1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. افزایش ۱۵ درصدی تولید برنج در…

افزایش ۱۵ درصدی تولید برنج در سال جاریرئیس اتاق اصناف کشاورزی از افزایش 15 درصدی تولید برنج نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: خودکفایی با افزایش عملکرد بدون افزایش سطح زیر کشت امکان پذیر است.به گزارش به گزارش میهن تجارت، قاسم پیشاور رئیس اتاق اصناف کشاورزی از افزایش 10 تا 15 درصدی تولید برنج نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بر اساس آمار امسال تولید برنج به 2 میلیون و 250 تا 2 میلیون و 300 هزار تن رسیده است.

به گفته وی، با توجه به اینکه کشاورزان بر اساس دلار آزاد تولید می کنند، نمی توانند با برنج خارجی رقابت کنند.

پیشه ور با بیان اینکه پتانسیل خودکفایی برنج در استان های شمالی وجود دارد افزود: تولیدکننده داخلی موظف به تامین برنج داخلی است که در صورت حمایت از تولید، تامین نیاز را تضمین می کند اما متاسفانه حمایت ها به سمتی است. واردات که به تولید آسیب جدی می زند در حالی که با تزریق یارانه به تولید داخلی به جای واردات، سیاست خودکفایی محقق می شود.

حداکثر نیاز کشور به برنج 500000 تا 700000 تن است.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی ادامه داد: بر اساس آمار تولید داخلی و مصرف سرانه حداکثر نیاز کشور با احتساب ذخایر استراتژیک 500 تا 700 هزار تن است. اما با توجه به اینکه محصول در دست کشاورزان و در انبارها باقی می ماند، اولین معادن رئیس جمهور اعلام کردند تا زمانی که یک گرم برنج در دست کشاورزان قرار نگیرد، واردات ممنوع شود.

به گفته وی با توزیع بذر مناسب بین کشاورزان و افزایش عملکرد در واحد سطح تا 4 تن در هکتار می توان بدون افزایش سطح زیر کشت به خودکفایی رسید.

این متخصص قیمت نهایی هر کیلو انواع بومی را 80 هزار تومان اعلام کرد و افزود: بنابراین هر کیلو محصول باید با نرخ 90 تا 100 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد و عرضه با نرخ های بالاتر گران است. همچنین اگر برنج خارجی با ارز آزاد وارد شود قیمت آن با برنج داخلی برابری می کند.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به اینکه تولید برنج سال گذشته و امسال در انبارها است، بنابراین بازرگانی دولتی باید حمایت ها را بر اساس نرخ تضمینی خریداری کند. اما پارسال به دلیل اینکه قیمت برنج 80 هزار تومان بود و دولت قصد خرید آن را با نرخ 65 هزار تومان داشت، خرید حمایتی انجام نشد.
منبع:

باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *