1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. سهام سرخابی‌ها در قعر چاه زیان‌دهی

سهام سرخابی‌ها در قعر چاه زیان‌دهی

میهن تجارت- سازمان خصوصی سازی در تلاش است سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را برای سومین بار در فرابورس عرضه کند. این دو باشگاه که یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین باشگاه های فوتبال ایران هستند در سال 1401 به سهامی عام تبدیل شدند و امسال در راستای واگذاری دارایی ها و تولید اموال دولتی، 51 درصد از سهام آنها به برای کنترل و مدیریت ارائه شود. عرضه ای که البته سال گذشته یک بار انجام شد و به دلیل نبود خریدار ناموفق بود.

تلاشی دیگر برای فروش دو باشگاه زیان ده

چاه باخت پرسپولیس عمیق شد!

تمدید صورت‌های مالی سالانه باشگاه پرسپولیس نشان می‌دهد که این باشگاه در سال مالی منتهی به خرداد 1402 حدود 188 میلیارد تومان از خدمات خود درآمد داشته است، اما آنچه در کدال منتشر شده، یک سری اعداد غیرشفاف است که مشخص نمی‌شود منبع این امر از کجاست. درآمد است. زیرا در یادداشت های همراه صورت مالی سالانه پرسپولیس مشخص نشده که درآمد باشگاه از کجا بوده است.

در قسمت هزینه نیز همین روند تکرار شد و پرسپولیس بدون هیچ توضیحی اعلام کرد که برای ارائه خدمات 425 میلیارد تومان هزینه داشته است. به این ترتیب با توجه به صورت های مالی سال گذشته می توان گفت بیشترین درآمد این باشگاه مانند سال گذشته از محل اسپانسرینگ بوده و بیشتر هزینه ها مربوط به قرارداد بازیکنان و کادر فنی است.

افزایش هزینه های پرسپولیس

بررسی و مقایسه صورت های مالی 1401 و 1402 نشان می دهد که درآمد باشگاه پرسپولیس در سال مالی منتهی به خرداد 1402 نسبت به سال مالی 1401 بیش از 80 درصد رشد داشته است. از سوی دیگر هزینه های باشگاه پرسپولیس با جهش 120 درصدی از 193 میلیارد تومان به 425 میلیارد تومان رسید.

Magenta در انتهای زیان سهم دارد
بیش از حد رشد هزینه ها نسبت به درآمدزایی باعث شد زیان ناخالص پرسپولیس در سال مالی 1402 بیش از 2.5 برابر رقم 1401 باشد به گونه ای که زیان ناخالص این باشگاه از 89 میلیارد تومان در سال 1401 به افزایش یافت. بیش از 236 میلیارد تومان در سال 1402 با رشد 165 درصدی.

همچنین هزینه های عمومی و اداری این باشگاه نیز با جهش 70 درصدی مواجه شد و رقم 35 میلیارد و 739 میلیارد تومان را به ثبت رساند. همین موضوع باعث شد زیان عملیاتی پرسپولیس به 267 میلیارد تومان برسد که نسبت به مدت مشابه سال 1401 رشد 142 درصدی داشته است.

درآمد 50 میلیارد تومانی از کجا آمده است؟

اما نکته ای که در صورت های مالی پرسپولیس به چشم می خورد شناسایی درآمدهای حدود 50 میلیارد تومانی از سایر درآمدهای غیرعملیاتی است. نکته جالب اینجاست که باشگاه پرسپولیس هیچ توضیحی در این زمینه ارائه نکرده و مشخص نکرده است که این 50 میلیارد تومان از کدام منبع به باشگاه تزریق شده است.

همچنین هزینه های مالی این باشگاه در این مدت بیش از 31 بار در سال مالی منتهی به خرداد 1401 به ثبت رسید و به بیش از 26 میلیارد تومان رسید. لازم به ذکر است این عدد در صورت مالی سه ماهه شرکت به روز رسانی شده است.

همه اینها در نهایت باعث شد تا پرسپولیس در سال مالی منتهی به خرداد 1402 بیش از 244 میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کند و بدهی جاری و غیرجاری خود را به 700 میلیارد تومان برساند.

استقلال؛ برنده شفافیت

بررسی صورت های مالی باشگاه استقلال نشان می دهد که موضوع ضرر در تیم آبی های تهرانی نیز صادق است. با این تفاوت که ارقام باخت استقلال خیلی سنگین تر از پرسپولیس بود! اما برخلاف پرسپولیس، استقلال آمار خود را شفاف‌تر منتشر کرده است. اما این شفافیت لزوماً نشان دهنده بهتر بودن صورت مالی این باشگاه نیست. چرا که استقلال نیز به دلیل سوء مدیریت، اسیر چاه تاریک باخت شده است.

استقلال در گلوگاه درآمدزایی

بررسی صورت های مالی باشگاه استقلال نیز تنها یک خبر را می رساند؛ این همان سوء مدیریت در دوره های قبل است. مدیرانی که دستاوردشان 529 میلیارد تومان زیان بوده است و باید بررسی شود که منشأ این ضرر چیست.

پیش از هر چیز باید گفت درآمد استقلال در سال مالی منتهی به تیر 1402 بیش از 71 درصد کاهش یافت و به 56 میلیارد تومان رسید. این رقم در سال مالی 1401 بیش از 199 میلیارد تومان بوده است اما درآمد عملیاتی استقلال از کجا بوده است؟

بررسی ها نشان می دهد از 56 میلیارد تومان درآمد عملیاتی آبی ها در سال مالی 1402، حدود 48 میلیارد تومان آن مربوط به اسپانسرینگ و تبلیغات محیطی بوده است. بلیت فروشی نمی تواند منبع درآمد خوبی برای این باشگاه باشد. چرا که استقلال در سال مالی منتهی به تیر 1402 از این محل تنها هفت میلیارد و 566 میلیون تومان درآمد داشته است.


بیشتر بخوانید: ریسک نقطه کور بورس


به این ترتیب تا به این مرحله مشخص است که استقلال در بخش درآمدزایی عملکرد خوبی نداشته است که بیشتر مدیون شرکت اول است. زیرا این اپراتور در پرداخت مطالبات استقلال کوتاهی کرده است.

Magenta در انتهای زیان سهم دارد

افزایش شگفت انگیز دستمزد در باشگاه استقلال

از طرفی هزینه های استقلال در سال مالی منتهی به تیرماه 1402 با جهش عظیمی مواجه شد و درآمد اندک باشگاه جوابگوی این حجم از هزینه ها نبود. به طوری که هزینه ارائه خدمات استقلال در سال مالی منتهی به تیرماه 1402 با جهش 116 درصدی به 546 میلیارد تومان رسید که بیشتر آن مربوط به افزایش تعداد قراردادهای بازیکنان و کادر فنی بود.

به این ترتیب این باشگاه در سال مالی 1402 بیش از 484 میلیارد تومان برای دستمزد بازیکنان و کادر فنی هزینه کرده است که این رقم نسبت به سال گذشته 2.5 برابر رشد کرده است! سوالی که مطرح می شود این است که آیا این میزان افزایش دستمزد طبیعی است؟

توضیحی که باشگاه استقلال در این زمینه داده است این است که افزایش دستمزدها به دلیل اضافه شدن مربی خارجی، افزایش نرخ دلار و قرارداد بازیکنان داخلی است. این موضوع را نمی توان کاملاً قابل قبول دانست; چون نرخ دلار چندان رشد نکرده است.

با توجه به صورت های مالی استقلال شاید گزینه صحیح این باشد که آبی های تهران در سال مالی گذشته ضرر سنگینی داشته اند. همچنین لازم به ذکر است که این مبلغ مستقل از پاداش قهرمانی و برد بوده است. علاوه بر اینها، تقریباً تمام هزینه های استقلال اعم از هتل، سفرهای داخلی و خارجی در سال مالی 1402 نسبت به سال 1401 با افزایش نسبتاً سنگینی روبرو بوده است.

استقلال در گودال باخت

این کاهش درآمدزایی و افزایش هزینه ها باعث شد که استقلال در سال مالی منتهی به تیر 1402 490 میلیارد تومان زیان ناخالص داشته باشد که این رقم بیش از 9 برابر زیان ناخالص استقلال در سال مالی 1401 است. سایر هزینه های استقلال. نیز در این مدت افزایش چشمگیری داشت و زیان خالص این باشگاه به 529 میلیارد تومان رسید.

اما وضعیت درآمدزایی استقلال در سال مالی جدید احتمالا متفاوت است. همانطور که از اخبار مشخص است، استقلال با برندهای مختلفی قرارداد اسپانسری منعقد کرده است که جدیدترین آنها امروز در سامانه کدال فاش شد. بر اساس این توافق، استقلال طی نیم سال دوم 33 میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.

بررسی صورت های مالی استقلال و پرسپولیس به سوال مطرح شده در ابتدای گزارش پاسخ می دهد. بر این اساس به نظر می رسد بخش خصوصی به دلیل زیان مستمر و عدم شفافیت در اعلام جزییات عملکرد باشگاه ها تمایلی به خرید سهام این شرکت ها نداشته و در نهایت استقلال و پرسپولیس بار دیگر به این موضوع تبدیل خواهند شد. متعلق به شرکت های بزرگ دولتی است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *