1. صفحه اصلی
  2. »
  3. خودرو
  4. »
  5. خبر مهم «مخبر» درباره پلاک‌گذاری ملی…

خبر مهم «مخبر» درباره پلاک‌گذاری ملی خودروهای مناطق آزاد

به گزارش اختاز نیوز به نقل از ایسنا، هیات وزیران پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد را به نهادهای ذیربط ابلاغ کرد که بر این اساس، شماره گذاری ملی و واردات خودروهایی که مجاز به تردد در مناطق آزاد به سرزمین اصلی هستند. مناطق تجاری قبل از ابلاغ این آیین نامه. صنعتی و اقتصادی خاص بوده، جایز اعلام شده است.

تب قیمت خودرو در بازار فروکش کرد + جدول

خبراقتصادی: تب رشد قیمت خودرو در بازار امروز اندکی فروکش کرد و با این شرایط خودروهای داخلی با افزایش ملایمی در بازار قیمت گذاری شدند و این رشد بیشتر به خودروهای مونتاژی رسید.

سال گذشته دولت سیزدهم مصوبه ای در خصوص ثبت نام خودروهای مناطق آزاد با هدف واردات خودروهای خارجی در مناطق آزاد به بازار خودروی کشور ارائه کرد که این امر محقق نشد و مصوبه اجرایی نشد. زیرا کمیته اجرای مصوبات مجلس به این مصوبه اعتراض کرد و به این ترتیب شماره گذاری خودروها در مناطق آزاد از دستور کار دولت خارج شد.

لازم به ذکر است سخنگوی دولت از حذف پلاک خودروهای مناطق آزاد در روزهای پایانی فروردین ماه امسال خبر داد.

اکنون پس از گذشت حدود 9 ماه، امروز (سه شنبه 28 دی ماه) محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور از آزادسازی ثبت نام ملی خودرو در مناطق آزاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد. اقتصاد و دارایی و سازمان ملی استاندارد ایران. سازمان حفاظت محیط زیست، گمرک جمهوری اسلامی ایران، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از صدور مجوز ثبت نام ملی خودرو در مناطق آزاد خبر دادند. .

در متن ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور آمده است:

«هیأت وزیران در جلسه 19/9/1402 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بر اساس بند (ج) تبصره (7). ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند مذکور به شرح زیر تصویب شد:

آیین نامه اجرایی بند (3) تبصره (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور.

ماده 1- وسایل نقلیه ای که تا زمان ابلاغ این آیین نامه مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی هستند، مشروط به پرداخت کلیه حقوق و بدهی های مربوط و حقوق ورودی (اعم از حقوق گمرکی و سود بازرگانی مصوب) و دارا بودن بازرسی. با اتصال فنی به سامانه سیمفا، مجاز به داشتن پلاک ملی و واردات به سرزمین اصلی با رعایت قوانین هستند.

خودروهای مستثنی از حکم بند (1) تفاهم نامه مشترک شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و گمرک جمهوری اسلامی ایران به شماره 14002/10/1430 مورخ 10 خرداد 1400 مشمول نمی شوند. حکم این ماده

ماده ۲- مبنای تعیین ارزش خودرو و حقوق ورودی براساس تبصره (۶) اصلاحیه ماده واحده قانون نحوه محاسبه و وصول حقوق گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو. و ماشین آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها موضوع ماده (12) قانون الحاقی موادی در قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1402 وجود دارد.

ماده 3- ثبت پلاک ملی و واردات خودروهای موضوع این تصویب نامه به سرزمین اصلی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مشروط به اخذ تاییدیه آلایندگی های ایمنی و خدمات پس از فروش از سازمان حفاظت محیط زیست و استاندارد ملی ایران و وزارت صنعت. ، معدن و تجارت و رعایت ماده 10) قانون ساماندهی صنعت خودرو ثبت سفارش یا ثبت آماری بلامانع است. ''

رونوشتی از این اطلاعیه به دفتر مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، رئیس شورای اسلامی، دفتر رئیس قوه قضائیه، معاونت اول رئیس جمهور، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیرخانه ستاد کل نیروهای مسلح. نیروهای مسلح، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، ادارات قوانین و نظارت شورای اسلامی، امور تدوین، بازنگری و انتشار قوانین و مقررات کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات دولتی، ریاست جمهوری. دفاتر، نهادهای انقلاب اسلامی، روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت و دفتر هیئت به اطلاع دولت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *