1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. آغوش گشاده مام‌میهن – به گزارش…

آغوش گشاده مام‌میهن – به گزارش میهن تجارت

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، رسانه ها، روزنامه ها و مطبوعات آزاد از ارکان توسعه و دموکراسی در هر جامعه ای محسوب می شوند. بر این اساس خبرگزاری به گزارش میهن تجارت مروری بر عناوین روزنامه های کشور دارد.

روزنامه ایران در صفحه اول امروز با تیتر آب دریا به اصفهان و زاهدان می رسد وی نوشت: مدیریت و تامین آب یکی از مهمترین راهبردهای دولت سیزدهم در طول فعالیت خود بوده است. حال در جلسه ای که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، دو پروژه مهم آب تا پایان دولت به اتمام می رسد: آب دریای عمان اوایل سال آینده به اصفهان و زاهدان تا پایان سال آینده می رسد. پایان دولت . اهمیت این کلان پروژه ها را می توان در این نکته جستجو کرد که اکنون اصفهان به دلیل تنش آبی دچار فرونشست جدی شده است. در زاهدان و شرق سیستان و بلوچستان به دلیل برخی مشکلات برون مرزی تامین آب با مشکل مواجه شده است. در این میان البته نباید این واقعیت را فراموش کرد که این دستاوردهای بزرگ و ملی که البته در نوع خود تاریخی محسوب می شود، در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی غیرقانونی ناشی از آن به دست می آید. به ویژه تامین آب زاهدان از دریای عمان نشان از توجه ویژه دولت سیزدهم به نیازهای اساسی توسعه از جمله آب دارد.

روزنامه کیهان در یادداشت امروز خود عنوان “فروپاشی ساختارها و ایده های نظم قدیم” انتخاب کرد و نوشت: جنگ غزه و مسائلی که پس از آن به وجود آمد ثابت کرد که ساختارها و اندیشه‌های «نظم قدیم» کارایی خود را در کنترل روندی که علی‌رغم اهدافش پدید آمده، از دست داده است. زمانی که رژیم اسراییل به شدت مسلح نمی تواند با وجود یک جنگ نسبتا طولانی، فلسطینی ها را مهار کند. وقتی آمریکا به عنوان یک ابرقدرت نمی تواند با هشدار و اقدامات نمادین و حتی عملی جلوی روند پیش روی خود را بگیرد. زمانی که دولت های منطقه ای اردوگاه نظم قدیم نمی توانند نقش خود را ایفا کنند و به حل مشکل کمک کنند. زمانی که تشکیل ائتلاف ها دشوار است و قادر به انجام اقدامات مورد نظر در صحنه عمل نیستند. وقتی بدنه حقوقی نظم قدیم – یعنی شورای امنیت سازمان ملل – نمی تواند به کنترل روند کمک کند، به این معنی است که شرایط و عناصر اصلی درگیر در آن تغییر کرده است. در این شرایط نمی توان افق تحولات را بر اساس شاخص های رهبری نظم قدیم ترسیم کرد. در چنین شرایطی «بازیگران جدید» اهمیت مضاعف پیدا می کنند.

آغوش گسترده وطن

روزنامه جوان در صفحه اول امروز با تیتر “آغوش باز خاله» وی نوشت: سخنان همزمان رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه «با اعتمادسازی چهره به چهره، ایرانیان (متخصصان) را متقاعد کنید که به کشور بازگردند» و سپس وزیر ارشاد که «مین می تواند در ایران کنسرت بدهد. و بعد وزیر گردشگری که «قرار است درها به روی ایرانیان باز شود» و میلیون ها ایرانی سالم و راحت وارد کشور شوند، به چه چیزی اشاره می کند؟ آیا به معنای اتخاذ یک سیاست واحد و تصمیم گیری است؟ نه لزوماً اما می توان آن را به چنین سیاستی مرتبط کرد.آیا این به معنای مقدمه ای برای عفو گسترده تر است؟باز هم نه لزوما، زیرا به غیر از برخی گروه های ضدانقلاب با جنایات تروریستی و برخی افراد دارای جرایم مالی و جنایی، برخی دیگر از جمله چند میلیون ایرانیان خارج از کشور اتهاماتی ندارند که مستلزم عفو عمومی باشد این اظهارات می تواند به صورت آغوش باز باشد. خاله باید برای همه ایرانیان تعبیر شود و هیچکس در آن شک نکرده است. به هر حال یک سال پس از هرج و مرج که برخی از بیرون پایان نظام می دانستند و برخی در داخل خود را برای شرایط جدید آماده می کردند، این گونه مواضع مسئولان نظام نشان از اقتدار و ثبات دارد. عفو یا آزادی در زمان اقتدار صادر می شود.

آغوش گسترده وطن

روزنامه وطن مزور در صفحه اول امروز با تیتر سیلی یمن به آمریکا وی به حمله نیروهای مسلح به ناو آمریکایی پرداخت و نوشت: یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد: نیروی دریایی و موشکی و همچنین نیروی دریایی ارتش پهپاد به یاری خداوند در یک عملیات نظامی مشترک با تعداد زیادی موشک بالستیک و پهپاد یک ناو آمریکایی را که در حال کمک به رژیم صهیونیستی بود هدف قرار دادند. وی تاکید کرد: این عملیات پاسخ اولیه به تجاوزات آمریکا به نیروی دریایی ما بود. سخنگوی نیروهای مسلح یمن چندی پیش اعلام کرد که “نیروهای دشمن آمریکایی به 3 قایق حمله کردند و 10 نفر از نیروهای ما را به شهادت رساندند”. سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه بیانیه خود افزود: نیروهای مسلح یمن در راستای حق دفاع از خود، از برخورد مناسب با تمامی تهدیدات خصمانه علیه کشور، مردم و امت اسلامی دریغ نخواهند کرد. یحیی سریع همچنین خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح یمن تا پایان تجاوزات و پایان محاصره برادران ما در نوار غزه، به مسدودسازی کشتی‌های رژیم صهیونیستی و تمامی کشتی‌هایی که به بنادر فلسطین اشغالی در دریای سرخ و دریای عرب می‌روند ادامه خواهند داد. .

آغوش گسترده وطن

روزنامه شرق در صفحه اول امروز، خود تیتر “چالش های بازگشت به خانه” انتخاب کرد و نوشت: وعده بازگشت بی باک ایرانیان مقیم خارج از کشور به ایران بخش مهمی از اخبار روزهای پایانی هفته را به خود اختصاص داد و مسئولان در سطوح مختلف آغوش باز میهن را به خود اختصاص دادند. اتباع خارجی آنها به حدی صحبت کردند که حتی بازگشت خواننده های لس آنجلسی را بلامانع می دانستند. البته هیچ یک از مسئولان ادعا یا اظهارات نادرستی نداشته اند، اما به طور کامل بیان نشده است، زیرا اساسا قانون منع ورود نداریم و هر ایرانی که پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر داشته باشد می تواند وارد کشور شود. اما مشکل اینجاست که همزمان با ورود و تبعات قانونی و شاید تشکیل پرونده برای اقامت و کار در خارج از کشور برای برخی از ایرانیان، این نگرانی ها فضا را چنان نامشخص کرده است که اعتمادسازی در این راستا چشم انداز مطلوبی ندارد. باید. به خصوص اینکه ایران تابعیت مضاعف را نمی پذیرد و افراد دارای تابعیت مضاعف برای اخذ مجوز برای امور اقتصادی و فرهنگی با درهای بسته مواجه می شوند. حتی ورود بدون مشکل هم وعده جذابی برای این افراد نیست که شانس خود را برای کار و سرمایه گذاری امتحان کنند.

رئیس قوه قضائیه در دیدار وزیر امور خارجه و اعضای شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بر این فضای بی اعتمادی و لزوم رفع آن تاکید کرد و گفت: بسیاری از ایرانیان خارج از کشور تمایل دارند برگردند.اما به همدیگر اعتماد ندارند، پس باید سازوکارهایی برای ایجاد این اعتماد متقابل در هر دو طرف ماجرا ایجاد کرد.اما این دیوار بی اعتمادی که سال هاست بین ایران و برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور ساخته شده است. گفت، با حرف‌ها فرو نمی‌ریزد، حتی وقتی ترس از ورود به ایران و برخورد با دوتابعیتی‌ها همچنان در خبرهاست.

آغوش گسترده وطن

روزنامه جهان در صفحه اول امروز با تیتر “7 فرصت برای یک آخر هفته 2 روزه” وی نوشت: نزدیک به 10 سال است که در ایران تعطیلات دو روزه مورد نظر است. الان در مجلس لایحه ای در دست بررسی است که می خواهد تعطیلات را دو روزه کند اما این لایحه ایراداتی دارد. اولاً بر اساس آن این تعطیلی فقط برای کارمندان دولت تعریف شده است و تعطیل رسمی تقویم نیست. موضوع دوم، روز دوم تعطیلی است که هم اکنون با تاکید بر پنجشنبه ها پیش می رود. این در حالی است که فعالان اقتصادی برای کاهش روزهای آرام ایران در تعامل با اقتصاد جهانی بر تعطیلی شنبه ها تاکید دارند. موضوع سوم مربوط به شرایط مرزی پنجشنبه ها بر اساس تقویم فعلی است که عملا نه روز تعطیل است و نه روز کاری. بر این اساس بخش خصوصی فرصت های تعطیلات شنبه را ایجاد فرصت رقابت با دیگر بازیگران جهان، ارتقای کیفیت اوقات فراغت، بهبود برنامه ریزی برای توسعه بخش خدمات گردشگری، کمک به توسعه رفاه اجتماعی، امکان پذیری در نظر می گیرد. برنامه ریزی برای سفر و کاهش مهاجرت به کلان شهرها. میانجی رونق گردشگری و همچنین کمک به تقویت گردشگری بین المللی.

آغوش گسترده وطن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *