1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. رژیم صهیونیستی برای محیط زیست یک…

رژیم صهیونیستی برای محیط زیست یک تهدید است

بمباران پنل های خورشیدی بحران سوخت در غزه را تشدید می کند ... اما نوآوری های مردم ادامه دارد - CNN Economics

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، تاثیر جنگ بر منابع آبی به ویژه در منطقه خاورمیانه بسیار مهم است و قابل کتمان نیست. در بحبوحه جنگ ها به دلایل مختلف از جمله انفجارهای پی در پی، نفوذ مواد شیمیایی ناشی از انفجار به رودخانه ها و دریاها و تخلیه زباله های خطرناک تغییرات زیادی به وجود می آید. فشار شدید بر منابع آب حیاتی و محدود منطقه، ورود برخی آلاینده های سمی و طولانی مدت به آب های سطحی و زیرزمینی، کیفیت آب را از چرخه مصرف خارج می کند.

واقعیت این است که در همه جنگ‌ها از ابتدا محیط زیست و منابع طبیعی قربانی خاموش، استفاده از سلاح‌های خطرناک و کسب پیروزی به هر قیمتی شده و عدم پایبندی به اصول و قواعد حاکمیت بین‌المللی، استفاده از هرگونه کشنده است. سلاح و هر نوع تخریب انسانی. و طبیعی را برای طرفین درگیری توجیه می کند.

جدای از آلودگی های زیست محیطی که سلامت انسان ها و سایر موجودات زنده را در جنگ تهدید می کند، موضوع مهم اثرات طولانی مدت و لاعلاج جنگ ها بر محیط زیست است. غزه تحت تأثیر پیامدهای این جنگ قرار گرفته است.

در حالی که رهبران جهان در کنفرانس COP28 (کنفرانس تغییرات آب و هوای سازمان ملل) در دبی که در 30 نوامبر 2023 آغاز شد، گرد هم آمدند و در مورد چگونگی کاهش انتشار کربن و میزان تأثیر مردم بر محیط زیست در جهان بحث کردند. ارتش اسرائیل غزه را به مکانی غیرقابل سکونت تبدیل می کرد، نه تنها غیرنظامیان بی گناه را هدف قرار می داد و خانه های آنها را ویران می کرد، بلکه تأسیسات زیست محیطی از جمله تأسیسات انرژی های تجدیدپذیر را نیز تخریب می کرد، تأسیسات نمک زدایی و نمک زدایی آب دریا، تصفیه خانه های فاضلاب را بمباران کرد و نادیده گرفت و نقض کرد. همه «ارزش های زیست محیطی» که رژیم صهیونیستی اسرائیل در این کنفرانس خواستار آن شد و به فجیع ترین شکل ممکن زیر پا گذاشت.

بمباران اسرائیل در غزه به مقاومت شبکه برق آسیب جدی وارد کرده است

عمر عاصی، مهندس و محقق شهرسازی و توسعه پایدار شهری وی در خصوص آسیب های زیست محیطی غزه می گوید: حمله اسرائیل به بیمارستان ها در جنگ اخیر هدفی اعلام شده و روشن داشت و رژیم صهیونیستی قصد داشت هر آنچه این بیمارستان ها را تقویت می کند از جمله پنل های خورشیدی پشت بام بیمارستان ها را هدف قرار دهد. بدون توجه به موضوع انتشار کربن که هدف از نشست اقلیم بود.

وی ادامه می دهد: انرژی خورشیدی در این جنگ عمدا مورد هدف اسرائیل قرار گرفت. از سال 2007، با محاصره نوار غزه و تشدید این محاصره در سال های بعد، به ویژه با شروع عملیات طوفان الاقصی، وابستگی به انرژی خورشیدی به میزان قابل توجهی افزایش یافت، به طوری که بین سال های 2015 تا 2017، تعداد سایت هایی که انرژی خورشیدی تولید می کنند از 591 افزایش یافته است. سایت به 3456 سایت افزایش یافته است. همانطور که جورج کورزم، کارشناس محیط زیست، در ژوئن 2022 در مقاله ای با عنوان “پنل های خورشیدی یک چهارم برق غزه و اسرائیل در مسئله تغییرات آب و هوایی تولید می کنند” نوشت. رویکردی ریاکارانه دارد” به آن پرداخته است.

عشرت الشهدا و الجرحی در بمباران جدید اسرائیل به اردوگاه شمالی جبالیه در نوار غزه

این پژوهشگر مسائل شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: بر اساس مطالعه اخیر موسسه CSIS در نوار غزه، تعداد سایت ها و سقف های تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در سال 2019 و قبل از حمله اخیر اسرائیل به 8760 سایت رسیده است. در غزه (در اکتبر 2023) این تعداد 12400 سقف برآورد شد. لازم به ذکر است که بر اساس برآوردها، یک سوم شهروندان غزه و حدود 50 درصد صاحبان مشاغل به انرژی خورشیدی وابسته هستند.

وی می افزاید: با وجود برگزاری کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در ماه گذشته و شعله های آتش در با جنگ اخیر غزه مشخص شد که رژیم صهیونیستی اسرائیل علیرغم ادعای خود در این کنفرانس، به ریشه های محیط زیست غزه حمله می کند. بسیاری از تصاویر منتشر شده از حملات رژیم صهیونیستی نشان می دهد که پنل های خورشیدی هدف قرار گرفته اند. تصاویر ماهواره ای در 11 نوامبر 2023 نشان می دهد که 29 سایت بزرگ تولید برق از طریق پنل های خورشیدی در اثر بمباران اسرائیل به بهانه تولید انرژی برای مقاصد نظامی به طور جزئی یا کامل تخریب شده اند در حالی که این صفحات خورشیدی فقط برای تاسیسات بوده است. غیرنظامیان مانند بیمارستان ها برق تولید می کردند.

{clean_title}

تخریب تاسیسات آب شیرین کن و شبکه های آب و فاضلاب در غزه تهدیدی برای محیط زیست است.

عمر عاصی تصریح می کند: در این جنگ، تخریب تنها محدود به انرژی سبز نبود، حتی آب که حق اولیه هر انسانی است، این بار نیز مانند زمان های دیگر سلاح بود، اما بمباران و هدف قرار دادن تاسیسات آبی یک سلاح نیست. اتفاق جدیدی برای ارتش اشغالگر اسرائیل .

وی ادامه می دهد: در تمامی جنگ های غزه حتی قبل از جنگ 2008 تاسیسات آبی عمدا مورد هدف رژیم صهیونیستی قرار گرفت. دفتر صلح بین المللی در ژنو اعلام کرد که “آب به سلاحی در جنگ های خاورمیانه تبدیل شده است”. با شروع جنگ در سال 2008، وضعیت بدتر شد و روند دفع فاضلاب در نوار غزه و تامین آب آشامیدنی فاجعه آمیز بود. هدف قرار دادن تاسیسات آبی در جنگ های غزه در سال های 2012، 2014 و 2021 نیز قابل توجه بود، 12 حلقه چاه آب در جنگ 2012 بمباران شد، 9 حلقه چاه آب در جنگ 2014 بمباران شد و ده ها خط و شبکه انتقال آب در این کشور تخریب شد. منطقه شرقیه در نوار غزه. و شهرداری غزه در آن زمان تایید کرد که این تخریب توسط رژیم صهیونیستی عمدی بوده است.

این پژوهشگر مسائل شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: همان طور که امل سرصور در مقاله خود با عنوان «اثرات زیست محیطی جنگ» اشاره کرد که در جنگ سال 2014، 70 درصد تاسیسات آبی نوار غزه آسیب دید. در جنگ سال 2021، یونیسف گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه 50 درصد شبکه آب نوار غزه در جریان حملات رژیم صهیونیستی آسیب دیده است و به همین دلیل حدود 800 هزار نفر قادر به تامین آب نیستند.

اکنون 97 درصد از آب های نوار غزه آلوده است

وی می افزاید: قبل از شروع جنگ اخیر (در اکتبر 2023)، تعداد زیادی از مردم فلسطین حتی در سطح … بین المللی آنها تلاش کردند تا وضعیت آب غزه را بهبود بخشند و شبکه های انتقال آب را تعمیر کنند و در نتیجه کارخانه های آب شیرین کن و آب شیرین کن در خان یونس ایجاد شد، اما این نیروگاه در بمباران اخیر و همچنین 50 درصد آب قابل استفاده هدف قرار گرفت. چاه ها از جمله چاه ابو مت، چاه سیفا، خب اختلاس و بیشتر چاه های منطقه جبلیه تخریب شد، منبع آب در همیشه آویشن به همراه 30 کیلومتر خط آب و فاضلاب و ایستگاه پمپاژ عامر و بسیاری از تاسیسات دیگر ویران شد و این تخریب همچنان ادامه دارد.

عمر عاصی تصریح کرد: لازم به ذکر است که سهم سرانه آب برای هر نفر در غزه بین دو تا سه لیتر آب در روز است در حالی که طبق استانداردهای جهانی میانگین مصرف روزانه آب برای هر نفر 100 لیتر است، اما اکنون در نوار غزه، 97 درصد آب آلوده است.

مهر تایید سازمان ملل در مورد استفاده اسرائیل از بمب های حاوی فسفر سفید علیه غیرنظامیان غزه

خاک و زمین های کشاورزی غزه دیگر قابل کشت نیست تنگستن و جیوه خاک در این شهر چندین برابر سطح مورد انتظار است

او می گوید: هدف قرار دادن خاک به اندازه هدف قرار دادن برق و آب خطرناک است. کشاورزان غزه از خاک امرار معاش می کنند و بدون شک خاک منبع تولید غذای آنهاست و آسیب به خاک باعث از بین رفتن محصولات می شود.

این محقق مسائل شهرسازی و توسعه پایدار شهری را از نظر بین المللی استفاده از فسفر سفید ممنوع است، اما ارتش رژیم اشغالگر از آن برای بمباران غزه استفاده می کند. به گفته سازمان های بین المللی حقوق بشر از جمله “دیده بان حقوق بشر”، فسفر سفید می تواند منجر به تخریب خاک و محیط زیست شود و باعث سوختگی عمیق انسان شود. این موضوع تنها محدود به فسفر سفید نیست، بلکه با بمباران گسترده نوار غزه، عناصر شیمیایی مانند تنگستن و جیوه به عمق خاک و زمین کشاورزی نفوذ می کند.

وی می افزاید: بر اساس مطالعه ای که توسط گروه تحقیقاتی سلاح های جدید (NWRC) در سال 2009 در خاک منطقه بیت انجام شد. هانون انجام شد، آن عنصر پیدا شد تنگستن بیش از 20 برابر مقدار مورد انتظار در خاک وجود دارد و درصد جیوه آن بیش از 8 برابر سطح مورد انتظار است.

عمر عاصی تصریح می کند: فسفر سفید که توسط ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در غزه استفاده می شود، علاوه بر سوزاندن مردم، خاک و محیط زیست را نیز از بین می برد.

وی توضیح می دهد: فاضلاب یکی از بزرگترین آلوده کننده های خاک، آب و محیط زیست است. با قطع سوخت تاسیسات تصفیه فاضلاب و هدف قرار دادن خطوط فاضلاب، آب ها آلوده شده و منجر به شیوع بیماری می شود. این می تواند چندین بار به محیط زیست آسیب برساند.

آینده فسفر سفیدی که اسرائیل متهم به استفاده از آن در غزه است چیست؟

این پژوهشگر شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: اینها حقایقی است که حتی کارشناسان رژیم صهیونیستی هم به آن اذعان دارند اما چشمان خود را بر روی واقعیت ها می بندند و شاید جنایات خود را زیبا جلوه دهند. باید توجه داشت که محیط مرزی سیاسی و نظامی نمی شناسد، وقتی زیرساخت های بهداشتی و بیمارستانی غزه از بین می رود، فاضلاب با آب باران و سیل به خاک و زمین نفوذ می کند و حتی به دریاها می ریزد.

وی می افزاید: لازم است بدانید که تمامی آلاینده ها و مواد میکروبی و حتی زباله ها به سواحل مناطق صهیونیست نشین از جمله «ساحل زیکیم» که پیش از این (قبل از 16 مهرماه و شروع به کار 16 مهرماه) از آلودگی هوا رنج می بردند راه پیدا می کند. جنگ 2023 غزه). بنابراین اکنون با تخریب تاسیسات فاضلاب، بحران زیست محیطی در مناطق صهیونیستی چند برابر شده و اقدامات فاجعه بار رژیم صهیونیستی به این رژیم کودک کش دامن می زند.

عمر عاصی تصریح می کند: با توجه به آنچه گفته شد، مردم در صدد تخریب محیط زیست غزه هستند که دیر یا زود آثار آن نمایان خواهد شد و اگر کسی اکنون (در جنگ اخیر غزه) از سواحل جنوبی هیفا برای دیدن باید آثار آلودگی و تخریب محیط زیست را که از غزه سرچشمه می‌گیرد دیده باشد، بنابراین «آلودگی» مرز را نمی‌داند، چه آن را ببینیم و متوجه شویم و چه قابل مشاهده و محسوس نباشد. در صورتی که اثر خود را داشته باشد قرار خواهد داد

وی می گوید: آنچه مسلم است برآورد کامل خسارات زیست محیطی این جنگ امکان پذیر نیست.

با این حال، هدف قرار دادن تأسیسات زیست‌محیطی غزه از جمله تأسیسات آب، انرژی و خاک، تصادفی نبوده، بلکه عمدی بوده است و این جنایت جنگی نه تنها علیه مردم غزه و فلسطین، بلکه علیه محیط‌زیست نیز انجام می‌شود. بهتر بود کنفرانس تغییرات آب و هوا برگزار می شد. سازمان ملل متحد (COP28) به جای شعارهای توخالی زیست محیطی، وقت خود را به این جنایات زیست محیطی اختصاص داد. افتادن تونبرگ، فعال محیط زیست می گوید: «عدالت اقلیمی در سرزمین های اشغالی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *