1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. تعلل وزارت صمت در تدوین آیین‌نامه…

تعلل وزارت صمت در تدوین آیین‌نامه استاندارد اجباری پوشاکحدود 6 ماه از تصویب آیین نامه اجرای استانداردهای اجباری پوشاک می گذرد اما تاکنون به دلیل تعلل وزارت صنعت، معدن و تجارت به مرحله تدوین نرسیده است.حدود 6 ماه از تصویب استاندارد اجباری در حوزه منسوجات سلامت محور می گذرد. مصوبه ای که در یکصد و هفدهمین جلسه شورای عالی استاندارد به ریاست رئیس جمهور به تصویب رسید.

اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد در تشریح این استاندارد اجباری می گوید: لیبل گذاری و علامت گذاری منسوجات در صنعت نساجی در گام اول برای انواع پوشاک بچه گانه و به طور کلی لباس هایی که در تماس مستقیم هستند اجباری اعلام شد. با پوست بدن

مهدی اسلام پناه پیش از این در این خصوص به تسنیم گفته بود: یکی از مهم ترین مواردی که سازمان استاندارد به طور جدی به آن ورود کرده، بحث ایمنی و سلامت افراد جامعه است که با تدوین یکی از مهم ترین موارد آن است. استاندارد اجباری در منسوجات سلامت محور. به آن پرداخته شده است.

هر استاندارد اجباری به یک دوره 6 ماهه پس از تصویب نیاز دارد

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: روند اجرای هر استاندارد اجباری پس از تصویب آن نیازمند یک دوره زمانی 6 ماهه است. یکی از دلایل عدم اجرای استاندارد پوشاک تعلل وزارت بهداشت به عنوان یکی از مسئولان اصلی در این زمینه است که همچنان برنامه ای برای اجرای برچسب دارد. تمرکزی بر روی منسوجات سلامت محور ارائه نکرده است.

وی افزود: در گام اول منسوجاتی را که مستقیماً با پوست بدن در تماس هستند علامت گذاری کردیم و پوشاک نوزاد و بچه و لباس زیر را تحت استاندارد اجباری قرار دادیم که در یکصد و هفدهمین جلسه شورای عالی به تصویب رسید. استاندارد در تیرماه سال جاری رسیده است

به گزارش اسلام پناه، استفاده درازمدت از برخی منسوجات در لباس های مذکور به دلیل تماس مستقیم با پوست، باعث بروز انواع بیماری ها و عوارض صعب العلاج و سرطانی از جمله ناباروری می شود و در واقع وجه تمایز سلامتی و سرطان است. .

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: پوشاک یک کالای پرکاربرد است، بنابراین وقتی در سبد خرید خانوار قرار می گیرد و هزینه آن پرداخت می شود، باید جنسیت مصرف کننده را به اطلاع مصرف کننده برسانیم.

اسلام پناه گفت: با ایجاد این استاندارد اجباری، تولیدکنندگان پوشاک موظف شده اند لباس و لباس زیر نوزاد و کودک را برچسب گذاری کنند تا مصرف کننده از مواد و مثلاً میزان پنبه و ویسکوز موجود در آن آگاهی کامل داشته باشد. برای انتخاب محصول مورد نظر استفاده می شود.
منبع:

تسنیم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *