1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. رامبد جوان چهره نیست؟ ورود آقایان…

رامبد جوان چهره نیست؟ ورود آقایان ممنوع فیلم نبود؟

رامبد جوان چهره نیست؟ ورود آقایان ممنوع فیلم نبود؟

هفته گذشته فیلم‌های بخش رقابتی چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد تا مشخص شود در ویترین سال آینده سینمای ایران در اکران عمومی چه موضوعات و موضوعاتی قرار می‌گیرد.

به گزارش اعتماد، فهرستی از فیلم هایی وجود دارد که به گفته بسیاری از کارشناسان سینما، نه تنها کمترین رغبت و انگیزه ای برای تماشای آن و حضور در جشنواره فجر ایجاد نمی کنند، بلکه مشخص نیست این فیلم ها در جذب هم موفق باشند یا خیر. مخاطب در اکران سال آینده یا نه؟ مهرزاد دانش، منتقد سینما و عضو هیئت داوران سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در توییتی نوشت: حتی نگاهی گذرا به فهرست این فیلم ها معنا ندارد.

اگرچه پیش‌بینی‌ها حاکی از حضور بیشتر فیلم‌های کمدی در جشنواره امسال بود، اما فیلم‌های منتخب بخش سودای سیمرغ بیش از هر چیز سیاستی را نشان می‌دهند که محمد خزایی، رئیس سازمان سینمایی در همان ابتدای کار بر آن تاکید کرد. ریاست جمهوری خزاعی در بیشتر صحبت های خود از لزوم سینمای انقلابی و اسلامی در دوران مدیریت خود صحبت می کرد و اکنون بیشتر فیلم های چهل و دومین جشنواره فیلم فجر رنگ و بوی جنگی، انقلابی و اسلامی دارد به طوری که برخی رسانه ها به شوخی تیتر زدند که این جشنواره فیلم فجر یا جشنواره فیلم. دفاع مقدس؟

اما موضوع دیگری که در روزهای گذشته سردرگمی های زیادی را برای جشنواره ایجاد کرده، عدم حضور فیلم های مهران مدیری و رامبد جوان در این رویداد است. از همان ابتدای نامگذاری فیلم‌های بخش مسابقه، این سوال برای رسانه‌ها به وجود آمد که چرا برخلاف گمانه‌زنی‌ها، آثار رامبد جوان و مهران مدیری در فهرست فیلم‌های بخش مسابقه امسال قرار ندارند. جشنواره فیلم فجر؟

تا اینکه محمدرضا عباسیان به این حاشیه ها پایان داد و در یک گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد: رامبد جوان و مهران مدیری چندان چهره ای در سینما نیستند، بیشتر چهره های تلویزیونی هستند و سابقه آنها در سینما تاثیرگذار نیست.

در این مقاله قصد نداریم از فیلم های رامبد جوان و مهران مدیری دفاع کنیم، اما این صحبت های عضو هیئت انتخاب جشنواره درباره چهره نشدن رامبد جوان و مهران مدیری در سینما سوالات متعددی را مطرح می کند.

1- کاش آقای عباسیان توضیح می دادند که معیار انتخاب فیلم در جشنواره فیلم فجر از نظر ایشان چیست؟ آیا فیلمسازان برای انتخاب فیلم در بخش مسابقه باید چهره باشند؟ آیا کیفیت فیلم یا چهره فیلمسازان اولین معیار برای ورود یک فیلم به رقابت است؟

2- ای کاش آقای عباسیان نگاهی به تاریخچه مهران مدیری و رامبد جوان در سینما می انداخت که نمونه ای از فیلم «ورود آقایان ممنوع» به کارگردانی رامبد جوان در سال 89 در بیست و نهم فجر اکران شد. جشنواره فیلم و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کرد. آسایش برای بازی در فیلم «ورود آقایان ممنوع» دریافت کرد.

3- آقای عباسیان بهتر از هرکسی بداند که مهران مدیری قبل از اینکه تلویزیونی شود در سینما حضور داشت و در فیلم «ملاقات» با موضوع جنگ و جبهه به کارگردانی محمدرضا بازی کرد.

4- با صحبت های آقای عباسیان ای کاش توضیح می دادند که به نظر ایشان سروش صحت که فیلمش در قسمت مسابقه است، آیا او یک شخصیت سینمایی است یا تلویزیونی؟

به نظر می رسد عدم حضور فیلم های مهران مدیری و رامبد جوان در بخش مسابقه جشنواره فجر بیشتر ناشی از ترکیب و تطهیر انقلابی است که آقایان مد نظر دارند. نگاهی به فیلم های بخش مسابقه گواه این مدعاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *