1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. مصرف کله‌پاچه با افزایش بهای گوشت…

مصرف کله‌پاچه با افزایش بهای گوشت رو به تعطیلی است

رئیس اتحادیه تاباخان کرج:


رئیس اتحادیه چایخانه داران، طباخان و اشکده های کرج گفت: با افزایش قیمت گوشت، مصرف کله پاچه گوسفندی که تا پیش از این یکی از غذاهای پرطرفدار ایرانیان محسوب می شد، در سفره های خانواده کمتر رواج پیدا کرده است. طباخی ها تنبل هستند و در شرف تعطیلی هستند.به گزارش به گزارش میهن تجارت، کله پاچه یکی از پرمصرف ترین غذاهای محلی ایران است که مورد پسند همه مردم ایران نیست و مخالفان سرسختی دارد. مصرف کله پاچه در فصل سرد سال افزایش می یابد و افزایش تقاضا بر قیمت ها تاثیر می گذارد.

علی اکبر سرحدی در این خصوص گفت: یکی از رده های تحت پوشش این اتحادیه صنف آشپزان است. اگرچه در گذشته کله پاچه یکی از غذاهای محبوب ایرانیان محسوب می شد، اما امروزه به دلیل افزایش قیمت گوشت گوسفند، تعداد آشپزها رو به کاهش و تعطیلی است.

وی افزود: چون کله پاچه خام ریز 500 هزار و کله 700 تا 800 هزار تومان در بازار به فروش می رسد. از طرفی مشتری داشته باشید. در حالی که اکثر آنها از این قیمت شاکی هستند و هیچ تعاونی وجود ندارد که کله پاچه مورد نیاز خود را از آنجا با قیمت بهتر تهیه کند.

سرحدی ادامه داد: چون کله پاچه گوسفندی در اولویت چهار نفر است و مانند نان، مرغ و تخم مرغ در اولویت اول قرار نمی گیرد. با این حال، این مانع از بازرسی آنها نمی شود.

سرحدی بیان کرد: در مجموع وضعیت کسب و کار آشپزها چندان خوب نیست، در حالی که مصرف کله پاچه به اولویت آخر سبد غذایی مردم تبدیل شده است و هیچکس مانند گذشته برای خوردن آن سراغ آشپزها نمی رود. در واقع امروزه خوردن کله پاچه مختص افرادی است که وضعیت مالی خوبی دارند. از طرفی با توجه به افزایش رستوران ها و فست فودها و همچنین تغییر فرهنگ غذایی، گزینه های دیگری غیر از این غذای پرطرفدار در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: اما در مورد انواع غذاها و غذاهای خانگی وضعیت بهتری داریم چرا که قیمت غذای آنها تقریباً در حد معیشت عموم مردم است. آش، آش، حلیم و کشک بادمجان همچنان به عنوان غذاهایی ساده و مقرون به صرفه محبوب و مشتری پسند هستند.

وی درباره وضعیت سفره خانه های سنتی این شهرستان گفت: سفره خانه های سنتی مثل قبل نیست و چون سبک قهوه خانه ها و قهوه خانه ها رواج پیدا کرده تعداد سفره خانه های سنتی کم شده است. بخشی نیز به شرایط مکان هایی اشاره دارد که باید از سکو به میز و صندلی تبدیل می شد. این سخت گیری ها باعث شد مردم به کافی شاپ ها روی بیاورند و تعداد سفره خانه ها کاهش یابد.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *