1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. گشت ارشاد از مرحله تولید پوشاک…

گشت ارشاد از مرحله تولید پوشاک آغاز می‌شود؟/ «پوشاک عفیفانه»؛ رانتی جدید در صنعت مد و لباس + فیلم

گشت ارشاد از مرحله تولید پوشاک آغاز می‌شود؟/ «پوشاک عفیفانه»؛ رانتی جدید در صنعت مد و لباس + فیلم

به گزارش به گزارش میهن تجارت، در حالی که صنعت پوشاک ایران طی دو دهه اخیر با مشکلات متعددی از جمله قاچاق، ورود غیرقانونی کالاهای بی کیفیت و عرضه محصولات تقلبی مواجه بوده است، به نظر می رسد تولید و عرضه «پوشاک عفیفانه». اکنون دغدغه اصلی دولت است. و مجلس تبدیل به صنعت پوشاک ایران شده است.

اگرچه به طور دقیق مشخص نیست که این طرح بر اساس کدام قانون اجرا می شود و معنای دقیق لباس عفیف چیست، اما نکته بارز این است که وزارت ارشاد و بر اساس اعلام، پا به کشور تولیدکنندگان این صنعت گذاشته است. رئیس انجمن صنایع پوشاک ایران به به گزارش میهن تجارت قانون مجلس این حوزه به وزارت ارشاد محول شده است.

بررسی ها نشان می دهد که عبارت «لباس عفیف» از جلسات کارگروه زیر نظر وزارت ارشاد با عنوان «کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور» بیرون آمده و به همین دلیل وزیر ارشاد شخصا این موضوع را پیگیری می کند.

این کارگروه بر اساس قانون ساماندهی مد و لباس مصوب آذرماه 1395 مجلس برای سیاست گذاری و برنامه ریزی در حوزه مد و لباس تشکیل شد. اکنون پس از گذشت 17 سال به نظر می رسد با تنظیم لایحه عفاف و حجاب، وزارت ارشاد به دنبال اجرای جدی تری این قانون است و به جای تمرکز بر پوشش مصرف کنندگان، به نظر می رسد گشت های ارشاد از ابتدا آغاز شود. مرحله تولید لباس

مخالفت تولیدکنندگان با عنوان «لباس عفیف»

روز شنبه 25 آذر 1402 انجمن صنفی پوشاک ایران نشستی رسانه ای برگزار کرد که در آن «به گزارش میهن تجارت» موضوع پوشش عفیف را پیگیری کرد. آن طور که اعضای این انجمن اعلام کردند، به نظر می رسد در کارگروه مذکور، تولیدکنندگان با نامگذاری طرحی به نام «لباس عفاف» مخالف بوده اند. اما وزارت ارشاد در حال پیگیری و اجرای آن است و حتی از اعلام ایجاد امتیاز ویژه برای برخی تولیدکنندگان ابایی ندارد.

در همین زمینه، سومبات هاکوپیان، رئیس انجمن صنعت پوشاک ایران در پاسخ به این سوال که دقیقاً تعریف «لباس عفیف» چیست؟ وی گفت: این گفته از نظر من صحیح نیست و آن را رد می کنم و در جلسات تصمیم گیری کارگروه نیز به این موضوع اعتراض کردم.

وی همچنین درباره اینکه چرا سیاست گذاری یک صنعت بر عهده وزارت ارشاد غیرتخصصی است و آیا این به معنای راه اندازی گشت ارشاد برای تولید پوشاک نیست؟ وی توضیح داد: بر اساس قانون مجلس، وزارت ارشاد موضوع تولید پوشاک عفیف را پیگیری می کند.

هاکوپیان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد طرح تولید پوشاک عفیف به محلی برای سوء استفاده و کسب امتیازات ویژه تبدیل شود؟ پاسخ: خود دولت معتقد است که طرح لباس های عفیف منجر به اعطای امتیاز به تولیدکنندگان این گونه لباس ها می شود و نیازی به تصویب ندارد.

فشار بر تولید کننده؛ تسهیل در امر قاچاق

روح باقرزاده از اعضای انجمن طراحان لباس و منسوجات ایران نیز که در این نشست حضور داشت، درباره آغاز گشت ارشاد از مرحله تولید پوشاک به به گزارش میهن تجارت گفت: طبق مصوبه قانونی مجلس، کارگروهی تشکیل شد. تحت عنوان ساماندهی مد و لباس کشور زیر نظر وزارت ارشاد تشکیل شده، یکی از وظایف آنها کنترل عرضه پوشاک است. اکنون این کارگروه طرح لباس عفیف را در برنامه های اجرایی خود دارد. طبیعی است که با توجه به فرهنگ کشور، بخشی از نیاز بازار کشور مربوط به تقاضای پوشاک عفیف است و بیشتر طیف مذهبی کشور متقاضی شناخته می شوند.

وی ادامه داد: این موضوع ربطی به نیازهای دیگر جامعه ندارد. نکته اساسی این است که اتفاقاً در حوزه قاچاق پوشاک هیچ گونه کنترل و نظارتی وجود ندارد، اما کسانی که لباس با شناسنامه تولید می کنند باید در هر فروشگاه خود ناظر داشته باشند تا تشخیص دهند که لباس هایشان عفیف است یا خیر. این امر منجر به ایجاد شرایط ناعادلانه و نابرابر می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون اولویت صنعت پوشاک ایران اجرای چنین طرحی است؟ وی تصریح کرد: شاید اگر نیاز به تایید و نظارت بر عرضه پوشاک باشد باید به کالای قاچاق بازگردانده شود. زیرا لباس های تولید شده با برندهای ایرانی از نظر طراحی و زیبایی با اقلیم و مناظر ایران سازگاری بالایی دارد. در ضمن اگر محصولی در کشور دیگری تولید می شود باید مجدداً نظارت شود.

فیلم مربوط به اظهارات این دو تولید کننده و فعال صنفی صنعت پوشاک را در ادامه مشاهده می کنید.

وزارت ارشاد متولی جدید صنعت پوشاک!

بر اساس این گزارش، نساجی و پوشاک که از صنایع مهم ایران محسوب می شوند، اکنون متولی جدیدی پیدا کرده اند تا نظارت از مرحله تولید آغاز شود. این در حالی است که به گفته تولیدکنندگان، حدود 70 درصد از بازار پوشاک ایران را کالاهای خارجی تشکیل می دهند که با وجود ممنوعیت واردات، به صورت غیرقانونی و غیرقانونی وارد کشور می شوند.

بنابراین درخواست اصلی فعالان این صنعت این است که دولت به جای استقرار ناظران خود در کارگاه ها و کارخانجات، کنترل و نظارت خود را بر مرزها و گمرکات افزایش دهد تا از ورود کالاهای قاچاق که آفت اصلی است جلوگیری شود. تولید و البته ارزش ها. فرهنگ مد نظر دولت باید گرفته شود.

به گفته تولیدکنندگان، بیشتر لباس هایی که دولت آن ها را ضد ارزش و ضد فرهنگی می داند مربوط به همان لباس هایی است که به صورت غیرقانونی به بازار و در نهایت به دست مصرف کننده رسیده است. مصرف کنندگانی که البته از کیفیت و طراحی پوشاک ایرانی در سال های اخیر انتقاد می کنند اما وزیر ارشاد بدون توجه به این موضوع روز گذشته به ایرنا اعلام کرد که پوشش عفیف خواسته بانوان و عموم مردم است.

محمدمهدی اسماعیلی هفته گذشته به صداوسیما اعلام کرد که لباس عفیفانه با ارزان ترین قیمت در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. موضوعی که در مصوبه مجلس بر آن تاکید شده و وزارت صمت نیز موظف شده برای ارزان‌تر شدن پوشش و چادر اسلامی – ایرانی تدابیر لازم را در نظر بگیرد.

اما بررسی های میدانی حاکی از آن است که یک تکه لباس عفیف ساده بین 2 میلیون و 200 هزار تا 8 میلیون تومان قیمت دارد. رقمی که شاید برای اعضای کابینه دولت سیزدهم ارزان باشد، اما با توجه به دستمزد و حقوق کارگران و کارمندان، ایرادی ندارد که در زمره کالاهای لوکس نیز قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه، گزارش وزارت ارشاد از پا در تولیدکنندگان کفش؟ در به گزارش میهن تجارت بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *