1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. ارز شیرخشک قطع شد

ارز شیرخشک قطع شد

ارز شیرخشک قطع شد

به گزارش به گزارش میهن تجارت، پس از اجرای طرح ثبت نام کد ملی نوزاد برای دریافت شیرخشک که سازمان غذا و دارو از 20 مهر 1402 آن را اجرا کرده است; موضوع پرداخت سهم ارزی شیر خشک به داروخانه ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

پیش از این با توجه به اینکه شیرخشک یارانه ای بود، احتمال خروج از زنجیره وجود داشت و با اجرای این طرح از قاچاق معکوس شیرخشک جلوگیری شد.

سید حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص عرضه شیرخشک با کد ملی گفت: این کار به مدیریت مصرف و جلوگیری از خروج محصول از زنجیره کمک می کند. طبیعتا افرادی که معتقد به شفافیت در زنجیره هستند باید این کار را انجام دهند و این وظیفه قانونی ما بر اساس بند پ ماده 7 قانون مقررات دارویی کشور است و اگر داروخانه ای در اجرای این طرح کمکی نکند. دارای سهمیه بوده و اولویت با داروخانه های وابسته خواهد بود. بود.

در همین حال هادی احمدی، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به مشکلات ناشی از توزیع شیرخشک با کد ملی داروخانه ها به خبرنگار مهر گفت: اکنون علاوه بر دارو، شیرخشک نیز دارای مشکل است. همچنین به مشکلات داروخانه ها اضافه شد.

وی با بیان اینکه چرا شیرخشک برای داروخانه ها معضل شده است، گفت: قیمت شیرخشک 40 تا 50 درصد گران شده است و بیمه سلامت مابه التفاوت قیمت شیرخشک را به داروخانه ها پرداخت کند تا افزایش قیمت اعمال نشود. روی مردم الان دو ماه است که خبری از پرداخت نیست و بیمه سلامت در جریان ماجرا نیست.

احمدی ادامه داد: این مشکلات باعث شده برخی داروخانه ها از توزیع شیرخشک با حاشیه سود 8 درصد خودداری کنند، زیرا باید ظرف 15 روز پول شیرخشک را به شرکت های توزیع نقدی بپردازند.

از سوی دیگر مهدی رضایی، معاون بیمه و خدمات درمانی سازمان بیمه سلامت ایران در واکنش به ادعای انجمن داروسازان ایران مبنی بر پرداخت سهم ارز شیر خشک توسط بیمه سلامت، گفت: پرداخت مطالبات داروخانه های طرف قرارداد بیمه سلامت برای توزیع شیر خشک بر عهده سازمان برنامه و بودجه است.

وی افزود: سازمان غذا و دارو اسامی 9 هزار و 300 داروخانه را که در زمینه تامین شیرخشک همکاری می کنند به سازمان بیمه سلامت اعلام کرد و ما نیز این لیست را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کردیم و امیدواریم پرداخت ها به این سازمان انجام شود. داروخانه ها به زودی

رضایی تاکید کرد: این پرداخت از طریق سازمان هدفمندی یارانه ها انجام می شود و فکر نمی کنیم سازمان بیمه سلامت در این زمینه کوتاهی کرده باشد.

در همین حال محمدمهدی نشی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: از گذشته ساختار توزیع شیرخشک در اختیار بیمه ها نبوده و اولین سالی است که ارز شیرخشک در اختیار بیمه ها قرار می گیرد. به شرکت های بیمه واگذار شده است.» برای امسال وزارت بهداشت برای جلوگیری از بروز مشکل ساختار قبلی را اجرا می کند. اما در مرحله بعد با توجه به سیاست های کلان بیمه ها نیز می توانند وارد شوند.

علیرضا رستمی رئیس اداره کل بازرسی سازمان غذا و دارو با اشاره به بازرسی از داروخانه ها در توزیع شیرخشک گفت: پس از اجرای طرح ساماندهی شیرخشک، 52 دانشگاه سهمیه شیرخشک را حذف کردند. داروخانه های متخلف که 6.5 درصد از داروخانه های مراجعه شده را تشکیل می دهد. شامل می شود

وی افزود: همچنین بر اساس هماهنگی های انجام شده با ادارات غذا و دارو، بازگرداندن سهمیه شیرخشک داروخانه ها; در صورت فعالیت خوب، ثبت سامانه و رعایت قوانین الزامی است.

رستمی با اشاره به برنامه محوری سازمان غذا و دارو برای تشدید بازرسی ها در حوزه های مختلف گفت: در مرحله بعدی بازرسی های سراسری، موضوع کشف و برخورد با بیع قهری در دستور کار قرار دارد. بر این اساس در خریدهای نامحسوس، رعایت یا عدم رعایت قیمت ها و الزام داروخانه ها به خرید آزاد مورد ارزیابی قرار می گیرد.
منبع:

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *