1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. اعتیادآوری و جذابیت‌ بیشتر بازی‌های آنلاین…

اعتیادآوری و جذابیت‌ بیشتر بازی‌های آنلاین / مراقب عوارض بازی‌های رایانه‌ای باشید

محمدرضا ناجی نیا در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: بازی های آنلاین یا دیجیتال حدود 50 سال قدمت دارند و در این مدت بازی های دیجیتال یکی از موضوعات نوظهور در حوزه سرگرمی کودکان و نوجوانان است.

وی افزود: زمانی که بازی های دیجیتال شروع به کار کردند، به دلیل مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری فناوری، گرافیک پایین و جذابیت بصری و صوتی محدودی داشتند و سازندگان و طراحان اولیه بازی های رایانه ای فکر نمی کردند که این بازی ها به ابزاری نگران کننده در جهان تبدیل شوند. حوزه سلامت روان امروز تبدیل شود

این روانشناس و خانواده درمانگر افزود: تحقیقات در حوزه بازی های دیجیتال دیر شروع شد، زیرا سال ها فکر نمی کردند که شاید بازی های رایانه ای، ابزارهای دیجیتال و ابزارهای دیجیتال بتواند به سلامت روان آسیب برساند.

ناجی نیا تصریح کرد: در ابتدای سال 1379 برای اولین بار بود که مشکلات روانی ناشی از بازی طولانی مدت با ابزار و وسایل هوشمند به عنوان یک مشکل، چالش و سپس یک مشکل و اختلال در نظر گرفته و بررسی شد.

وی تاکید کرد: پس از انجام تحقیقات در این زمینه، در تشخیص و طبقه بندی اختلالات روانپزشکی در حوزه اعتیاد، اعتیاد به گجت های دیجیتال و بازی های رایانه ای نیز مورد توجه قرار گرفت و پس از آن، معیارهای اعتیاد به بازی های رایانه ای در نظر گرفته شد. موضوع مهم و حیاتی مورد بررسی قرار گرفت؛ این یافته های تحقیقاتی نشان داد که ما با سبک جدیدی از اعتیاد روبرو هستیم که از ویژگی های متمایز برخوردار است.

تحریک پذیری کاربران بازی های رایانه ای

این روانشناس با بیان اینکه این بازی ها بیشترین تعداد کاربر و مصرف کننده را در بین نوجوانان دارند و با سرعت بالایی در حال توسعه هستند، ادامه داد: خلاقیت در این زمینه بالاست و درآمدزایی نیز خوب ارزیابی می شود؛ در حالی که این بازی ها با سرعت بیشتری در حال توسعه هستند. در حقیقت ، دامنه ایجاد شده از یک طرف اعتیاد آور است و از طرف دیگر می تواند برای تبلیغات بسیار مؤثر باشد.

ناجی نیا با اشاره به اینکه کاربران این نوع بازی ها بیشتر افراد هیجان انگیزی هستند که مشتاق تجربه این بازی ها و امتحان آن هستند، تصریح کرد: بازی های آنلاین بیشترین تعداد کاربر را در سراسر جهان به خود اختصاص داده و بیشترین درآمد را برای سازندگان بازی ها به همراه دارد. و از آنجا که آنها خلاق تر هستند و تعامل انسانی بیشتر در آنها است ، اعتیاد و جاذبه های بیشتری را برای افراد به همراه می آورد.

وی افزود: بازی های رایانه ای عوارض روانی بسیاری دارد و این عوارض در ساده ترین شکل کاهش تحرک، افت تحصیلی، کاهش مهارت های ارتباطی، اضافه وزن و مشکلات مربوط به هیجانات ساکن است.

این روانشناس با بیان اینکه در دنیای واقعی امکان انجام بازی های دیجیتال و آنلاین برای افراد وجود دارد، تصریح کرد: با افزایش زمان استفاده از تلفن همراه، شاهد ترویج این نوع بازی ها هستیم، بنابراین والدین باید در مورد رفتارها مراقب باشید و خواسته های فرزندان خود باشید و آنها را در فضای مجازی یا صحنه های بازی تنها نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *