نقشه جدید شورای رقابت برای بازار خودرو

قانون جدید برای بازار خودرو+ سند

به گزارش اختاز نیوز به نقل از تسنیم، آیین نامه بازار خودروهای سواری در پانصد و چهل و سومین جلسه شورای رقابت مورخ 11/11/1301 اصلاح و این مصوبه به وزارت صنعت ابلاغ شد.

متن جدید دستورالعمل خودرو به شرح زیر است:

– عبارت «در کارگروه خودرو» از مقدمه حذف می شود.

– بند 1-1 ماده 1 که به عنوان «کارگروه خودرو موضوع مصوبه 533 مورخ 10/10/1401 شورای رقابت» حذف می شود.

– بند 3-1 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «مبنای تعیین قیمت خودرو بر اساس ضوابط قیمت گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت است که توسط سازمان حمایت محاسبه و به وزارت ایمنی اعلام می شود. وزارت حریم خصوصی قیمت ها را با رعایت مفاد این بخشنامه به اطلاع خودروسازان می رساند و این قیمت ها برای عرضه کننده خودرو الزام آور است.

– بند 3-2 ماده 3 و تبصره آن به شرح زیر اصلاح می‌شود: «با هدف نهادینه‌سازی فضای رقابتی برای هر خودرو بر اساس قیمت حداقل سه خودروی خارجی هم کلاس، کیفیت و استاندارد، یک قیمت تعیین می‌شود. به عنوان قیمت پایه رقابتی توسط وضت سایلنس استخراج و اعلام می گردد.وزارت مذکور می تواند از ظرفیت موسسات تخصصی داخلی و حسب مورد مراجع معتبر خارجی جهت تعیین ضوابط مقایسه استفاده نماید.

تبصره- عرضه کننده خودرو می تواند خودروهای هم کلاس از محصولات خود را در بازار جهانی به وزارت امنیت پیشنهاد دهد.

– بند 3-5 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «در صورتی که قیمت محاسبه شده در بند 1-3 از نظر طبقه بندی مطابق با بند 3-4 در رده های الف تا ز باشد، توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد. حریم خصوصی.”

– بند 3-6 ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «وزارت حریم خصوصی برچسب رقابت پذیری هر خودرو را طبق روش فوق به صراحت اعلام خواهد کرد».

– بند 7-3 ذیل ماده 3 به شرح زیر اصلاح می شود: «در مورد خودروهای جدید استانداردها و ضوابط آن توسط وزارت حریم خصوصی تعریف و مشخص و به سازمان پشتیبانی اعلام می شود».

– تبصره 1 ماده 4 حذف می شود.

– بند 1 و دو تبصره ذیل آن و بند 2 و بند 3 ماده 5 به شرح زیر اصلاح می‌شود.

1- خودروسازان (اعم از تولید داخل و مونتاژ) موظفند در ابتدای هر سال برنامه تولید را ماهانه به شورای رقابت و وزارت حراست اعلام کنند.

تبصره 1: وزارت ایمنی به طور مستمر بر میزان تحقق طرح تولید نظارت دارد و در صورت عدم تحقق، راهکارهای پیشنهادی را برای رفع مشکلات و چالش‌های موجود در مسیر تحقق طرح تولید به شورای رقابت اعلام می‌کند. .

تبصره 2: سازمان حمایت به طور مستمر وضعیت عرضه و تعهدات خودروسازان را رصد و گزارش خود را به شورای رقابت ارائه می کند.

2- به منظور ارتقای رقابت پذیری و تنظیم عرضه خودرو، شورای رقابت با همکاری وزارت ایمنی، سالانه میزان و نوع واردات خودرو را به مراجع ذیربط پیشنهاد می کند.

3- هرگونه تغییر قیمت خودرو به دلیل نصب آپشن یا قطعات غیر اجباری (و بر اساس الزامات قانونی) باید پس از تایید وزارت حراست به سازمان پشتیبانی اطلاع داده شود و اثر قیمتی آن باید باشد. جهت تایید و ابلاغ به وزارت امنیت اعلام شود.

– شماره ماده 7 مصوب در جلسه 632 به ماده 6 و شماره ماده 6 سابق به شماره 7 تغییر یافت.

– ماده 8 به شرح زیر به دستورالعمل الحاق می شود: «این دستورالعمل در جلسه شماره 543 مورخ 11/11/1401 شورای رقابت و طی جلسات شماره 571، 614، 630، 632، 633 مسابقه به تصویب رسید. شورا و رای 02-127- هیأت تجدیدنظر مشتمل بر هشت ماده و 10 تبصره اصلاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *