1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. چرا باید ثبت شرکت در ایران…

چرا باید ثبت شرکت در ایران را جدی بگیریم ؟

اگر می خواهید یک فعالیت کاملا قانونی داشته باشید و علاوه بر فعالیت های اقتصادی از مزایای قانونی نیز بهره مند شوید، ثبت شرکت را جدی بگیرید. شاید مجبور باشید با این کار مالیات بپردازید، اما مزایایی که به همراه دارد، معایب آن را نامرئی می کند.

شرکت ها متشکل از اشخاص حقیقی و حقوقی مختلفی هستند که با سرمایه مشخصی فعالیت حقوقی خود را آغاز می کنند و دولت علاوه بر دریافت مالیات، مزایای حقوقی مختلفی را نیز برای آنها در نظر می گیرد.

شرکت ها درجه های متفاوتی دارند و این رتبه به افزایش اعتبار آنها کمک می کند. اگر قصد ثبت شرکت خود را دارید اما در مورد آن مردد هستید تا انتهای متن با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل را دریافت کنید.

چرا ثبت شرکت در ایران مهم است؟

برخی افراد ممکن است به طور مستقل و بدون ثبت قانونی برای مدت طولانی به فعالیت خود ادامه دهند. در این مواقع ممکن است دیگر توجهی به ثبت برند یا شرکت خود نداشته باشند و تصمیم به ادامه فعالیت مانند قبل بگیرند.

به طور کلی باید گفت تمامی فعالیت هایی که در ایران انجام می شود باید ثبت شوند تا قانونی باشند و مورد حمایت دولت قرار گیرند. برای مثال باید به موارد زیر اشاره کرد:

چرا باید ثبت شرکت در ایران را جدی بگیریم؟

ثبت برند در ایران

گاهی اوقات شخص بدون اینکه به فکر ثبت آن باشد با استفاده از یک برند و لوگوی خاص شروع به فعالیت می کند. در این شرایط فرد دیگری می تواند از شرایط سوء استفاده کرده و برند معروف را به نام خود ثبت کند.

بنابراین ثبت برند در ایران بسیار حائز اهمیت است و افراد برای اینکه دستاوردهای خود را به راحتی از دست ندهند باید قبل از شروع هر فعالیتی و برداشت ثمره تلاش خود برای ثبت برند اقدام کنند.

همچنین باید گفت که اگر برند شما با حروف لاتین نوشته شده است، لازم است برای کارت ویزیت اقدام کنید. مراحل این کار وقت زیادی از مردم نمی گیرد، اما دست افراد سود جو از برند را کوتاه می کند.

ثبت شرکت

خیلی ها می پرسند چرا باید ثبت شرکت در ایران را جدی بگیریم؟ در واقع تنها در این صورت مدیرعامل و گروه می توانند از مزایای قانونی بهره مند شوند. ثبت شرکت در ایران نیز به افزایش اعتبار فعالیت های گروه کمک می کند.

اگر شرکت خود را ثبت کنید، برای اینکه بتوانید از طرق قانونی با ارگان های دولتی قرارداد ببندید، باید نمره شرکت یا همان رتبه را نیز دریافت کنید. این رتبه بندی در بسیاری از موارد به صاحب کسب و کار کمک می کند.

مزایای شرکت ثبت شده چیست؟

مطمئناً افرادی که از مزایایی که شرکت ثبت شده برای آنها به ارمغان می آورد بی اطلاع دلیلی برای این کار نخواهند داشت. به همین منظور در ادامه به بررسی مهمترین مزیت های ثبت شرکت می پردازیم.

چرا باید ثبت شرکت در ایران را جدی بگیریم؟

فعالیت رسمی و قانونی

فعالیت قانونی کلیه معاملات تجاری و غیرتجاری گروه را معتبر خواهد ساخت. در واقع مهمترین دلیلی که افراد را به ثبت شرکت علاقه مند می کند افزایش اعتبار معاملات است.

این افزایش اعتبار و قانونی بودن معاملات موجب جذب افراد حقوقی و حقیقی می شود. زیرا فعالیت تحت نظارت قانون باعث افزایش اعتماد سایر گروه ها برای همکاری با شرکت شما می شود.

همچنین باید گفت دولت برای شرکت های ثبت شده مزایایی از جمله حمایت حقوقی و اعطای وام در نظر می گیرد تا اشخاص حقیقی و حقوقی با اطمینان بیشتری با شرکت همکاری کنند.

تقسیم فعالیت بین شرکا و افزایش اعتماد سرمایه گذاران

افرادی که می خواهند برای سرمایه گذاری یا مشارکت با مجموعه شما همکاری کنند، وقتی می بینند تمام مسئولیت بر عهده شخص حقیقی است نمی توانند اعتماد لازم را نسبت به مجموعه داشته باشند.

از طرفی با ثبت شرکت، مدیرعامل باید مسئولیت ها را با شرکا و سایر اعضا تقسیم کند و در این شرایط همه افراد در قبال سود یا زیان مسئولیت دارند. از سوی دیگر، دولت در موارد حاد که سرمایه مردم در خطر است، مدافع حقوق شخص ثالث خواهد بود.

این شرایط باعث می شود سرمایه گذاران یا افرادی که قصد همکاری با مجموعه های مختلف را دارند شرکت های ثبت شده را ترجیح دهند. بنابراین باید گفت که ثبت شرکت می تواند به رشد و توسعه کسب و کار شما کمک کند.

قانون از حقوق طرفین شرکت حمایت می کند

اگر می خواهید با گروهی همکاری یا شراکت داشته باشید و این گروه ثبت نشده باشد، احتمالاً باید به صورت شفاهی یا در مواردی کتبی در مورد قوانین به تفاهم برسید. باید گفت که علاوه بر ارتباط شفاهی، گاهی حتی سند مکتوب از اعتبار قانونی کافی برخوردار نیست.

اما مشارکت یا همکاری با شرکت ثبت شده تنها در صورتی امکان پذیر است که کلیه قوانین، میزان سهام، نحوه تقسیم سود یا زیان و سایر موارد مالی در یک قرارداد کتبی و قانونی به طور کامل درج شده باشد.

شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی

شرکت در مناقصات و مزایده هایی که توسط سازمان های دولتی برای تهیه کالاهای مورد نیاز آنها و یا اجرای طرح های مختلف برگزار می شود، تنها توسط اشخاص حقیقی که شرکت خود را به ثبت رسانده اند امکان پذیر است. این قراردادهای دولتی می تواند سود زیادی برای شرکت ایجاد کند.

چرا باید ثبت شرکت در ایران را جدی بگیریم؟

اخذ نمایندگی از شرکت های معروف

بسیاری از شرکت ها و برندها نمایندگی خود را فقط به شرکت های ثبت شده اعطا می کنند تا اعتبار آنها توسط اشخاص حقیقی از بین نرود. بنابراین اگر قصد نمایندگی این برندها را دارید، ابتدا باید شرکت خود را ثبت کنید.

معایب ثبت شرکت

ثبت شرکت علاوه بر تمامی مزایا، معایب متعددی نیز دارد که مهمترین آنها پرداخت مالیات است. همچنین اخذ دفاتر مهر و موم شده، پرکردن آنها و ارسال دفاتر تکمیل شده به سازمان دارایی به دلیل پیچیدگی مراحل آن از معایب این کار محسوب می شود. اگر نوشتن مدارک برای شما سخت است می توانید از موسسات قانونی کمک بگیرید.

پرداخت حقوق به پرسنل و بیمه آنها از یک سو و اجاره دفتر مرکزی و ارائه مدارک مربوطه از سوی دیگر از معایب ثبت شرکت است.

نتیجه

ثبت شرکت در ایران به کسب و کار شما اعتبار می بخشد و از این رو سرمایه گذاران می توانند با اطمینان بیشتری با شما همکاری کنند. این کار شامل حمایت حقوقی دولت و امکان اخذ وام مجموعه نیز می شود. لازم به ذکر است شرکت در مناقصات، تقسیم وظایف و اخذ نمایندگی از برندهای معتبر معمولا با انجام این کار امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *