1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. حباب سکه ۱.۵ میلیون تومان کم…

حباب سکه ۱.۵ میلیون تومان کم شد/ ادامه تعدیل قیمت در بازار

حباب سکه ۱.۵ میلیون تومان کم شد/ ادامه تعدیل قیمت در بازار

به گزارش میهن تجارت، محمد کشتی آرای در خصوص وضعیت بازار داخلی سکه و طلا در هفته گذشته گفت: از 10 تا 12 روز گذشته باز هم با توجه به تحولات سیاسی منطقه و اتفاقات سیاسی رخ داده، و همچنین افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی (حدود 10 روز پیش) قیمت سکه و طلا روند صعودی به خود گرفت. از سوی دیگر با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و روزهای پایانی سال و همچنین محدودیت هایی که برای ورود طلا ایجاد شده بود، نرخ ارز نیز افزایش یافته بود.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: این روند صعودی تا روز شنبه ادامه داشت و روز شنبه قیمت سکه، طلا و ارز به بالاترین حد خود رسید و اوایل صبح شنبه قیمت سکه به 34 میلیون تومان افزایش یافت. . در ساعت 11 صبح روز شنبه، اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر واگذاری شمش طلا در اتاق ارز و طلا و همچنین واگذاری سکه جدید بهار آزادی بدون تاریخ، شوک قیمتی به بازار وارد کرد. با کاهش قیمت همراه بود.

وی افزود: البته قیمت طلا تغییری نکرد. زیرا قبل از تعطیلی بازارهای جهانی (شنبه و یکشنبه) بود و قیمت جهانی طلا تغییری نکرد و بازارهای جهانی تعطیل بود، اما سکه کاهش یافت. البته این کاهش 2.5 میلیون تومانی کاهش تورم حباب سکه بود. این در حالی است که در همان روز شنبه حباب سکه به هفت میلیون تومان افزایش یافته بود و اعلام بانک مرکزی باعث شد که حباب سکه ابتدا به پنج میلیون تومان و سپس به 4.5 میلیون تومان و 2.5 میلیون تومان برداشت برسد. تجربه کردن

کارشناس بازار سکه و طلا تصریح کرد: از شنبه تا چهارشنبه معاملات بازار به نوعی متوقف شد و سطح معاملات کاهش چشمگیری داشت و معاملات با احتیاط انجام می شد و همه منتظر چهارشنبه بودند تا معاملات خود را انجام دهند. وعده بانک مرکزی برای انتقال طلا چه خواهد بود؟

خشتی آرای تاکید کرد: خوشبختانه این اتفاق مثبت بود و روز چهارشنبه در اتاق معاملات ارز و طلای بانک مرکزی معاملات شمش طلا صورت گرفت و تعدادی شمش طلا به فعالان این معامله فروخته شد. همین موضوع باعث شد تا قیمت سکه و طلا دوباره تعدیل شود و به نوعی بیشتر حباب سکه تخلیه شود.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: از سوی دیگر همزمان با این اتفاق مثبت، قیمت جهانی طلا نیز از روز دوشنبه با بازگشایی و شروع به کار بازارهای جهانی کاهش یافت. دلیل این امر اخبار مثبت اقتصادی کشورهای غربی بود و این اخبار مثبت اقتصادی باعث کاهش قیمت اونس طلا شد. در مجموع در این هفته قیمت هر اونس طلا با 37 دلار کاهش به دلار 2011 امروز (جمعه) رسید.

این کارشناس بازار سکه و طلا در خصوص تغییرات قیمت سکه و طلا طی هفته گذشته و آخرین قیمت های معاملاتی گفت: قیمت سکه تمام طرح قدیم هفتگی ۷۰۰ هزار تومان نسبت به ابتدای سال کاهش یافت. هفته، دیروز (پنجشنبه) در آخرین معاملات. 28 میلیون و 600 هزار تومان بود. سکه طرح جدید نیز با یک میلیون و 450 هزار تومان کاهش به 31 میلیون و 800 هزار تومان رسید. نیم سکه با 700 هزار تومان کاهش قیمت در آخرین معاملات روز گذشته 17 میلیون و 750 هزار تومان عرضه شد. ربع سکه بیشترین کاهش قیمت را در بین قطعات کوچکتر داشت و با کاهش یک میلیون تومانی به 10 میلیون و 900 هزار تومان رسید. سکه یک گرمی بانک مرکزی در هفته جاری 350 هزار تومان کاهش هفتگی را تجربه کرد و در آخرین معاملات نیز شش میلیون تومان معامله شد.

وی افزود: با توجه به کاهش قیمت جهانی طلا و از سوی دیگر افزایش جزئی نرخ ارز در داخل، هر مثقال طلای آب شده در آخرین معاملات روز گذشته 11 میلیون و 700 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار معامله شد. 16000 بود کاهش تومانی نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و 700 هزار تومان مبنای معاملات طلا بود.

کشتی آرای بیان کرد: به طور میانگین تا امروز با توجه به تعاملاتی که در هفته در بازار تجربه شد و هر روز و هر ساعت شاهد نوسانات افزایش و کاهشی بودیم که در آخرین معاملات روز گذشته حباب سکه به پنج رسید. میلیون و 300 هزار تومان رسید که به طور میانگین نسبت به ابتدای هفته یک میلیون و 700 هزار تومان است، حباب سکه با کاهش همراه بوده است.

این کارشناس بازار سکه و طلا برای هفته آینده پیش بینی کرد که با ادامه روند واگذاری سکه (به ویژه در روزهای آینده) و همچنین اثرات مثبت شمش طلا که در روز چهارشنبه شاهد آن بودیم، قیمت سکه و طلا با کاهش قیمت جهانی طلا دوباره افزایش خواهد یافت. با تعدیل همراه باشد.
منبع:

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *