1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. چرا گوشت سگ در کره جنوبی…

چرا گوشت سگ در کره جنوبی موضوع حساسی است؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

بی بی سی: یکی از حساس ترین سوالاتی که یک خارجی ممکن است در کره جنوبی بپرسد این است: “آیا شما گوشت سگ می خورید؟” پاسخ به این سوال اغلب به سن فردی که از او پرسیده می شود بستگی دارد.

پارک یون یونگ، متخصص پزشکی 30 ساله ای که در حال حاضر در آلمان کار می کند، اعتراف می کند که این سوال را توهین آمیز می داند. او می گوید: «این واقعا خسته کننده است. همیشه باید به همه توضیح دهم که تا به حال گوشت سگ نخورده ام. غذاهای گوشت سگ در کره جنوبی بیشتر توسط افراد مسن خورده می شود، اما خارجی ها همیشه این موضوع را تبلیغ می کنند.

این نکته منفی زیادی دارد و به این معناست که کره ای ها چیزهای بسیار بدی می خورند و فرهنگ آنها مانند بربرها است.

اما دوران طرح چنین سوالی رو به پایان است. اخیراً، دولت کره جنوبی قانون جدیدی را تصویب کرده است که پرورش، قصابی، توزیع و فروش گوشت سگ را ممنوع می کند.

قانون جدید به این رویه چند صد ساله پایان خواهد داد. دکتر جو یونگها، استاد مردم شناسی در دانشگاه فارغ التحصیل کره توضیح می دهد که گاوها همیشه از ارزش بالایی برخوردار بوده اند. آنها به قدری ارزشمند بودند که تا قرن نوزدهم باید مجوز دولتی برای کشتن آنها می گرفت.

به همین دلیل منابع دیگری برای تامین پروتئین مورد نیاز بود. برای ساکنان شبه جزیره کره، گوشت سگ بهترین میهن تجارت بود و مردم از همه طبقات اجتماعی از آن لذت می بردند. البته همیشه عده ای بودند که از خوردن آن امتناع می کردند.

مانند هر گوشت دیگری، غذاهای مخصوصی که با گوشت سگ درست می‌شدند رایج شد. مانند سوپ پخته شده با گوشت سگ به نام بوسینتاگ و همچنین تکه های پخته شده گوشت سگ.

اگر با کره ای های مسن تر صحبت کنید، بسیاری از آنها همچنان در مورد فواید و خوشمزه بودن گوشت سگ و مغذی بودن آن، هضم آسان و مخصوصاً مناسب برای گرمای تابستان صحبت می کنند.

در سال 1988 المپیک سئول که بزرگترین گردهمایی بین المللی به میزبانی کره جنوبی بود در این کشور برگزار شد. این برای بسیاری از کره ای ها شوکه کننده بود که تیترهای سرتاسر جهان مملو از انتقاد از مصرف گوشت سگ در این کشور بود.

دکتر جو می گوید: در ابتدا بسیاری از مردم به ویژه نخبگان اجتماعی از این رویکرد جهانی خشمگین بودند و آن را نوعی بی احترامی به فرهنگ کره می دانستند، اما به مرور زمان افراد بیشتری از این موضوع احساس شرمندگی می کنند و از آن انتقاد می کنند. .

طبق نظرسنجی گالوپ در سال گذشته، تنها 8 درصد از کره ای ها در 12 ماه گذشته گوشت سگ مصرف کرده اند. این رقم در مقایسه با 27 درصد در سال 2015 به طور قابل توجهی کاهش یافته است. انجمن سگ های غذایی کره، سازمانی که این صنعت را نمایندگی می کند نیز ارقامی را منتشر کرد که با نظرسنجی مطابقت دارد.

بر اساس ارقام این سازمان در حال حاضر 3000 مزرعه پرورش سگ غذا در کره جنوبی فعالیت می کنند که نسبت به 10000 مزرعه در سال 2010 بسیار کاهش یافته است. این مزارع طبق آمار دولتی، 1100 مزرعه فعال در کره جنوبی وجود دارد.

در عین حال نگهداری از سگ به عنوان حیوان خانگی در این کشور افزایش یافته است. داده های سرشماری سال 2022 که توسط آژانس کشاورزی، غذا و امور روستایی منتشر شده است، نشان می دهد که از هر چهار کره ای یک نفر حیوان خانگی دارد.

در ماه دسامبر، گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه فروش کالسکه‌های حیوانات خانگی در سال گذشته از کالسکه‌های کودک بیشتر بود. البته دلیل آن جدای از عشق به حیوانات خانگی می تواند نشان دهنده کاهش زاد و ولد در کره باشد.

در همین حال، رئیس جمهور یون سوک یول و بانوی اول کیم کان هی، هر دو عاشق حیوانات خانگی هستند. آنها شش سگ و پنج گربه دارند.

کمتر از دو سال طول کشید تا این دولت قانونی را اجرا کند که دولت های قبلی حتی نتوانستند ایده یک دهه پیش را پیش ببرند. پیشنهاد بازنگری این قانون توسط نخست وزیر در برابر آقای یون با وجود انتقاد شدید مسدود شد.

قانون جدید به این معنی است که در مدت سه سال تمام کسانی که در این تجارت هستند در صورت ادامه فعالیت با جریمه یا زندان مواجه خواهند شد. اما نکته دیگر قانون جدید این است که خوردن گوشت سگ را غیرقانونی نمی داند.

او می گوید این ممنوعیت تنها گزینه برای جلوگیری از آزار و بدرفتاری با سگ ها است. او می‌گوید امیدوار است دنیا از آزار حیوانات تحت عنوان رسم و سنت دست بردارد.

اما این قانون همه را راضی نکرده است. به خصوص کسانی که از تجارت گوشت سگ امرار معاش می کنند.

جو یونگ بونگ، یک پرورش دهنده قدیمی سگ و رئیس انجمن غذای سگ کره می گوید: «ما متوجه شده ایم که مردم نسبت به گذشته گوشت سگ کمتری می خورند. می دانیم که بازار این گوشت در حال کند شدن است. با این حال، این حق ماست که تجارت داشته باشیم.»

او می‌گوید مقررات بهتر این صنعت – که قبلا تقریباً هیچ مقرراتی نداشت – می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های مربوط به رفاه حیوانات را برطرف کند.

در طرف دیگر داستان، شخصیت دیگری به نام دکتر آن یونگ گئون، استاد بازنشسته مهندسی غذا در دانشگاه ملی Cheungnam وجود دارد که اغلب از او به عنوان “دکتر گوشت سگ” یاد می شود.

او که یکی از معدود محققین گوشت سگ در کره جنوبی است، تحقیقات خود را در سال 1988 همزمان با المپیک آغاز کرد. تحقیقات او واکنشی بود به آنچه به نظر او واکنش منفعلانه دولت وقت و محیط دانشگاهی به انتقاد بیگانگان بود. او می خواست برای آنها بر فواید خوردن گوشت سگ تأکید کند.

طبق تحقیقات دکتر آن، گوشت سگ دارای چربی کم و چربی غیراشباع است و می تواند جایگزین سالم تری برای گوشت گاو و خوک باشد.

در عوض، این گوشت قرار است در تاریخ ثبت شود. اقدامی که به نظر او مغایر با آزادی های اولیه ذکر شده در قانون اساسی این کشور است.

آقای جو، پرورش دهنده سگ های خوراکی، با دکتر آن موافق است: “شما نمی توانید به مردم بگویید که چه کاری انجام دهند و چه کاری انجام ندهند.”

او می گوید: «از نظر احساسی، ای کاش مردم برای غذا، سگ بزرگ نمی کردند و سلاخی نمی کردند. با این حال، در اصل، من فکر می کنم که یک سگ با گاو یا خوک تفاوت چندانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *