1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۱۹ دی + آخرین وضعیت

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۱۹ دی + آخرین وضعیت

جمشید لکایی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای ایستگاه ها امروز سه شنبه 28 آذر اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 12 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا. ایستگاه های اداره کل محیط زیست استان هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 162 در شرایط ناسالم (قرمز) قرار دارد و آلاینده غالب ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلودگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ناسالم 186 (قرمز) به ثبت رسیده است، افزود: امروز ایستگاه های ولدان با شاخص 171، رهنان با شاخص 165، الخبال با شاخص 162، کردآباد و دانشگاه صنعتی با شاخص 161. زینبیه و میرزاطاهر با شاخص 160، سپاهان شهر با شاخص 157، کاوه با شاخص 155، خیابان 25 آبان و فرشادی با شاخص 153 در وضعیت ناسالم قرار دارند. عموم (قرمز).

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه ریزگردهای کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان وجود دارد. یکی از اثرات سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد در صورت امکان فعالیت های طولانی یا سنگین در فضای باز را کاهش دهند.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان، هوای ناسالم (قرمز) با عدد 162، ایستگاه های خرازی با شاخص 185 و احمدآباد با شاخص ناسالم 172 (قرمز) در وضعیت ناسالم قرار دارند. ، پروین با شاخص ناسالم 150 (نارنجی) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در حوزه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان زرین شهر، قهجوارستان، مبارکه و سجزی هستند که زرین شهر با شاخص 181، قهجوارستان با شاخص ناسالم 153 (قرمز)، مبارکه دارای شاخص ناسالم است. 115 (نارنجی) و سجزی دارای شاخص 66 سالم (زرد) است. ایستگاه های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و کاشان، شاهین شهر، خمینی شهر، نجف آباد و دولت آباد فعال نیستند.

به گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، طی روزهای آینده در استان افزایش ابر، گاهی وزش باد و در شهر اصفهان. و نواحی صنعتی، شرایط افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می شود، از اواخر وقت چهارشنبه تا جمعه هفته جاری با عبور موجی از استان، ناپایداری به صورت بارش پراکنده و برف در استان پیش بینی می شود. بخش هایی از مناطق غربی و افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد وزش باد شدید و طوفان لحظه ای امروز آسمان اصفهان صاف و از بعدازظهر افزایش ابر محلی و گرد و خاک و دمای هوا افزایش می یابد. افزایش دو تا سه درجه ای در بیشتر نقاط استان.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسید کربن (CO)، ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) اندازه گیری می شود. روزانه در ایستگاه های پایش آب و هوا ثبت می شود.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) را اندازه گیری می کند. دارای مقادیر مجاز متفاوت با واحدهای مختلف، به عدد بدون واحد تبدیل می شود و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *