1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. مقام مصری: با ایران و انصارالله…

مقام مصری: با ایران و انصارالله برای کنترل تنش، در تماس هستیم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: یک منبع رسمی مصری امروز (9 ژانویه) در مصاحبه ای اعلام کرد که قاهره مخالف گزینه نظامی آمریکا در دریای سرخ است و تنها راه کاهش تنش را پایان جنگ در غزه می داند.

وی به پایگاه خبری العربی الجدید گفت: قاهره دائما با گروه انصارالله در تماس است و بارها به یمنی ها تاکید کرده است که در حملات آمریکا و انگلیس به مواضع آنها شرکت نکرده و نخواهد کرد.

به گفته وی، موضوع اصلی در این تماس ها تلاش برای جلوگیری از گسترش تنش در منطقه و متاثر شدن از عبور کانال سوئز به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد مصر است.

در چند روز گذشته، آمریکا و انگلیس در واکنش به ممانعت نیروهای مسلح یمن از عبور کشتی ها به بنادر فلسطین اشغالی، بارها به خاک یمن حمله کردند، وضعیتی که عبور کشتی ها از کانال سوئز را 40 کاهش داده است. ٪. یمنی ها می گویند تنها پس از پایان جنگ غزه عملیات خود را در دریای سرخ متوقف خواهند کرد.

این مقام مصری همچنین به العربی الجدید گفت: قاهره به دولت آمریکا اعلام کرد که راه حل نظامی در دریای سرخ راه حل نیست و این موضوع باید به صورت ریشه ای حل شود، یعنی با پایان یافتن برجام. جنگ در غزه

وی با بیان اینکه مذاکرات مصر و انصارالله پیشرفت مثبتی دارد، افزود: مقامات مصر به حوثی‌ها اطمینان داده‌اند که مذاکرات آنها با اسرائیل برای افزایش کمک‌ها به غزه پیشرفت زیادی داشته است و این همان چیزی است که حوثی‌ها می‌خواهند و به همین دلیل عملیات را آغاز کردند. به دریای سرخ زدند.»

سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز صبح امروز اعلام کرد که نیروهای ارتش یمن یک کشتی دیگر آمریکایی را در نزدیکی خلیج عدن هدف قرار داده اند. به گفته یحیی سریع، ناو آمریکایی «کیم رنجر» با موشک راست هدف قرار گرفت و موشک ها به هدف اصابت کرد.

در این میان «محمد البخیتی» از اعضای ارشد جنبش انصارالله گفت که «کشتی های اسرائیلی یا کشتی هایی که به هر نحوی به آنها متصل باشند، کوچکترین شانسی برای عبور از دریای سرخ نخواهند داشت».

از سوی دیگر، یک دیپلمات مصری بدون اشاره به نام خود به العربی جدید گفت که مقدمات سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به قاهره در روزهای آینده در حال انجام است و تماس های قاهره و تهران انجام شده است. در دوره اخیر از آغاز جنگ در غزه توسعه یافته است.

وی همچنین گفت: با وجود افزایش تنش میان آمریکا و اسرائیل با ایران، روابط مصر و ایران شاهد توسعه چشمگیری خواهد بود. وی گفت: مصر حداقل یک بار به عنوان یک واسطه عمل کرده است تا پیام آمریکا را به ایران برساند.

در همین راستا، «رخا احمد حسن»، عضو شورای امور خارجه مصر، نهم دی ماه در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه از احتمال بازگشت روابط ایران و مصر به بالاترین سطح خود خبر داد. تبادل سفرا و با اشاره به تماس تلفنی ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران. وی با «عبدالفتاح السیسی» و تبریک پیروزی وی در میهن تجارتات ریاست جمهوری مصر، گفت: روابط دو کشور توسعه چشمگیری داشته است.

حسین امیرعبداللهیان، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز اول نوامبر اعلام کرد که با همتای مصری خود برای رساندن کمک های ایران به مردم غزه به توافق رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *