1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. ایران درباره هرگونه اقدام تحریک‌آمیز آمریکا…

ایران درباره هرگونه اقدام تحریک‌آمیز آمریکا و به خطر افتادن امنیت منطقه هشدار داد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در نامه ای به آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد و سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، تصریح کرد: شورای امنیت باید با اتخاذ تدابیر قاطعی رژیم اسرائیل را مجبور به توقف خونریزی، توقف اقدامات تجاوزکارانه خود کند. و قاطعانه به تعهدات بین المللی خود تحت قوانین بشردوستانه و حقوق بشر پایبند باشد.

متن کامل نامه سفیر ایران در سازمان ملل به شرح زیر است:

مکاتبات حاضر در پی نشست علنی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت دریای سرخ که در 3 ژانویه 2024 با دستور کار “حفظ صلح و امنیت بین المللی” برگزار شد، تهیه شده است. نمایندگان آمریکا و رژیم اسراییل بار دیگر با سوء استفاده از تریبون شورای امنیت و انتشار اطلاعات نادرست و اطلاعات نادرست عمدی اتهامات بی اساس را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند که در این راستا بر موارد زیر تاکید می کنم:

1. جمهوری اسلامی ایران ادعاهای بی اساس مطرح شده در این جلسه را قاطعانه رد می کند. این اتهامات غیر قابل اثبات و غیر قابل اثبات است. جمهوری اسلامی ایران همواره برای امنیت دریایی و آزادی دریانوردی اهمیت زیادی قائل بوده و بر تعهد تزلزل ناپذیر خود برای پایبندی به تعهدات بین المللی خود و حفظ صلح و امنیت در منطقه تاکید می کند.

2. هدف آمریکا و رژیم اسرائیل از طرح چنین اتهامات بی اساس روشن است: انحراف توجه بین المللی از علل اصلی وضعیت کنونی در دریای سرخ. نسل کشی و کشتار وحشیانه رژیم اسرائیل با حمایت همه جانبه ایالات متحده علیه مردم بیگناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن؛ و همچنین مشارکت آنها در تهاجم نظامی هماهنگ و فعالیت های مخرب علیه سایر کشورهای منطقه.

3. ایالات متحده نمی تواند این واقعیت غیرقابل انکار را انکار یا سرپوش بگذارد. واقعیتی که نشان می دهد حوادث اخیر در دریای سرخ ارتباط مستقیمی با ادامه جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه دارد. آمریکا و رژیم اسرائیل مسئولیت کامل جنایات مذموم انجام شده در فلسطین اشغالی را بر عهده دارند. شدت جنایت جنگی رژیم اسرائیل و جنایت نسل کشی علیه مردم فلسطین در غزه توسط سازمان ملل متحد، سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشر تایید و مستند شده است. این جنایات به عنوان گسترده ترین نسل کشی ثبت شده در تاریخ معاصر معرفی می شود.

4. ایالات متحده به جای اقدام قاطع برای مهار این نقض های فاحش، نه تنها در کنار رژیم اسرائیل می ایستد، بلکه حمایت نظامی و پوشش دیپلماتیک قابل توجهی از رژیم اشغالگر می کند. ایالات متحده با مسدود کردن دستور منشور شورای امنیت، که در تضاد با درخواست های بین المللی برای پایان دادن به کشتار فلسطینیان توسط اسرائیل در غزه است، اکنون به دنبال قطعنامه ای در شورای امنیت است که ظاهراً بر حقوق و آزادی دریانوردی در دریای سرخ تمرکز می کند. با این حال، هدف اصلی مشروعیت بخشیدن به ائتلاف دریایی بین المللی به رهبری واشنگتن برای خدمت به اهداف سیاسی منطقه ای خود و دادن سپر لازم به اسرائیل برای ادامه جنایات جنگی و جنایات خود در غزه است. در نتیجه، اظهارات ایالات متحده در مورد به اصطلاح “حقوق دریانوردی و آزادی کشتی های همه کشورها در دریای سرخ” تنها به عنوان تلاشی برای انحراف از واقعیت تلخ جنایات و نسل کشی مداوم در فلسطین تلقی می شود.

5- جمهوری اسلامی ایران با هشدار نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز یا غیرمسئولانه آمریکا که ممکن است صلح و امنیت منطقه را به خطر بیندازد، از شورای امنیت می خواهد که به مسئولیت های خود برای رسیدگی به علل وضعیت کنونی در منطقه سرخ پایبند باشد. دریا. در این راستا، شورای امنیت باید اقدامات قاطعی برای وادار کردن رژیم اسرائیل به توقف خونریزی، توقف اقدامات تهاجمی خود و پایبندی قاطعانه به تعهدات بین المللی خود تحت قوانین بشردوستانه و حقوق بشر اتخاذ کند. علاوه بر این، شورای امنیت باید رژیم اشغالگر را مجبور به اجرای کامل قطعنامه های 2712 و 2720 کند. قطعنامه هایی که خواستار حداقل الزامات برای تسهیل و تضمین ارسال سریع، ایمن و بدون مانع کمک های بشردوستانه به مردم فلسطین در سراسر نوار غزه هستند.

اگر مکاتبات حاضر به عنوان سند و گردش کار شورای امنیت ثبت شود، سپاسگزار خواهد بود.»

به گزارش به گزارش میهن تجارت، شورای امنیت سازمان ملل متحد در اولین نشست خود در سال 2024 تحت عنوان حفظ صلح و امنیت بین المللی به حملات این روزهای دریای سرخ که در پی جنگ اسرائیل و فشار بر حامیان آن است، پرداخت. این رژیم برای توقف بمباران بی وقفه غزه. این اتفاق می افتد، اما آمریکا و متحدانش بیشتر با حملات نیروهای مسلح یمن مخالف هستند مستاصل شده اند.

آمریکا به عنوان حامی اصلی رژیم اسرائیل در جنگ کنونی علیه غزه که پیش از این مدعی تشکیل ائتلافی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریای سرخ بود، روز چهارشنبه به وقت محلی به همراه 12 کشور دیگر پیش از برگزاری این اقدام جلسه شورای امنیت درباره دریای سرخ سرخ در بیانیه ای مدعی شد که حملات دریای سرخ یک مشکل بزرگ بین المللی و غیرقابل قبول است.

نیکلاس دی ریویرسفیر و نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل که کشورش رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه جاری (ژانویه) است، ریاست این نشست را بر عهده داشت که اولین نشست شورای امنیت در سال جدید بود.

کریس اگر، کمک در این دیدار، هیئت آمریکایی در سازمان ملل متحد بدون اشاره به علل واقعی حملات در دریای سرخ، این حملات را غیرقابل قبول و نقض آشکار قوانین بین‌المللی دانست و گفت: حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های بین‌المللی به نقطه عطف خود رسیده است. نقطه.” از جانب حوثی هامی بینم ما از آنها می خواهیم که حملات خود را در دریای سرخ متوقف کنند.

این دیپلمات آمریکایی با تکرار ادعاهای ضد ایرانی مدعی شد: این حملات تهدیدی مهم برای امنیت کشتیرانی و تجارت جهانی است و وضعیت شکننده انسانی یمن را به خطر انداخته است. وی جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از انصارالله یمن در این حملات متهم کرد و مدعی شد که ایران از حوثی‌هایی که در حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ نقش دارند، حمایت مالی و تسلیحاتی کرده است و برای این منظور باید حمایت از حوثی‌ها را متوقف کند. ادامه. از حملات خود در دریای سرخ خودداری کنند.

وی در عین حال تاکید کرد: آمریکا به دنبال رویارویی با ایران نیست. سفیر رژیم صهیونیستی در این دیدار با آمریکا و بدون اشاره به بمباران مستمر نوار غزه ادعا کرد. ضد ایرانی خودش را تکرار کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *