1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. یش بینی قیمت دلار 20 دی…

یش بینی قیمت دلار 20 دی 1402

یش بینی قیمت دلار 20 دی 1402

به گزارش میهن تجارت، قیمت دلار روز سه شنبه با یک گپ مثبت آغاز شد که روند اخبار حاکی از آرام بودن اوضاع سیاسی بود، اما توجه معامله گران به برخی تحلیل ها در خصوص از بین رفتن روابط پشت پرده بین دو کشور جلب شد. ایران و آمریکا و روند قیمت دلار افزایش یافت به این ترتیب دلار در سومین روز هفته با 300 تومان افزایش با قیمت 51 هزار و 250 تومان معامله شد.

سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق و تحلیلگر ارشد سیاست خارجی در «میدل ایست آی» طی روزهای اخیر اطلاعاتی درباره آخرین تحولات روابط ایران و آمریکا ارائه کرده است. وی آغاز درگیری در منطقه خاورمیانه را پایان روابط پشت پرده ایران و آمریکا دانست.

موسویان گفت: در ماه می 2018 که ایران به مدت سه سال برجام را به طور کامل اجرا می کرد، ترامپ از برجام خارج شد و با اتخاذ سیاست «فشار حداکثری» تحریم های اقتصادی، سیاسی و نظامی گسترده ای را علیه ایران اعمال کرد. بنیامین نخست وزیر اسرائیل نتانیاهو همچنین اعلام کرد که ترامپ را مجبور به خروج از برجام کرده است.

برجام مرد 6 میلیارد دلار بلوکه شد!

وی با تاکید بر اینکه بایدن از ابتدای ریاست جمهوری خود قصد احیای برجام را داشت که در نهایت به نتیجه نرسید، تصریح کرد: آمریکا و ایران با میانجیگری قطر و عمان به توافق موقت دست یافتند و بر اساس توافق، توافق شد که : 5 اسیر بین ایران و آمریکا مبادله شود، آمریکا شش میلیارد دلار از وجوه بلوکه شده ایران را آزاد کند و به قطر منتقل کند، تقابل های منطقه ای دو کشور متوقف شود، ایران بیش از 60 درصد غنی سازی نکند. ایران باید با آژانس همکاری کند آژانس بین المللی انرژی باید همکاری بیشتری داشته باشد، آمریکا نباید مانع صادرات نفت ایران شود، وجوه بلوکه شده ایران در عراق باید به تدریج آزاد شود.

لازم به ذکر است مواردی که این دیپلمات سابق به آن اشاره کرد، اهرمی قیمت دلار را مهار کرده است.

وی جنگ اسرائیل علیه غزه را دلیل توقف توافق موقت آمریکا و ایران عنوان کرد و افزود: یک مقام اروپایی به من گفت: به دلیل جنگ غزه، آمریکایی ها به مذاکره با ایران ادامه نمی دهند، برجام مرده است، هسته ای است. دیپلماسی با ایران مرده است آمریکایی‌ها با احترام از قطری‌ها خواسته‌اند که با احترام از ایران بخواهند در شرایط کنونی ایران درخواست خروج این شش میلیارد دلار آزاد شده را ندهد.

آیا انتخابات دلار را مهار می کند؟

کارشناسان اقتصادی پیش از این نسبت به افزایش قیمت دلار در شش ماهه دوم سال هشدار داده بودند. اما با تلاش سیاست گذار محدوده قیمتی دلار حفظ شد و این اسکناس در انتهای کانال 50 هزار تومانی تثبیت شد. با این وجود، معامله گران بازار ارز پیش بینی می کنند ماه های پایانی سال متاثر از رشد افزایش تقاضا باشد.

با توجه به اینکه طی دو هفته گذشته دلار رفتار شارپی قابل توجهی نداشته است، تحلیلگران بازار مالی از مدت ها پیش بر این باور بودند که با توجه به نزدیک شدن به انتخابات، رکود حاکم بر بازارها از سوی دولت و مهار تورم به هر شکلی. ممکن است، سیاست گذار توانسته قیمت دلار را افزایش دهد. مهار کردن

آنها با تاکید بر اینکه این منطقه، محدوده نوین معاملات دلار است، کف این اسکناس را 50 هزار تومان و سقف آن را در صورت بروز شرایط بحرانی 54 هزار و 700 تومان می دانند.

لازم به ذکر است روز سه شنبه قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز افزایش یافت. قیمت دلار سلیمانیه 50 هزار و 830 تومان بود. دلار هرات 150 تومان افزایش یافت و با قیمت 50 هزار و 770 تومان معامله شد. درهم امارات با 150 تومان افزایش به قیمت 14 هزار و 90 تومان معامله شد.

گزارش های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *