1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. با کودکان دارای لکنت چگونه برخورد…

با کودکان دارای لکنت چگونه برخورد کنیم؟

احمد پدرام در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به شیوع لکنت زبان در بین کودکان اظهار کرد: لکنت یکی از مواردی است که والدین کودکان نگران آن هستند. فشار عاطفی در هنگام صحبت و سرزنش کودک باعث وحشت والدین می شود و مکث ها یا توقف های طبیعی و اشتباهات جزئی را به عنوان اختلالات گفتاری در نظر می گیرند.

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهد اختلال لکنت در پسران بیشتر دیده می شود و سن شیوع آن بین دو تا پنج سالگی است، گفت: لکنت اختلالی در ریتم کلام یا تاخیر و مکث در گفتن کلمات، تکرار و نقاشی است. صداها یا تغییر صداها با صداهای جایگزین و برش تلفظ کلمات مشخص می شود.

این روانشناس تصریح کرد: کودکان مبتلا به این اختلال زمانی که در جمع هستند به خصوص در مدرسه و یا با غریبه ها مواجه می شوند شرایط سخت تری دارند اما زمانی که تنها یا آرام هستند، در حال آواز خواندن و یا زمانی که عصبی هستند ممکن است دچار این مشکل شوند. مشکل در گفتار آنها انجام ندهید

پدرام اظهار داشت: بسیاری از این کودکان مشکلات عاطفی یا اضطرابی دارند و ممکن است در بررسی نظام خانواده مشکلاتی در روابط وجود داشته باشد. و درگیری های موجود در رابطه با کودک می تواند مشکل را پیچیده کند.

وی گفت: برای درمان لکنت زبانی که به دلیل اضطراب و ناراحتی کودک رخ می دهد باید به کودک و نوع ارتباط با او توجه کرد. در واقع درک تعارض درونی و بیرونی کودک و بهبود رابطه خانواده با او اولین قدم برای کمک به کودک است. .

این روانشناس با بیان اینکه وقتی کودکان سعی می کنند لکنت نداشته باشند، لکنت آنها افزایش می یابد و زمانی که لکنت خود را بپذیرند، لکنت آنها کاهش می یابد، افزود: این اختلال در کودکان به سرعت برطرف نمی شود و لکنت به یکباره متوقف نمی شود. .

پدرام تاکید کرد: اطرافیان کودکان لکنت زبان نباید در چهره خود احساس ناراحتی کنند و نسبت به آنها بی توجه باشند، باید با این کودکان نرم صحبت کرد، اما نباید از آنها بخواهیم آهسته صحبت کنند و والدین این کودکان نیز توجه داشته باشند. آنها باید مانند سایر کودکان با این کودکان صحبت کنند و آنها را از چرخه ارتباط حذف نکنند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی دادن به این کودکان و داشتن رابطه عادی با آنها، پرهیز از صحبت در جای خود یا تکمیل کلمات، بررسی و کاهش تعارضات خانوادگی، پذیرش لکنت زبان آنها و مراجعه به روانشناس نیز از جمله مواردی است که با آن مواجه می شود. باید به این کودکان توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *