1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. چرا پوتین از حمله به یمن…

چرا پوتین از حمله به یمن و افزایش تنش‌ها بین محور مقاومت و آمریکا استقبال می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

هانا نوت، کارشناس سیاست خارجی روسیه، مدیر بخش اوراسیا «مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین» در آمریکا، در تحلیلی از نقش روسیه در حمله آمریکا و انگلیس به یمن، در مجموعه‌ای نوشت. توئیت ها: با توجه به جنگ در اوکراین، روسیه علاقه مند به استفاده از اهرم است و سوء استفاده «محور مقاومت» است. البته این تمایل روسیه قبل از حملات 7 اکتبر وجود داشت.

به گزارش سرویس بین الملل «میهن تجارت»؛ وی در همین رابطه نوشت: روسیه درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل را کرد و وزارت امور خارجه این حمله را «انحراف از قطعنامه های شورای امنیت و بی توجهی کامل به قوانین بین المللی» خواند.

اما آنچه اتفاق افتاد برخلاف منافع روسیه نیست. با تشدید تنش ها در دریای سرخ در هفته های اخیر، روسیه موضع محکمی در حمایت از حوثی ها اتخاذ کرده است.

مسکو از عملیات “نگهبان رفاه” ایالات متحده در دریای سرخ انتقاد کرده است، در حالی که تا حدی از حوثی ها در شورای امنیت سازمان ملل محافظت می کند. در 19 دسامبر و 3 ژانویه.

روسیه از قطعنامه 2722 شورای امنیت که چند روز پیش به تصویب رسید رای ممتنع داد، اما در عین حال تلاش هایی برای ارائه اصلاحاتی از جمله بندهایی که جنگ غزه را عامل حملات حوثی ها می دانست، انجام داد.

در همین حال، برخی کارشناسان روسی ائتلاف دریایی جدید به رهبری آمریکا در دریای سرخ را به تمسخر گرفتند.

در همان زمان، سایر کارشناسان روش به این نتیجه رسیدند که حمل و نقل نفت روسیه تحت تأثیر حملات حوثی ها قرار نخواهد گرفت.

اما نکته کلیدی اینجاست: به دلیل جنگ در اوکراین، روسیه علاقه مند به استفاده از “محور مقاومت” و سوء استفاده از آن است. البته این تمایل روسیه قبل از حملات 7 اکتبر وجود داشت.

موضوع فقط این نیست که این مسائل توجه را از اوکراین منحرف می کند، بلکه بحث مقاومت در برابر آمریکا در خاورمیانه است.

ما شاهد این بازی در سوریه بودیم، جایی که روسیه نه تنها خود نیروهای آمریکایی را مورد آزار و اذیت قرار داد، بلکه به گروه‌های نزدیک به ایران نیز کمک کرد.

در میان گزارش های اخیر مبنی بر اینکه عراق به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از این کشور است، برخی در روسیه گفته اند که این – کاهش حضور آمریکا در منطقه – به نفع مسکو خواهد بود.

التهاب منطقه‌ای به دنبال حملات آمریکا و انگلیس و افزایش تنش متقابل حوثی‌ها می‌تواند باعث شود که آمریکا منابع بیشتری را در منطقه هزینه کند و یا محور مقاومت را از حضور آمریکا عصبانی‌تر کند.

با توجه به رویارویی گسترده مسکو با غرب، هر یک از این دو مورد مورد استقبال روسیه قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *