1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. واردات ۲ میلیون تن برنج با…

واردات ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی/ نصف محصول امسال به فروش نرفته است

واردات ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی/ نصف محصول امسال به فروش نرفته است

به گزارش به گزارش میهن تجارت، سیدعلی طاهری اطاقسرا، رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، از کمبود تقاضا برای برنج ایرانی و ذخیره سازی محصولات در سال گذشته و امسال خبر داد. تا 60000 تومان برنج فجر حدود 50000 تومان و برنج ایرانی پرمحصول 40000 تا 43000 تومان درب کارخانه است. همچنین برنج طارم کشت اول حدود 90 هزار تومان، برنج فجر حدود 70 هزار تومان و برنج پرمحصول کشت اول حدود 60 هزار تومان است. .

وی افزود: در سال 1402 حجم تولید برنج مطلوب بود و حدود 2 میلیون و 300 هزار تن برنج در استان های شمالی کشت شد. استان مازندران امسال سهم یک میلیون تنی تولید برنج داشت.

طاهری در ادامه به وضعیت فعلی تقاضا برای برنج ایرانی پرداخت و توضیح داد: تقاضا برای برنج ایرانی به طور کلی ضعیف است، هرچند قیمت آن بالا نیست. عامل اصلی کاهش تقاضا برای برنج داخلی واردات بی رویه برنج در سال گذشته است.

وی ادامه داد: میانگین مصرف برنج توسط ایرانیان 3 میلیون و 200 هزار تن است در حالی که همانطور که گفته شد تولید سال گذشته 2 میلیون و 300 هزار تن بوده است. بنابراین در سال گذشته 900 هزار تن واردات برای تامین نیاز کشور به برنج کافی بود اما در سال 1401 حدود 2 میلیون تن برنج وارد کشور شد که بیش از دو برابر تقاضای برنج خارجی است. این 2 میلیون تن همگی با مجوز وزارت جهاد کشاورزی و با ارز 28 هزار و 500 تومان وارد کشور شد.

رئیس اتحادیه برنج فروشان شهرستان بابل تصریح کرد: مازاد عرضه برنج وارداتی در بازار ایران در سال گذشته در حالی اتفاق افتاد که قدرت خرید مردم در سال جاری کاهش یافته است. برنج داخلی با قیمت 35000 تا 45000 تومان در بازار یافت و به فروش می رسد. در نتیجه در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته است، مصرف کننده خرید برنج خارجی ارزانتر را به یک محصول مشابه داخلی ترجیح می دهد، هر چند کیفیت برنج ایرانی از برنج وارداتی بالاتر است.

طاهری افزود: برنج یک کالای پرمصرف است و همین امر اهمیت قیمت آن را برجسته می کند.

وی با بیان اینکه در حالی که دولت در سال گذشته 2 میلیون تن برنج با ارز 28 هزار و 500 تومان وارد کرد، با مازاد برنج در کشور مواجه هستیم، گفت: به عبارتی واردات این میزان برنج در سال گذشته به تولیدکننده داخلی آسیب وارد کرده است. . البته دولت سیاست حمایت از تولید برنج داخلی را در پیش گرفته و به واردکنندگان برنج اجازه می دهد در ازای خرید هر مقدار برنج داخلی، دو تا پنج برابر برنج خارجی وارد کنند. اما این سیاست در افزایش تقاضا برای برنج داخلی موثر نبود و بازار برنج ایران هم اکنون در رکود کامل به سر می برد.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل در ادامه از ذخیره سازی حجم قابل توجهی برنج ایرانی خبر داد و گفت: برنج کاران ایرانی نتوانسته اند 30 درصد برنج سال 1401 را به فروش برسانند و محصول آنها در انبارها مانده است. بیش از نیمی از سال 1402 نیز به فروش می رسد. نرفت و به سرنوشت برنج انبار شده پارسال دچار شد.

طاهری در ادامه به توضیح هزینه کاشت برنج پرداخت و گفت: کاشت هر هکتار برنج طارم در سال 1402 40 میلیون تومان برای کشاورز هزینه داشت در حالی که حداقل یک تن و 800 هزار کیلو و حداکثر 2 تن و 500 هزار کیلو برنج است. از این منطقه برداشت می شود.

وی صادرات برنج ایرانی از مرزهای شمالی را امکان پذیر ندانست و خاطرنشان کرد: اگرچه استان های شمالی با همسایگان شمالی کشور همجوار هستند، اما امکان صادرات برنج ایرانی به این مقاصد وجود ندارد، زیرا نیمی از برنج ایرانی همچنان تولید می شود. با استفاده از روش های سنتی اگرچه کیفیت برنج خوب است، اما در فرآیند صادرات، استانداردهای آزمایشگاهی کشور مقصد را ندارد.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل در پایان گفت: برنج کاران نگران کمبود آب برای کشت سال آینده هستند و در صورت افزایش بارندگی ها در ادامه سال، محصول خوبی برای سال آینده پیش بینی می شود.




منبع:

ایلانا





دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *