1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. گوشت 20 هزار تومان ارزان شده…

گوشت 20 هزار تومان ارزان شده است

ادعای جدید وزارت کشاورزی: ​​گوشت 20 هزار تومان ارزان شد


معاون تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دو هفته گذشته با واردات دام زنده قیمت ها 20 هزار تومان در هر کیلو کاهش یافته است و قیمت تعادلی گوشت گوسفند نیز حدود 400 تا 420 هزار تومان است. ، که در پایان سال به آن خواهیم رسید.به گزارش به گزارش میهن تجارت، علیرضا پیمان پاک، معاون بازرگانی و تنظیم بازار وزیر جهاد کشاورزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت.
مجری: با توجه به یکی دو سال متوالی خشکسالی و همچنین افزایش قیمت تمام شده دام به دلیل حذف ارز ترجیحی که سال گذشته یک قانون و تکلیف برای دولت بود، برخی از دام های سبک کشور بخش آسیب دیده است. در مورد ذخایر تولیدی کشور هم همینطور است. حمایت های دامی کشور به دلیل عرضه بیشتر دام و به ویژه دام های مولد به کشتارگاه آسیب دیده است.

پیمان پاک گفت: جمعیت دام در حوزه جهاد به ویژه در حوزه دام سبک که منطقه پراکنده ای است عددی نیست که بتوان بر آن تاکید زیادی کرد. دوستان روی این بحث آمار و ارقام کار می کنند مثلا در زمینه طیور و دام سنگین اما نکته مهم اینجاست که سالانه 11 میلیون راس دام سبک در کشتارگاه های ما فروخته می شد که در سال 1400 این رقم به 16 میلیون رسید. طبق آمار مرکز آمار هفده میلیون. یعنی به طور متوسط ​​حدود 11 تا 12 میلیون دام اضافی عرضه شده در دو سال گذشته را در نظر بگیرید. یعنی ذخایر دامی ما کم شده است.

ما نباید نگران نهاده های دامی باشیم

معاون بازرگانی و تنظیم بازار همچنین تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود 400 هزار تن جو دوسر مازاد به همراه 600 هزار تن ذخیره پشتیبانی دام در بازار داریم که به این معناست که هیچ نگرانی برای نهاده های دامی نداریم.

وی همچنین گفت: بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته ایم یعنی در بهار و تابستان سال آینده 25 درصد افزایش عرضه گوشت نسبت به سال گذشته داشته ایم. امسال و این تاثیر مثبتی در کاهش قیمت ها دارد.

وی افزود: نکته ای که اشاره کردید به دلیل وارداتی که انجام می دادیم تا اواسط آذر تقریبا کنترل شد. من می خواهم به این واردات اشاره کنم، چون دوستان گاهی در فضای مجازی حرف های غیرحرفه ای می زنند، این واردات پنج درصد کل تولیدات دامی کشور نیست، اما به گونه ای برنامه ریزی می کنیم که بتوان آن را کنترل و تنظیم کرد. در ماه گذشته با توجه به اینکه این گوشت از کشورهای مختلف می آید در تعطیلات ژانویه و به خصوص در شش ماه دوم سال به دلیل سرما می توانیم این دام را از یک سری کشورهای خاص و از نیمکره جنوبی و از اوراسیا به دلیل هوای سرد. و مشکلات لجستیکی کمتر محتمل است.

پیمان پاک توضیح داد: تعطیلات دی ماه باعث شد هم کشتارگاه ها تعطیل شود و هم بحث لجستیک هوایی با مشکل مواجه شود. پس از این افزایش واردات، قیمت تثبیت شد و در هفته گذشته قیمت دام زنده 20 هزار تومان، گوشت گرم حدود 10 تا 20 هزار تومان و قیمت تعادلی گوسفند کاهش یافت. گوشت حدود 400 تا 420 هزار تومان است که در پایان سال به آن خواهیم رسید. همچنین می توان گفت این قیمت تا اسفند کاهش و از نیمه دوم اسفند افزایش بیشتری خواهد داشت.
منبع:

تسنیم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *