1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. در صورت جنگ میان چین و…

در صورت جنگ میان چین و تایوان چه بر سر اقتصاد جهان خواهد آمد؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: رشد اقتصادی و نظامی چین در کنار افزایش مستمر حس ناسیونالیسم در تایوان و نوسانات روابط پکن و واشنگتن به این معناست که شرایط برای شروع یک بحران مهیا است. با وجود همه این مسائل، به نظر می رسد که میهن تجارتات ریاست جمهوری و پارلمانی تایوان در 13 ژانویه نقطه عطفی بالقوه در تشدید تنش ها باشد.

تهاجم چین به تایوان عموماً ایالات متحده و احتمالاً ژاپن، استرالیا و بریتانیا را به روی جنگ باز خواهد کرد.

هزینه های هنگفت انسانی و مالی جنگ بر سر حاکمیت تایوان به قدری زیاد است که حتی آنهایی که از وضعیت موجود ناراضی هستند حاضر به پذیرش چنین ریسک بزرگی نیستند.

بر اساس برآورد هزینه ای که صفحه اقتصادی بلومبرگ در روز سه شنبه از جنگ تایوان انجام داد، این جنگ تا 10 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت که معادل 10 درصد تولید ناخالص داخلی کل جهان است. هزینه هنگفتی که خسارت ناشی از جنگ در اوکراین، همه‌گیری کووید-19 و بحران مالی جهانی سال‌های 2007 و 2008 در برابر آن ناچیز است.

احتمال جنگ بر سر تنش های قدیمی

در حال حاضر تعداد کمی از ناظران از احتمال حمله قریب الوقوع چین خبر می دهند، زیرا خبری از اعزام ارتش آزادیبخش خلق چین به سواحل و دریا نیست. علاوه بر گزارش‌های مربوط به فساد در ارتش چین، آقای جین پینگ، رئیس‌جمهور این کشور دست‌های خود را برای آغاز عملیات نظامی علیه تایوان بسته است.

از سوی دیگر، پس از دیدار روسای جمهور آمریکا و چین در ماه نوامبر و تعهد آنها به انجام اقدامات «تشویق‌کننده» برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، می‌توان گفت که تنش‌ها تا حدودی کاهش یافته است.

با این حال، شروع جنگ در اوکراین و نوار غزه یادآوری مهمی است که تنش های طولانی مدت در نهایت منجر به درگیری خواهد شد.

همه از سرمایه گذاران وال استریت گرفته تا سیاست گذاران نظامی و مجموعه ای از کسب و کارهایی که به نیمه هادی های تایوان متکی هستند، اکنون در تلاش هستند تا در برابر تهدید جنگ محافظت کنند.

تخمین بلومبرگ از سهم تراشه های تایوانی در خسارات اقتصادی جنگ

تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش تقاضای جهانی برای نیمه هادی ها در دوران پس از کرونا، سود شرکت های چندملیتی در تایوان را افزایش داده است. تایوان بیشتر نیمه هادی های پیشرفته دنیا و همچنین بسیاری از تراشه های قدیمی را تولید می کند.

نزدیک به 6 تریلیون دلار، یا بهتر است بگوییم معادل 5.6 درصد از کل ارزش افزوده جهان، توسط بخش هایی تامین می شود که نیاز به تراشه دارند. از سوی دیگر، ارزش کل بازار 20 مشتری اصلی شرکت سوپر تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) حدود 7.4 تریلیون دلار است.

سناریوهای مختلف برای درگیری چین و تایوان؛ از جمله این موارد می توان به «قرنطینه» دریایی تایوان، تصرف جزایر دور افتاده تایوان و تهاجم گسترده به تایوان اشاره کرد.

برای برآورد هزینه‌های این جنگ احتمالی، مجموعه‌ای از متغیرها شامل تأثیر بر تولید ناخالص داخلی، اختلال در عرضه نیمه‌هادی‌ها، اختلال در حمل‌ونقل منطقه‌ای، تحریم‌ها و تعرفه‌های تجاری و تأثیر بر بازارهای مالی در نظر گرفته شده است.

بلومبرگ اما برای این موضوع دو سناریو پیش بینی کرده است: سناریو اول حمله چین به تایوان و کشاندن آمریکا به درگیری محلی و دوم اینکه چین به فکر محاصره تایوان و قطع تجارت جزیره با بقیه باشد. از جهان. آهسته. تدریجی

سناریوی اول: جنگ

بزرگترین تاثیر اقتصادی درگیری بین چین و تایوان در زمینه نیمه هادی ها خواهد بود. تراشه های رده بالای تایوان مانند “ذره طلایی غیرقابل جایگزین” در خطوط تولید لپ تاپ، تبلت و گوشی های هوشمند هستند. خودروها و سایر بخش‌هایی که از تراشه‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند نیز ضربه قابل توجهی خواهند خورد.

بر این اساس اقتصاد تایوان نابود می شود و 40 درصد تولید ناخالص داخلی آن کاهش می یابد.

در چین، به دلیل قطع روابط با شرکای اصلی، تولید ناخالص داخلی 16.7 درصد ضربه خواهد خورد.

با وجود دور بودن از منطقه جنگی، آمریکا همچنان با خطرات زیادی مانند از دست دادن اپل به دلیل وابستگی به تراشه های تایوانی مواجه خواهد بود و بر اساس برآورد بلومبرگ، تولید ناخالص داخلی آمریکا 6.7 درصد کاهش خواهد یافت.

سناریوی دوم: محاصره اقتصادی

بلومبرگ همچنین پیش بینی کرده است که اگر چین بخواهد تایوان را یکساله محاصره کند. تولید ناخالص داخلی تایوان در سال اول 12.2 درصد کاهش می یابد.

به همین ترتیب، تولید ناخالص داخلی در سال اول برای چین (8.9 درصد)، ایالات متحده (3.3 درصد) و کل جهان (5 درصد) کاهش خواهد یافت.

ساکنان تایوان روز شنبه در میهن تجارتاتی که از نزدیک توسط پکن نظارت می شود، پای صندوق های رای می روند. برگزاری این میهن تجارتات از سوی مقامات پکن به عنوان میهن تجارتی «بین جنگ و صلح» توصیف شده است.

مشخص است که «لای چینگ ته»، نامزد پیشتاز این میهن تجارتات، خشم پکن را برانگیخته است، زیرا پکن او را با القاب «سخت‌کوش برای استقلال تایوان» و «ویرانگر صلح» خطاب می‌کند.

پکن ادعا می کند تایوان بخشی از خاک خود است و متعهد شده است که روزی این جزیره را برای “اتحاد با سرزمین اصلی چین” تصرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *