتگو برخی موضوعات مورد علاقه از جمله کنسولگری نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *