1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. ریخت‌وپاش تاریخی شبکه نسیم؛ هرمیهمان ۴۰۰…

ریخت‌وپاش تاریخی شبکه نسیم؛ هرمیهمان ۴۰۰ یا ۶۰۰ میلیون

ریخت‌وپاش تاریخی شبکه نسیم؛ هرمیهمان ۴۰۰ یا ۶۰۰ میلیون

دنیای اقتصاد نوشت: با شروع جام ملت های آسیا این روند تشدید شده و از جمله برنامه ای که در شبکه نسیم مشغول دعوت از میهمانان سرشناس است، کیف را شل کرده است. گفته می شود 400 یا 600 میلیون تومان به علی پروین و یحیی گل محمدی پرداخت کرده اند.

گفتیم از صحت این خبرها اطلاعی نداریم، اما توالی گزارش ها و تکذیب نشدن موضوع نشان می دهد احتمالا گمانه زنی ها اشتباه نیست. اگر تلویزیون رسم داشت که به مهمانانش سکه و پول بدهد. می دانیم که در بسیاری از کشورهای جهان ستاره ها برای حضور در مقابل دوربین پول می گیرند، اما سوال اینجاست که آیا تلویزیون آنجا هم توسط دولت اداره می شود و مستقیماً پول خود را از جیب مردم می گیرد؟

اگر رسانه های خصوصی سخاوتمند باشند، اشکالی ندارد و به کسی مربوط نمی شود. در هر صورت احتمالاً با خود حساب هایی دارند که در نهایت سود می برند، اما موضوع سازمانی که از بیت المال وجوه دریافت می کند متفاوت است. آیا واقعا کشور «فقیر» نیست که پول مردم خرج این چیزها شود؟

همچنین آیا از صبح تا شب در همین تلویزیون و رسانه ها به سلبریتی ها انتقاد نمی شد؟ پس چرا مکان ها برای جذب مخاطب و صرف هزینه های زیاد به آنها متوسل می شوند؟ وقتی مهمانان برنامه با چنین چهره هایی روی آنتن می روند، خدا می داند که محمدرضا گلزار چقدر طول کشید تا با اجرای یک مسابقه جدید در این رسانه موافقت کند!

پس چرا پویول روی آنتن نرفت؟

با توجه به دستکاری های باورنکردنی این روزهای تلویزیون نسبت به مهمانانش، بد نیست به یک مثال ساده توجه کنید تا بیش از پیش به تناقضات حاکم بر صدا و سیما پی ببرید. در سال 2018 که قرار بود کارلوس پویول به عنوان کارشناس ویژه برنامه جام جهانی در تلویزیون ظاهر شود، این موضوع در دقیقه 90 به طرز عجیبی لغو شد و مدافع سابق بارسلونا با وجود سفر به تهران نتوانست وارد استودیوی پخش زنده شود. در آن زمان این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرد و در نهایت روزنامه رسمی تلویزیون با رقم بالایی که در این شرایط بد اقتصادی باید به پویول پرداخت می شد فرار کرد.

این رسانه در بخشی از گزارش آن زمان گفت: در زمانی که کشور با تحریم ها دست و پنجه نرم می کرد، لوئیز فیگو کاپیتان سابق تیم ملی پرتغال و بازیکن تیم های باشگاهی بارسلونا و رئال مادرید بود. دعوت شد تا در ویژه برنامه قرعه کشی جام جهانی شرکت کند.پس از این دعوت، خبر رسید که فیگو حدود 100 هزار یورو (معادل نیم میلیارد تومان) برای حضور دقایقی در تلویزیون دریافت کرده است.هزینه حضور پویول در این برنامه حدود 600 میلیون تومان بود که با وجود اینکه اسپانسر این مبلغ را پذیرفت، باز هم مناسب نبود و سازمان صداوسیما با این هزینه های هنگفت در شرایط فعلی اقتصادی کشور مخالف بود.

یعنی پویول آمده بود، اسپانسر پولش را داده بود، اما چون صداوسیما احساس می کرد در این شرایط اقتصادی استفاده از چنین مهمانی با این بودجه درست نیست، او را روی آنتن نگذاشت. حالا چه شد که دوستان اینقدر دستشان باز است تا نظر طناز مربی و پیشکسوت را جلب کنند؟ آیا بحران مخاطب به اوج خود رسیده یا چون همه «خودی» هستند و خبری از امثال عادل فردوسی پور نیست، پرداخت به مهمان اشکالی ندارد؟ شاید دردهای اقتصادی مردم در این شش سال برطرف شده است. همچنان منتظریم تلویزیون اخبار اخیر مبنی بر پرداخت چند صد میلیونی به امثال یحیی گل محمدی، علی پروین، مهدی هاشمی نسب و حسن ریوندی را تکذیب یا حداقل توجیه کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *