1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. تضعیف اهرم فشار غرب علیه ایران…

تضعیف اهرم فشار غرب علیه ایران و روسیه با توسعه «بریکس»

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سایت تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی نوشت: دو برابر شدن تعداد اعضای بریکس ممکن است اهرم فشار غرب علیه کشورهایی مانند روسیه یا ایران را تضعیف کند.

در این گزارش آمده است: «بانک توسعه جدید» مستقر در شانگهای چین که «بانک بریکس» محسوب می شود و در حال حاضر توسط «دیلما روسف» رئیس جمهور سابق برزیل مدیریت می شود، مسئولیت پروژه های زیربنایی را بر عهده دارد. سایر اعضا نادیده گرفته می شوند، امکانات ارائه می کنند.

بلومبرگ در ادامه ادعا کرد: یکی از مواردی که اعضای فعلی بریکس بر آن توافق دارند این است که اقتصادهای نوظهور نیاز به تامین مالی پروژه های بیشتری دارند. علاوه بر این، آنها می خواهند که این وجوه براساس مقررات داخلی کشورها و نه قوانین غربی پرداخت شود. اکنون با اضافه شدن عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مدیریت بانک مذکور امیدوار است که این دو کشور نفت خیز از ذخایر انبوه خود سرمایه به این موسسه تزریق کنند.

به گزارش بلومبرگ، یکی از خدماتی که بانک بریکس به خوبی ارائه می کند، تخصیص وام های بلندمدت با واحد پول رایج کشورهای در حال توسعه است. تقریبا یک چهارم وام های این بانک به ارز محلی است و این دولت ها نیز چنین راهکاری را ترجیح می دهند. اگرچه این خدمات تهدیدی برای سلطه دلار نیست، اما اولین گام برای ایجاد کانال های نقدینگی جداگانه خارج از محدوده تحریم های آمریکا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *