1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. یکصد و بیست نماینده پارلمان اتحادیه…

یکصد و بیست نماینده پارلمان اتحادیه اروپا خواستار سلب حق وتوی مجارستان شدند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: یکصد و بیست عضو پارلمان اتحادیه اروپا در یک ائتلاف فراحزبی خواستار لغو حق رای این کشور به دلیل آنچه که زوال دموکراسی در مجارستان و استفاده “غیرقابل قبول” نخست وزیر از حق وتو می نامند، شدند. ویکتور اوربان

در نامه ای که روز جمعه 12 ژانویه به روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا ارسال شد، قانونگذاران معتقدند که این اقدام برای حفاظت از ارزش های اتحادیه اروپا ضروری است.

این نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا می گویند که به دلیل نگرانی بروکسل در مورد کاهش دموکراسی در مجارستان و نقش جنجالی آقای اوربان در نشست دسامبر اتحادیه، چنین درخواستی را مطرح کرده اند.

نخست وزیر مجارستان با اجرای تهدیدات خود و وتو کردن طرح کمک 50 میلیارد یورویی به اوکراین، خشم رهبران اتحادیه اروپا را برانگیخت.

تصویب طرح کمک مالی به اوکراین به موضوعی فوری و حیاتی تبدیل شده است زیرا بروکسل در حال حاضر پولی برای ارسال به کیف ندارد و ایالات متحده نیز در این کشور در بن بست قانونی گرفتار شده است.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است دوباره در اول فوریه برای تصمیم گیری در مورد کمک مالی به اوکراین یا یک طرح جایگزین گرد هم بیایند.

در حالی که شورای اتحادیه اروپا امیدوار است که راه حلی پیدا شود، صبر پارلمان اروپا به پایان رسیده است.

قانونگذاران در نامه مشترک خود از سایر نهادهای اتحادیه اروپا می‌خواهند که بر اساس ماده 7 پیمان اتحادیه اروپا که به نقض ارزش‌های اساسی اتحادیه اروپا می‌پردازد، عمل کنند.

نمایندگان معترض با اشاره به ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا معتقدند مجارستان ارزش های اتحادیه را زیر پا گذاشته است. بر اساس این ماده، کشور مقصر باید برای برخی توضیحات در جلسات دادرسی منظم حاضر شود.

پیش از این در سال 2018، نمایندگان پارلمان اروپا به مجارستان برای اجرای ماده 7 رای منفی دادند. دولت قبلی مجارستان توانست مرحله اول اجرای این ماده را بدون هیچ عواقبی پشت سر بگذارد.

اکنون 120 نفر از 705 عضو پارلمان اروپا خواهان اجرای مرحله دوم ماده 7 هستند که در آن رهبران اتحادیه اروپا می توانند به اتفاق آرا “نقض جدی و مداوم” ارزش های اساسی را تعیین کنند.

اجرای گام دوم مستلزم آن است که یک سوم کشورهای عضو یا کمیسیون اروپا آن را پیشنهاد کنند و مجلس نیز با آن موافقت کند.

قانونگذاران استدلال می‌کنند که این اقدام می‌تواند مجارستان را به مرحله سوم ماده 7 سوق دهد، جایی که شورا می‌تواند «برخی» از حقوقی را که کشور متخلف از آن برخوردار است تعلیق کند. از جمله حق رای برای تصویب قانون و توافق بر سر مواضع مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

با این حال، مراحل 2 و 3 به دلیل ماهیت رادیکال تعلیق هرگز فعال نشدند.

نمایندگان پارلمان اروپا می گویند: اتحادیه اروپا با این کار پیام روشنی به مجارستان می دهد که اقداماتش غیرقابل قبول است.

همچنین این پیام را به همه کشورهای عضو ارسال می کند که اتحادیه اروپا هیچ گونه عقب نشینی در مورد حاکمیت قانون یا تضعیف اصل همکاری صمیمانه، همانطور که در معاهدات ذکر شده است را تحمل نخواهد کرد.

آنها همچنین افزودند که “این تنها راه برای محافظت از ارزش اتحادیه اروپا و تضمین عملکرد فرآیندهای تصمیم گیری است”.

این نامه توسط پتری سارواما، نماینده فنلاندی اروپا ارائه شد و 120 قانونگذار از حزب راست میانه خلق اروپا، سوسیالیست ها و دموکرات ها (S&D)، حزب تجدید اروپا، سبزها و همچنین تعداد انگشت شماری از نمایندگان چپ امضا کردند. احزاب امضا کردند

آقای ساروما در بیانیه ای گفت: «این نامه تمایل روشن پارلمان برای اجرای مرحله دوم ماده 7 را نشان می دهد، اما مهمتر از همه، فوریت رسیدگی به اقدامات ویکتور اوربان را برجسته می کند.»

پارلمان در حال کار بر روی یک قطعنامه غیرالزام آور با تمرکز بر مجارستان است که در جلسه عمومی هفته آینده به رأی گذاشته خواهد شد. آقای ساروما معتقد است که به احتمال زیاد پیشنهاد آغاز مراحل بعدی ماده ۷ نیز به نوعی در این جلسه مطرح شود.

این سیاستمدار فنلاندی گفت: «این سطح از حمایت از راه اندازی یک رویه خاص به ندرت در پارلمان دیده شده است.

اما نباید فراموش کرد که فعال شدن مرحله دوم ماده 7 از سوی مجلس قابل اجرا نیست و قانونگذار جز اعمال فشار سیاسی بر کمیسیون یا کشورهای عضو اتحادیه نمی تواند کاری انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *