1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. دو نوجوان در کره شمالی به…

دو نوجوان در کره شمالی به جرم تماشای سریال‌های کره‌ای به ۱۲ سال حبس با اعمال شاقه محکوم شدند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: فیلم نادری از محکومیت دو پسر نوجوان در کره شمالی به دلیل تماشای نمایش های کره ای به 12 سال کار سخت توسط بخش کره بی بی سی به دست آمده است.

در این ویدیو که به نظر می رسد در سال 2022 گرفته شده است، دو پسر نوجوان را می بینیم که با دستبند در مقابل صدها دانش آموز در استادیوم ایستاده اند.

همچنین می بینیم که افسران یونیفرم پوش به نوجوانان توبیخ می کنند تا «به اشتباه خود پی ببرند».

تماشای فیلم های کره جنوبی از جمله محصولات تلویزیونی این کشور در کره شمالی ممنوع است.

با وجود چنین قوانینی، برخی حاضرند برای دسترسی به درام های کره ای که مخاطبان زیادی در سراسر جهان دارند، جریمه های سنگینی بپردازند.

چنین فیلم هایی به ندرت به دست می آید، زیرا انتقال و انتشار عکس و فیلم و سایر مدارک و اسناد زندگی در کره شمالی در خارج از کشور ممنوع است.

این ویدئو توسط موسسه تحقیقات توسعه شمال-جنوب (SAND) که با فراریان از کره شمالی کار می کند در اختیار بی بی سی قرار گرفته است.

این موسسه می گوید مقامات کره شمالی در چنین مواردی سختگیرتر شده اند. بر اساس گزارش ها، این کلیپ به منظور آموزش و هشدار به شهروندان برای پرهیز از تماشای «محتوای منحط» در کره شمالی منتشر و پخش شده است.

راوی متن در این ویدئو مدام جملاتی حاوی تبلیغات کره شمالی را تکرار می کند و با اشاره به کره جنوبی می گوید: فرهنگ فاسد رژیم دست نشانده حتی در بین نوجوانان نیز گسترش یافته است، این نوجوانان تنها 16 سال سن دارند اما آنها تمام آینده با این عمل ویران شده است.”

در گذشته، کودکانی که از این طریق قانون را زیر پا می گذاشتند، به جای پشت میله های زندان به اردوگاه های کار اجباری نوجوانان فرستاده می شدند و مجازات آنها معمولا کمتر از پنج سال بود.

یک فراری از کره شمالی پیشتر به بی بی سی گفته بود که مجبور شده است شاهد اعدام یک جوان 22 ساله باشد. او می گوید مرد جوان متهم به گوش دادن به موسیقی کره جنوبی بود و فیلم های کره جنوبی را با دوستش به اشتراک گذاشته بود.

چوی کیونگ هوی، مدیر موسسه تحقیقاتی ساند، می گوید که پیونگ یانگ گسترش روزافزون موسیقی پاپ، فیلم ها و مجموعه های کره جنوبی را می بیند و آن را تهدیدی برای ایدئولوژی و اعتقادات این کشور می داند.

وی گفت: تمجید و تقویت جامعه کره جنوبی به زودی منجر به تضعیف نظام کره شمالی خواهد شد… این برخلاف ایدئولوژی تک بعدی است که باعث می شود کره شمالی به خانواده کیم احترام بگذارد.

کره شمالی در حدود سال 2000 در جریان “سیاست آفتاب” که شامل کمک های اقتصادی رایگان و کمک های بشردوستانه به کره شمالی بود، با محصولات سرگرمی کره جنوبی آشنا شدند.

سئول در سال 2010 به این سیاست پایان داد و اظهار داشت که این کمک برای مردم عادی جامعه کره شمالی که توسط این سیاست مورد هدف قرار گرفته بودند در دسترس نبود و منجر به “تغییرات مثبت” در نحوه رفتار پیونگ یانگ نشد.

اما محصولات کره جنوبی همچنان از طریق چین به کره شمالی می رسد.

یکی از فراریان از کره شمالی به بی بی سی کره گفت: “اگر در حال تماشای یک فیلم آمریکایی گرفتار شوید، ممکن است بتوانید با پرداخت رشوه فرار کنید، اما اگر فیلم یا سریال کره جنوبی را تماشا کنید، تیراندازی خواهید شد.” .

وی ادامه می دهد: برای مردم کره شمالی، فیلم های کره ای یک “مخدر مخدر” است که به آنها کمک می کند سختی های زندگی واقعی خود را فراموش کنند.

یکی دیگر از فراریان کره شمالی که حدود 20 سال سن دارد، می گوید: در کره شمالی به ما می گویند مردم کره جنوبی نسبت به ما زندگی فلاکت بار و نامناسبی دارند، اما وقتی فیلم ها و سریال های کره جنوبی را تماشا می کنید، می بینید. که در آنجا دنیایی وجود دارد، کاملا متفاوت است، فکر می کنم مقامات کره شمالی به خوبی از این موضوع آگاه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *