جشنواره فجر؛ جواد عزتی حاضر، مهران مدیری غایب!

بعد- مصطفی قاسمیان; صبح امروز 28 دی ماه در نشست خبری مجتبی امینی، دبیر چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر، فهرست آثار این رویداد اعلام شد.

بر این اساس 22 فیلم در بخش اصلی، 12 فیلم در بخش نگاه نو رونمایی شده، 4 فیلم در بخش انیمیشن و 2 فیلم نیز در فهرست ذخیره حضور دارند که شامل اکران برخی از اولین فیلم در بخش سودای سیمرغ جمعاً 36 فیلم این دوره از جشنواره است.

این گزارش به بررسی فیلم های جشنواره فجر می پردازد که از 12 تا 22 بهمن در تهران و مراکز استان ها برگزار می شود.

بازگشت جانبازان و جانبازان

فهرست فیلم های فجر امسال بازگشت سینماگران 1+3 را نشان می دهد که سال ها فیلمی نساخته بودند و یا در این مراسم فیلمی اکران نکردند.

«صبح اعدام» ساخته بهروز افخمی 9 سال پس از نمایش آخرین اثرش در جشنواره فیلم فجر به این جشنواره آمد و محمود کلاری با گذشت 23 سال از آخرین تجربه کارگردانی خود فیلم جدید «طبستان هامان سال» را ساخته است.

«بهشت جنایتکاران» نهمین ساخته بلند سینمایی مسعود جعفری جوزانی نیز به جشنواره فیلم فجر رسیده است چرا که او آخرین بار ۷ سال پیش در این جشنواره فیلمی داشت.

نام سروش صحت با فیلم کنجکاو «صبحانه با زرافه ها» در فهرست کارگردانان این جشنواره نیز دیده می شود، این در حالی است که این فیلمساز و سریال ساز محبوب علیرغم حضور طولانی مدتش به عنوان بازیگر، تا به حال فیلمی را در جشنواره فجر اکران نکرده بود. جشنواره فیلم. او اولین فیلم سینمایی خود «جهان با من برق» را تنها یک بار به جشنواره جهانی فیلم فجر فرستاد و در بهمن ماه جشنواره فجر اثری نداشت.

سهم تاریخی انیمیشن ها

تعداد فیلم های بلند انیمیشن در این دوره به تناسب حجم تولیدات سینمای ایران از نظر فرمت به قدری زیاد است که رکوردها را شکسته است. امسال برای اولین بار در تاریخ 42 ساله جشنواره فیلم فجر، فیلم های بلند دارای بخش جداگانه ای هستند. پیش از این هرگز 4 فیلم انیمیشن در برنامه افتتاحیه دوره ای از جشنواره فیلم فجر حضور نداشتند.

با توجه به حضور این 4 اثر، سیمرغ بلورین بهترین فیلم پویانمایی نیز پس از چندین سال در چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر اهدا خواهد شد که بنا به فراخوان ادوار مختلف، جایزه آن منوط به حضور حداقل یک نفر بود. چند فیلم در هر دوره از این رویداد.

حضور پررنگ فیلم های استراتژیک

در حالی که هیچ خبری از خلاصه و حتی موضوع برخی از فیلم های این رویداد منتشر نشده است، نگاهی گذرا به فهرست آثار نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از محصولات سینمایی با مضامین استراتژیک به نمایش در خواهند آمد. «آسمان غرب» درباره شهید علی اکبر شیرودی، خلبان دفاع مقدس «احمد» با موضوعی مربوط به شهید احمد کاظمی از فرماندهان سپاه «دس ناپیدا» با موضوع دفاع مقدس است. “صبح اعدام” با داستانی مربوط به مبارزات قبل از انقلاب اسلامی، “قلب رقه” در عرصه مقاومت اسلامی و “دیوانه” درباره شهید مهدی زین الدین 6 فیلم مسابقه اصلی هستند که به طور مستقیم به آن می پردازند. با موضوعات دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی.

در بخش نگاه نو، اثر دفاع مقدس «باغ کیانوش» و حتی فیلم «شوماه» در ژانر دفاع مقدس نیز در فهرست ذخیره قرار دارد. «شور عشاقی» با مضمون عاشورایی نیز در میان فیلم های سودای سیمرغ دیده می شود.

شاخص غایب فجر 42

در حالی که انتظار می رفت فیلم «زودپاز» به کارگردانی رامبد جوان و با بازی نوید محمدزاده و محسن تنابنده یکی از حاضران در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر باشد اما نامی از این اثر در فهرست نهایی آثار دیده نمی شود. . گفته می شود فیلمبرداری این اثر هنوز به پایان نرسیده است.

یکی دیگر از غایب این فهرست فیلم «ساعت 6 صبح» ساخته مهران مدیری است، دومین فیلمی که به نظر می رسید یکی از آثار فهرست فجر امسال باشد.

«کوکتل مولوتف» ساخته حسین امیری دوماری دیگر فیلمی است که فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را نیز پر کرد اما در نهایت از سوی هیئت انتخاب پذیرفته نشد. نام «نف خور» محمد کارت که گفته می شد برای این رویداد آماده می شود در این فهرست دیده نمی شود.

اندام های متعدد

سینمای موسوم به ارگان که دربرگیرنده فیلم‌هایی از نهادهای مختلف دولتی و حاکمیتی است و در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از تولیدات اصلی سینمای ایران را تشکیل می‌دهد، در چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر آثار قابل توجهی دریافت کرد. اختصاصی.

«آبی روشن» محصول مشترک اوج و فارابی، «آسمان غرب» محصول حوزه هنری، «احمد» محصول مشترک شهرداری و حوزه هنری تهران، «بهشت تبکاران» محصول بنیاد فارابی، پرویز خان محصول سازمان اوج، دس ناپیدا محصول بنیاد شهید، دو روز بعد محصول مشترک بنیاد روایت فتح و بنیاد فارابی، شاهسوار با مشارکت فارابی، شور عشاقی. محصول بنیاد فارابی و بنیاد شهید، “صبح اعدام” محصول مشترک بنیاد فارابی و حوزه هنری، “قلب رقه” محصول مشترک بنیاد رسانه ای بیان و بنیاد سینمایی فارابی، “مجنون” محصول اوج آرت است. -سازمان رسانه و «میرو» محصول مشترک بنیاد فارابی و بنیاد شهید، 13 فیلمی هستند که اکثراً به طور کامل و برخی به صورت مشترک توسط دولت و بخش‌های حاکمیتی تولید می‌شوند. سرمایه گذاری شده و بیش از نیمی از آثار را تشکیل می دهند.

یکی دو اثر دیگر مانند «معجزه پروین» از محمدرضا ورزی و «نپتون» ساخته محمد ابراهیم غفاریان که در سکوت تولید شده اند، از جمله محصولاتی هستند که سرمایه گذاران آن منتشر نشده اند و احتمال انتشار آنها وجود دارد. به این لیست اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *