1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. واکنش طعنه‌آمیز بن‌زاید به تقاضای بی‌بی:…

واکنش طعنه‌آمیز بن‌زاید به تقاضای بی‌بی: از زلنسکی پول بگیر!

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

پژواک ایران: حاکم امارات درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای پرداخت کمک هزینه بیکاری به کارگران فلسطینی ساکن کرانه باختری را که اسرائیل پس از حمله حماس در 7 اکتبر از ورود آنها به خاک خود جلوگیری کرده بود، رد کرد.

به گفته این منابع، شیخ محمد بن زاید با کنایه به نتانیاهو گفت: از زلنسکی پول بخواهید.

به گزارش آکسیوس، امتناع محمد بنزاید بر موضع بسیاری از کشورهای عربی تاکید دارد که گفته اند پس از جنگ هزینه حفظ وضعیت موجود در کرانه باختری و غزه را نخواهند پرداخت.

یک مقام اماراتی به آکسیوس گفت: «این تصور که کشورهای عربی برای بازسازی و پرداخت صورت‌حساب اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است، وارد می‌شوند، خیالی است.

اندکی پس از حمله حماس، دولت اسرائیل به بهانه امنیتی مرز با کرانه باختری را بست. این بدان معناست که بیش از 100000 فلسطینی که در کرانه باختری زندگی می کردند اما قبل از جنگ در اسرائیل کار می کردند، توانستند وارد اسرائیل شوند.

رو به وخامت اقتصاد فلسطین و افزایش بیکاری به دلیل جنگ، این نگرانی را در میان نهادهای امنیتی اسرائیل و دولت بایدن ایجاد کرده است که چنین وضعیتی می تواند منجر به تشدید تنش ها در کرانه باختری شود.

کابینه اقتصادی اسرائیل به رهبری بزالل اسمتریچ، وزیر دارایی ملی گرای افراطی، پیشنهاد وزارت دفاع اسرائیل مبنی بر اجازه ورود تعدادی از کارگران فلسطینی به اسرائیل را رد کرد.

با وجود فشارهای نیروهای دفاعی اسرائیل و آژانس امنیتی شین بت، پس از تهدید اسموتریچ و سایر وزرای راست افراطی به استعفا، نتانیاهو ترجیح داد این موضوع را در کابینه امنیتی به رای نگذارد.

نتانیاهو در تلاش برای یافتن راه حلی برای این موضوع بدون نیاز به رویارویی با اعضای ائتلاف خود، تلاش کرد کشورهای دیگر را متقاعد کند که حقوق کارگران فلسطینی را پرداخت کنند.

این منبع رسمی و آگاه اسرائیلی گفت که نتانیاهو چند هفته پیش به محمد بنزاید مراجعه کرده و در رابطه با فلسطینیان درخواست کمک کرده است.

بن زاید گفت که آماده کمک است، اما حاکم امارات از زمانی که نتانیاهو به طور خاص از او پرسید که آیا امارات مایل است به کارگران فلسطینی پرداخت کند، شگفت زده شد. به گفته این منبع، بنزاید نمی‌توانست باور کند که نخست‌وزیر اسرائیل فکر می‌کرد که حاضر است برای مشکلی که به دلیل تصمیم اسرائیل برای عدم اجازه ورود کارگران به آن ایجاد شده است، هزینه بپردازد.

این مقام و منبع اسرائیلی گفت که او به نتانیاهو گفت که نمی تواند این کار را انجام دهد و سپس با طعنه به نخست وزیر اسرائیل پیشنهاد داد به جای آن به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مراجعه کند. محمد بنزاید گفت که زلنسکی از بسیاری از کشورها پول زیادی دریافت می کند، بنابراین ممکن است بتواند به او کمک کند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل و سفارت امارات در واشنگتن از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

نتانیاهو به طور علنی و خصوصی گفته است که اجازه نخواهد داد که تشکیلات خودگردان فلسطین که در حال حاضر بر کرانه باختری حکومت می کند، پس از جنگ در غزه نقشی داشته باشد و ایده تشکیل کشور فلسطینی را رد کرده است.

در عوض، نتانیاهو و دستیارانش موقعیتی را پیشنهاد کرده اند که در آن «نیروهای محلی» غیر خصمانه با اسرائیل، امور غیرنظامی غزه را اداره کنند، در حالی که ارتش اسرائیل کنترل امنیتی را حفظ خواهد کرد.

به گفته مقامات اسرائیلی و آمریکایی، آنها همچنین می خواهند امارات، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی مسئول بازسازی غزه پس از جنگ باشند.

اما امارات علنا ​​اعلام کرده است که هزینه بازسازی غزه را پرداخت نخواهد کرد مگر اینکه بخشی از توافقی باشد که شامل یک روند صلح مجدد به رهبری ایالات متحده با مسیری به سوی راه حل دو کشوری باشد.

لانا نصیبه، سفیر امارات در سازمان ملل در دسامبر گذشته به وال استریت ژورنال گفت: پیام بسیار واضح خواهد بود. ما باید قبل از اینکه در مورد روز بعد و بازسازی زیرساخت های غزه صحبت کنیم، یک طرح راه حل عملی دو دولتی ببینیم، نقشه راهی که جدی باشد.»

بازسازی غزه یک اقدام بزرگ خواهد بود. به گفته آژانس امدادرسانی سازمان ملل، بمباران اسرائیل باعث ویرانی جمعی شده است و تخمین زده می‌شود که حداقل نیم میلیون فلسطینی در این منطقه پس از پایان جنگ خانه‌ای برای بازگشت نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *