1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. تهران-دوشنبه در مسیر گسترش روابط

تهران-دوشنبه در مسیر گسترش روابط

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رستم امامعلی رحمان اف، رئیس مجلس ملی تاجیکستان دوشنبه 18 دسامبر وی در رأس یک هیئت عالیرتبه مجلس به همراه آیت الله رئیسی، محمدباقر قالیباف و … به تهران سفر کرده بود. برخی دیگر از مقامات بلندپایه ایران ملاقات کرد و صحبت کرد.

در این جلسه ، دو طرف این پیام را بیان کردند که روابط بین دو کشور فراتر از روابط عادی است. گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور در کنار گسترش و تعمیق روابط تهران – دوشنبه مورد بررسی قرار گرفت.

افزایش چشمگیر سطح روابط و تبادل سفرهای دیپلماتیک بین دو کشور ایران و تاجیکستان بیانگر فصل جدیدی در گسترش این روابط است. به همین منظور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در هفدهم آبان ماه سال جاری به دعوت رسمی امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان به این کشور سفر کرد. هیئت سیاسی و اقتصادی بین دو کشور رد و بدل شد کمک به گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه مطابق با پیوندهای مذهبی و تمدنی بین دو کشور.

در دیدار روسای جمهور ایران و تاجیکستان، 18 سند همکاری از جمله یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری های بلندمدت تجاری و اقتصادی برای سال های 2023 تا 2030، حمل و نقل و ترانزیت، لغو روادید، مدیریت بحران به امضا رسید. ، ایجاد یک منطقه آزاد مشترک و مبارزه با قاچاق مواد مخدر. مواد مخدر ، ورزش ، خدمات پستی ، فرهنگ و هنر ، تحقیقات و نوآوری در فناوری ، آموزش عالی و دوقلو بین شهرها تهران و دوشنبه تاجیکستان از جمله اسناد همکاری و تفاهم نامه هایی بود که بین دو کشور امضا شده بود.

تهران-دوشنبه در راه گسترش روابط

در زمینه حمل و نقل و ترانزیت و مسائل اقتصادی همکاری های مشترکی بین دو کشور ایران و تاجیکستان وجود داشته است. تاجیکستان که تمایل دارد به ایستگاهی در ترانزیت بین المللی شرق به غرب تبدیل شود، با گسترش این زیرساخت ها در مسیر تاجیکستان- افغانستان-ایران یا تاجیکستان-آسیای مرکزی-ایران تلاش می کند به این هدف دست یابد.

همچنین ، تاجیکستان یکی از ایستگاه های راه آهن راه آهن پنج کشور است ( FNRC) ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و چین که خط آهن خواف – هرات بین ایران و افغانستان در سال جاری به بهره برداری می رسد. ایران و تاجیکستان نیز عضو سازمان همکاری اقتصادی محیط زیست هستند. اکو) و سازمان همکاری شانگهای ( سازمان همکاری شانگهای) این مسئله می تواند همکاری سازمانی دو کشور را تعریف کند.

تهران-دوشنبه در راه گسترش روابط

با توجه به اینکه تهدیدات مشترکی مانند تروریسم و ​​افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و سایر تهدیدات موجود برای دو کشور ایران و تاجیکستان وجود دارد. همچنین تلاش شده است تا موضوعات نظامی و امنیتی بین دو کشور گسترش یابد. به ویژه سفر اخیر رئیس مجلس تاجیکستان به ایران در حالی انجام شد که مشخص شد برخی از عوامل حادثه تروریستی کرمان دارای ملیت تاجیک بوده و از اعضای گروه تروریستی داعش هستند. در همین حال ، داعش ، به عنوان یک گروه فراملی ، اعضای همه کشورها را می پذیرد.

گسترش روابط ایران و تاجیکستان را می توان دستاوردی در زمینه منافع ژئوپلیتیکی و ژئوکالچری ایران دانست، زیرا در رقابت ژئوپلیتیک کنونی جهان که بخشی از آن در آسیای مرکزی جریان دارد، تاجیکستان را می توان بخشی از جغرافیای فرهنگی ایران.

تهران-دوشنبه در راه گسترش روابط

لازم به ذکر است؛ شانزدهمین کمیسیون همکاری مشترک بین ایران و تاجیکستان فعالیت خود را از 5 ژانویه آغاز کرد. در کمیسیون اقتصادی پنج کمیته انرژی، زیرساخت، فرهنگ اجتماعی، تجارت تجاری و کمیته سرمایه گذاری مالی برای مذاکره در بخش های مختلف تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *