1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. تلاش بورس برای بقا در بازار…

تلاش بورس برای بقا در بازار پر اضطراب

بازار از دریچه آمار

در جریان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 0.05 درصد کاهش یافت و در سطح 2 میلیون و 185 هزار واحد به کار خود پایان داد. نماگر هم وزن که اثر یکسان تمامی نمادهای معاملاتی را نشان می دهد و چهره بازار را مطلوب تری نشان می دهد، در روز گذشته رشد اندکی 0.09 درصدی را به ثبت رساند. در بازار فرابورس، شاخص کل فرابورس کاهش 0.14 درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات خرد بورسی شامل سهام و حق تقدم در روز گذشته رقم 4 هزار و 266 میلیارد تومان را به ثبت رساند. همچنین 40 میلیارد تومان سرمایه واقعی از بورس خارج شد.

آنچه گذشت

بورس اوراق بهادار تهران در ماه های اخیر فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشته است. بورس از ابتدای آبان ماه سال گذشته تغییر فاز داد و از مسیر نزولی در مسیر صعودی گام برداشت. از ابتدای اسفندماه سال گذشته روند قیمتی در بورس با جدیت تمام در مسیر صعودی قرار گرفت و کل بورس تهران در اکثر نمادهای معاملاتی با افزایش تقاضا همراه شد. روزهای خوب بورس تهران در سال جاری ادامه یافت و اقبال سرمایه گذاران به معاملات تالار شیشه ای باعث شد تا تمامی سقف ها و قله های تاریخی شاخص های بورسی در مرداد 1398 یکی پس از دیگری فتح شود و شاخص ها برای ثبت سقف قیمت جدید این روند خوب در بورس تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری ادامه داشت، اما پس از شوک وارده به بازار در اواسط اردیبهشت، کل بازار سرمایه با رکود معاملاتی همراه شد و همه به کمای کامل فرو رفتند. از نیمه دوم اردیبهشت ماه خروج پول از چرخه معاملات سهام در اکثر روزهای معاملاتی روند غالب بوده و ارزش معاملات خرد در بازار سهام هر روز نسبت به روزهای گذشته کمتر بود.


بیشتر بخوانید: تداوم بی توجهی بورس به دلار


هر دو عامل ذکر شده حاکی از آن است که پس از تجربه یک دوره رشد قیمت که تقریباً 75 روز به طول انجامید، بورس در 6 ماه گذشته روی سکه سهام عدالت را به سهامداران نشان داده و مردم را به این نتیجه رسانده است که بورس بازاری است که افت ناگهانی و نوسان در مقیاس بالا از ویژگی های اصلی آن است و دستیابی به رونق و موفقیت روزافزون در این بازار منوط به شانس نیست و باید وضعیت این بازار را به صورت بنیادی بررسی کرد. راه و تمام ترفندها و ترفندهای قابلمه. گری این بازار را یاد گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *