1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. عامل کشتار ۷۷ نفر در دادگاه…

عامل کشتار ۷۷ نفر در دادگاه شکایت علیه دولت نروژ: انسان و متاسفم؛ هر روز در زندان به فکر خودکشی‌ام

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: آندرس برویک، عامل تیراندازی و کشتار سال 2011 در نروژ، در دادگاه گفت که از کاری که انجام داده متاسفم. او در دادگاه اشک ریخت و گفت که زندگی در انزوا در زندان به کابوس تبدیل شده و او را هر روز به فکر خودکشی می اندازد.

او که دارای عقاید راست افراطی است، به دلیل تیراندازی و بمب گذاری ۷۷ نفر که اکثراً نوجوانان بودند در سال ۲۰۱۱ به حبس ابد محکوم شده است.

آندرس برویک از شرایط خود در زندان شکایت کرده است. او مدعی است که دولت نروژ باید در سلول انفرادی خود به عنوان “ناقض حقوق بشر” شناخته شود.

وی در جلسه دادگاه گفت: فکر نمی کنم بدون روابط انسانی معنادار عمر طولانی داشته باشم.

وی در حالی که عصبانیت در صدایش مشخص بود و هنگام شکستن اشک هایش را پاک کرد، گفت: من هنوز یک انسان هستم و یک نفر چقدر می تواند تحمل کند، هر روز یک کابوس است و من هر روز به خودکشی فکر می کنم.

برویک در 22 ژوئیه 2011 هشت نفر را با یک خودروی بمب گذاری شده در اسلو کشت و 69 نفر را که اکثراً نوجوانان بودند در جزیره اوتویا تیرباران کرد.

بریویک در پاسخ به سوال آندریاس هیتلند، دادستان ایالتی، گفت: برای کاری که انجام دادم متاسفم. من حاضرم سیاست را ترک کنم.» این در حالی است که او در گذشته گفته بود از کاری که کرده پشیمان نیست و از طرفی هر نوع خشونتی را رد می کرد.

با برگزاری دومین روز محاکمه، بریویک به صفحه اول رسانه ها بازگشت و خشم بسیاری از بازماندگان و خانواده قربانیان را برانگیخت.

اینگرید کراگسوانگ که پسرش کریستین در حمله به اوتویا جان باخت، روز دوشنبه به تلویزیون نروژ گفت: “ما از این که بارها و بارها مطرح می شود خسته و خسته شده ایم.” ما را فرسوده می کند و چیزی را در ما می شکند.”

وکلای برویک استدلال می کنند که نروژ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نقض کرده است. آنها به بخشی اشاره می کنند که می گوید هیچ کس نباید تحت “شکنجه یا رفتار یا مجازات غیرانسانی یا تحقیرآمیز” قرار گیرد.

با این حال، وکلای وزارت دادگستری نروژ می گویند این محدودیت ها ضروری است، زیرا بریویک همچنان یک تهدید است و می تواند دیگران را به ارتکاب خشونت تحریک کند.

آندریاس هیتلند، وکیل ایالتی در دادگاه گفت: «او خود را یک ملی‌گرا توصیف می‌کند که با چندفرهنگ‌گرایی مخالف است». او خود را رهبر یک جریان… رهبر یک پروژه می بیند و هر کاری بخواهد انجام می دهد جز محدودیت مکاتباتش و به همین دلیل این پرونده را به دادگاه می کشاند.

همانطور که آقای هیتلند صحبت می کرد، بریویک به آرامی سرش را به نشانه مخالفت با برخی از نکات تکان داد.

وی در این دیدار کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید و کراوات قهوه ای به تن داشت و به جای نشستن روی جایگاه شاهد در کنار سه زندانبان ایستاد.

او ابتدا گفت که وظیفه او رهبری یک حزب سیاسی به نام ایالت نوردیک و «چند سازمان دیگر» است که نخواست نامش را ذکر کند.

او گفت که خودش خطرناک نیست اما به یک شخصیت آنلاین تبدیل شده است که کنترلی روی آن ندارد.

وی افزود: این یک فرد کاملا متفاوت با من است، شخصیتی که کنترل خود را از دست داده و مورد استفاده راست افراطی قرار می گیرد.

قرار است این پرونده روز جمعه بررسی شود و قاضی در هفته های آینده حکم خود را صادر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *