قیمت واقعی گوشت چقدر است؟/ وفور گوشت منجمد وارداتی ۳۰۰ هزار تومانی در بازار

قیمت واقعی گوشت چقدر است؟/ وفور گوشت منجمد وارداتی ۳۰۰ هزار تومانی در بازار

به گزارش به گزارش میهن تجارت، در روزهای اخیر یکی از نمایندگان مجلس در اظهاراتی مدعی شد قیمت گوشت در کشور باید حدود ۲۵۰ هزار تومان باشد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس گفت؛ “گوشت گرم و با کیفیت را می توان با قیمت 2 و نیم تا 3 دلار در هر کیلوگرم خریداری کرد. اضافه کردن هزینه حمل و نقل و حمل و نقل حدود 1.5 تا 2 دلار است. گوشت گرم با کیفیت بالا باید با قیمتی در حدود به دست مردم برسد. 250 هزار تومن. در حال حاضر ، قیمت گوشت گرم وارداتی در بازار کمتر از 400 هزار تومانس نیست. در این میان ، واردکنندگان یا کارگزاران که گوشت داغ وارداتی را به بازار می فروشند ، به همراه ظلم و ستم سود زیادی دریافت می کنند خزانه.”

اما آیا می توان گوشت داغ Varadeti را با قیمتی در حدود 4 تا 5 دلار در بازارهای جهانی یافت؟ در این گزارش صحت اظهارات این نماینده مجلس بررسی شده و قیمت انواع گوشت قرمز در بازار بررسی شده است.

در همین رابطه منصور پوریان، رئیس شورای تامین کنندگان دام در خصوص اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس در خصوص قیمت گوشت گفت: متاسفانه چنین صحبت هایی آثار روانی متفاوتی در بازار دارد. در حال حاضر بیشتر گوشت گوسفند از آسیای مرکزی وارد می شود. قیمت اولیه دام سبک زنده در کشورهای مبدأ حدود 3 دلار و 20 سنت است و با توجه به هزینه های کشتار و سایر هزینه ها، قیمت هر کیلوگرم لاشه کامل گوسفند گرم به محدوده قیمتی 6 دلار و 50 سنت می رسد.

Pourian ادامه داد: قیمت اولیه هر کیلوگرم گوشت گوشت گوساله زنده حدود 2 دلار و 70 سنت است که از جمله هزینه های حمل و نقل و غیره ، دامنه قیمت هر کیلوگرم لاشه گوساله به 6 دلار می رسد و در صورت برداشتن استخوان ها ، قیمت گوشت گرم گوساله بالاتر از 6 دلار است. همچنین ، گوشت گوسفند یخ زده به طور کلی از مغولستان با قیمت تقریبی 4 دلار وارد می شود و گوشت گوشت گاو منجمد نیز از برزیل با قیمت حدود 5 دلار وارد می شود.

وی افزود: البته لازم به ذکر است که این قیمت ها کمترین نرخ برای انواع مختلف گوشت قرمز که وارد کشور می شوند ، و گوشت استرالیا با کیفیت بالاتری در این قیمت ها وجود ندارد. وقتی قیمت جهانی گوسفند زنده 3 دلار است، چگونه می توانید آن را با کمتر از 3 دلار تهیه کنید؟ البته گوساله زنده که از پاکستان به قیمت 2 دلار و 70 سنت خریداری می شود، سختی های خاص خود را دارد. بنابراین قیمت های پیشنهادی برای گوشت گرم از سوی این نماینده مجلس اشتباه است.

اقدامات موثر جهاد کشاورزی و افزایش 20 درصدی تولید دام سبک

رئیس شورای تأمین کنندگان دام ، با اشاره به مناسب بودن شرایط فعلی بازار ، گفت: وزارت جهاد کشاورزی با وارد کردن لاشه های داغ در تابستان به بخش تولید کمک کرد و از آنجا که بیشترین حجم ذبح برای تهران انجام می شود ، می تواند باشد. گفت: افزایش 20 درصدی در تولید دام های سبک در جنوب و جنوب غربی این کشور ناشی از اقدام به موقع وزارت جهاد کشاورزی برای وارد کردن لاشه های گوشتی با قیمت تأیید شده است. همچنین با توجه به تداوم اقدامات موثر در زمستان امسال شاهد افزایش تولید خواهیم بود.

پوریان با اشاره به شرایط اقلیمی غیرسرد در سال جاری گفت: در جنوب غرب و غرب کشور شاهد زمستان معتدل هستیم و این آب و هوا به گونه ای است که زاد و ولد را در دام سبک افزایش می دهد و باعث افزایش تولید می شود. .

روند واردات گوشت قرمز و نحوه تخصیص ارز به آن

در ضمن ابراز رضایت خود از حمایت و اقدامات مثبت جهاد کشاورزی ، مانسور پووری از روند تخصیص ارز انتقاد کرد و توضیح داد: شرکت های وارد کننده باید ابتدا ظروف گوشت قرمز وارداتی را به وزارت کشاورزی تحویل دهند و پس از مدتی دریافت کنید. تایید و اخذ امضا نامه ای در مورد کیفیت و نوع گوشت وارداتی از سازمان های مختلف بازرسی و شرکت های پشتیبانی از امور دام به وزارت امور خارجه کشاورزی ارسال می شود.

پوریان ادامه داد: پس از تأیید مجدد تحقیقات ، وزارت زراعت جهاد شرکت واردات گوشت را به بانک مرکزی معرفی می کند و این روند حدود یک ماه طول می کشد. بنابراین ، شرکت های وارد کننده گوشت قرمز پس از گذراندن فرآیند تأیید گوشت ، 28.500 تومانس دریافت می کنند ، نه از زمان اولیه واردات گوشت.

تلاش بی پایان سودجویان برای ایجاد شوک قیمتی در بازار گوشت در تعطیلات سال نو

رئیس شورای تأمین کنندگان دامداری با اشاره به سوءاستفاده از برخی از سودجویان و تلاش برای افزایش قیمت ، توضیح داد: بیشتر واردات گوشت گرم از کشورهای غیر مسلمان مانند ارمنستان ، جورجیا ، روسیه و رومانی ناشی می شود و این کشورها هستند. در تعطیلات سال نو به مدت یک هفته. به همین دلیل در حال حاضر گوشت وارد نمی شود. اما برخی با سوء استفاده از این فضا قصد افزایش قیمت ها را داشتند.

وی ادامه داد: در هفته های گذشته ، ما شاهد ظهور برخی از بازارهای مصنوعی بودیم که هدف از آن ایجاد شوک قیمت در بازار بود. اما به دلیل وفور گوشت در بازارها، بازار مصنوعی نتوانست قیمت ها را تغییر دهد.

فراوانی گوشت گوسفندی منجمد وارداتی در کل کشور

پاوریان با اشاره به فراوانی گوشت گوسفند یخ زده وارداتی در کل کشور گفت: قیمت این گوشت حدود 300 هزار تومانس است و در مقایسه با گوشت گرم وارداتی ، شکاف قیمت 100 هزار تومانس دارد. این تفاوت قیمت گوشت منجمد و گرم باعث شده مصرف کننده تقاضای گوشت گرم را کاهش دهد. اثرات توزیع گوشت قبل از Yalda از هفته گذشته قابل مشاهده است و در حال حاضر ، به دلیل فراوانی گوشت یخ زده در بازار ، تقاضای اضافی برای آن وجود ندارد ، و این به تهیه گوشت با قیمت مناسب و واقعی کمک می کند . اکنون قیمت مناسب دام زنده بین 190 تا 210 هزار تومان است.

رئیس شورای تأمین کنندگان دامن اظهار داشت که اگر تلاش بیشتری برای واردات گوساله های چاق شده انجام می شد ، بهتر بود: اقدامات خوبی برای تأمین دامهای سنگین انجام شده است ، اما باید ادامه یابد. زمستان و بهار بر تعداد کشتارها خواهد افزود.
منبع:

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *