1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. سفیر عربستان: ریاض از عادی‌سازی روابط…

سفیر عربستان: ریاض از عادی‌سازی روابط با اسرائیل پس از اتمام جنگ در غزه استقبال می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: سفیر عربستان سعودی در بریتانیا می گوید که ریاض مایل به عادی سازی روابط با اسرائیل پس از پایان جنگ غزه است، اما هرگونه عادی سازی باید به سمت تشکیل کشور مستقل فلسطینی حرکت کند.

شاهزاده خالد بن بندر، سفیر عربستان در بریتانیا، گفت که تلاش‌های آمریکا برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل به توافق نزدیک‌تر است، اما عربستان سعودی این مذاکرات را پس از حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر متوقف کرد.

سفیر عربستان اعلام کرده است که کشورش با وجود تعداد «رقت‌انگیز» قربانیان حملات اسرائیل در غزه همچنان به برقراری روابط با اسرائیل معتقد است، اما با توجه به «آنچه بر سر مردم فلسطین آمده است» حاضر نیست چنین رویکردی را قربانی کند.

سفیر عربستان هشدار داده است که آنچه در غزه رخ داده است، با توجه به اینکه علیرغم درخواست جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری‌ها ادامه دارد، «شکست بشریت» بوده است.

او گفت که انتظار دارد بریتانیا “موضع خود را تعدیل کند” و “با اسرائیل همانطور که با دیگران رفتار می کند رفتار کند”.

چشم بستن بر اقدامات اسرائیل یک مشکل جدی است زیرا چشم بر صلح خواهد بست.

عربستان را می توان رهبر جهان عرب و اسلام دانست. این کشور از سال 1948 و تشکیل رسمی کشور مستقل اسرائیل توسط سازمان ملل متحد هرگز با دولت اسرائیل رابطه دیپلماتیک نداشته است و اگر تلاش های آمریکا برای عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل به نتیجه برسد باید گام بزرگی باشد. یک موفقیت بزرگ برای اسرائیل می دانست که تنها کشور یهودی در خاورمیانه است.

در سپتامبر گذشته، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در اظهارات تلویزیونی اذعان کرد که روند مذاکرات برای برقراری روابط با اسرائیل “هر روز (به توافق) نزدیک تر می شود.

اگرچه محمد بن سلمان در اظهارات خود تاکید کرد که موضوع فلسطین برای ریاض “بسیار مهم” است و هرگونه توافق با اسرائیل باید با هدف “تسهیل زندگی برای فلسطینی ها” باشد، اما این مذاکرات و هرگونه توافق با اسرائیل منوط به شکل گیری است. یک ایالت فلسطین مستقل نشد.

این در حالی است که موضع رهبران فلسطینی همواره این بوده است که هرگونه توافقی که تشکیل کشور مستقل برای آنها را نادیده بگیرد، غیرقابل قبول خواهد بود، اما اخیراً مقامات اعلام کردند که در مذاکرات خصوصی، تشکیلات خودگردان فلسطین تمایل خود را برای افزایش اعلام کرده است. منابع مالی. و با گسترش اختیارات خود در کرانه باختری اشغالی، آماده پیوستن به مذاکرات اسرائیل و عربستان با میانجیگری آمریکا هستند.

بر اساس گزارش ها، پس از حمله هفتم اکتبر، مقامات سعودی از آمریکا خواستند که مذاکرات سه جانبه را متوقف کند.

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ریاض با محمد بن سلمان دیدار کرد و سپس به خبرنگاران گفت که در جریان مذاکرات خود با ولیعهد عربستان، موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده است.

اکنون، یک روز پس از این دیدار، سفیر عربستان سعودی در بریتانیا گفت: «معلوم است که تمایل به ادامه این مذاکرات وجود دارد… اما برای از سرگیری آن، جنگ غزه باید پایان یابد و واضح است که یک نقشه راه و استراتژی عملی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین باید در آن گنجانده شود.

بلینکن در تل آویو گفت که شکایت جنایت جنگی علیه اسرائیل در دادگاه لاهه “پوچ و بی اعتبار” است.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که پس از دیدار با محمد بن سلمان در ریاض، امروز – سه شنبه 9 ژانویه – به تل آویو رفت و با رهبران اسرائیل دیدار کرد، می گوید شکایت از اسرائیل تحت عنوان “جنایت علیه بشریت”. با حرکت آفریقای جنوبی به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه “پوچ و بی اعتبار” است.

بلینکن که امروز در تل آویو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد، همچنین گفت که ایالات متحده با انتقال ساکنان غزه به هر مکان خارج از منطقه مخالف است و هرگونه راه حل صلح باید بر تشکیل کشور مستقل فلسطین متمرکز شود.

همزمان وزیر امور خارجه آمریکا ساعتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که آمریکا حامی قاطع دولت اسرائیل در نبرد بین اسرائیل و حزب الله لبنان است.

در عین حال، بلینکن هشدار داد که اقدامات نیروهای نیابتی مورد حمایت ایران، مانند حزب الله لبنان و حوثی ها در یمن، در صورت ادامه “بی پاسخ نخواهد ماند”.

وی تاکید کرد: بخشی از هدف از این سفر و رایزنی با رهبران خاورمیانه جلوگیری از سرایت جنگ غزه به سایر مناطق منطقه و به ویژه جلوگیری از ورود ایران به این درگیری ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *