1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. امریکا بین امشب تا فردا به…

امریکا بین امشب تا فردا به یمن حمله می کند /سایت‌های پرتاب موشک و پهپاد، رادارها و انبارهای سلاح در اطراف شهرهای حدیده و حجه و زیرساخت‌ها در صنعا در بین اهداف هستند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

وال استریت ژورنال نوشت: پس از اینکه نیروهای یمنی روز سه شنبه از اولتیماتوم برای توقف حملات به کشتی هایی که با رگبار موشک و پهپاد از دریای سرخ عبور می کنند سرپیچی کردند، خاورمیانه برای حملات ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع حوثی ها آماده می شود.

به گزارش سرویس بین الملل میهن تجارت، در ادامه این مقاله آمده است: دیپلمات های غربی به مدیران شرکت های کشتیرانی گفته اند که اهداف احتمالاً شامل سایت های پرتاب موشک و پهپاد، رادارها و انبارهای تسلیحاتی در اطراف شهرهای حدیده و الحجه است. زیرساخت در صنعا نیز در لیست اهداف احتمالی قرار دارد.

علاوه بر این، سازمان ملل متحد در اوایل نوامبر اعلام کرد که حضور نیروی دریایی جدید حوثی ها در جزیره کامران نزدیک حدیده و یک پایگاه فراساحلی در مجمع الجزایر زبیر تهدیدی برای کشتیرانی بین المللی است.

یک مقام دفاعی آمریکا و یکی از نزدیکان حوثی‌ها گفت: نیروهای حوثی در پیش‌بینی حمله آمریکا و متحدانش مقداری سلاح و تجهیزات را به مکان دیگری منتقل کرده‌اند و برخی دیگر را تقویت کرده‌اند.

یک منبع نزدیک به حوثی ها گفت که حوثی ها موشک های خود را در پناهگاه هایی که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن در صنعا ساخته است، ذخیره کرده اند.

همچنین نشانه هایی وجود دارد که حوثی ها و متحدان ایرانی آنها در حال آماده شدن برای تشدید تنش هستند. به گفته شرکت مشاوره کشتیرانی TankerTrackers، کشتی بهشاد، یک کشتی ایرانی که پیش از این مقامات امنیتی گفته بودند احتمالاً به دلیل نقشش در کمک به حملات علیه کشتی‌ها هدف قرار گرفته است، بامداد پنجشنبه دریای سرخ را به مقصد بندرعباس ترک کرد.

به گفته یک منبع نزدیک به حوثی ها، ایرانی ها همچنین اطلاعاتی درباره کشتی های مرتبط با اسرائیل که از ترکیه خارج می شوند، ارائه کرده اند. در همین حال، ایران همچنین یک نفتکش یونانی را توقیف کرد که گفته بود به ایالات متحده اجازه داده بود نفت این کشور را در سال گذشته توقیف کند.

قیمت نفت در لندن حدود 2.3 درصد افزایش یافته است. قیمت نفت خام از زمان آغاز حمله حوثی ها در نوامبر نسبتا ثابت بوده است.

جنگجویان حوثی در سال 2014 دولت مرکزی یمن را سرنگون کردند و عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی را بر آن داشت تا علیه آنها عملیات نظامی انجام دهند. ماه ها مذاکرات بین عربستان سعودی و حوثی ها نقشه راهی است که ایالات متحده امیدوار است به حل مناقشه منجر شود.

اما درگیری بین حماس و اسرائیل باعث شد که حوثی‌ها موشک‌ها و پهپادها را به سمت اسرائیل و کشتی‌ها در دریای سرخ پرتاب کنند که به امید توقف عملیات نظامی پایان داد.

اگر حمله ائتلاف بین پنجشنبه شب تا جمعه انجام شود، یک هفته پس از آن خواهد بود که ایالات متحده، بریتانیا و متحدان کلیدی آخرین هشدار را به گروه حوثی یمن برای توقف حملات به کشتی های بین المللی در دریای سرخ صادر کردند.

مقامات امنیتی و مشاوران غربی قبلاً گفته‌اند که دولت بایدن و ائتلاف به رهبری ایالات متحده تاکنون تمایلی به پاسخ قهرآمیز به حوثی‌ها نداشته‌اند تا مبادا جنگی در منطقه آغاز شود، تا حدی به دلیل حمایت تهران از این گروه.

به گفته مقامات دفاعی ایالات متحده، طرح حمله ائتلاف با هدف کاهش حملات حوثی ها در دریای سرخ بدون ایجاد درگیری بیشتر در منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *